середу, 25 листопада 2020 р.

Збудуймо пам’яті негаснучий собор

День пам'яті жертв голодоморів відзначається щорічно в четверту суботу листопада. 

У ХХ сторіччі українці пережили три голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Утім, наймасштабнішим був Голодомор 1932-1933 років - геноцид українського народу, здійснюваний тоталітарним комуністичним режимом СРСР.

У результаті Голодомору 1921-1923 років загинуло близько 500 тисяч людей. Відомо, що в 1922 році з України було вивезено 13,5 мільйона тон зернових. Метою такої політики був геноцид українського селянства, яке не підтримувало комуністичну владу.

Втім, наймасштабнішим був Голодомор 1932-1933 років. За підсумками судової справи за фактом Голодомору встановлено, що кількість загиблих досягла 3 мільйонів 941 тисяч осіб. Втрати українців становили 6 мільйонів 122 тисячі людей.

До Дня пам’яті жертв голодоморів бібліотека №13 підготувала відеовиставку-реквієм "Збудуймо пам’яті негаснучий собор".                

33 запитання і відповіді про Голодомор-геноцид / Н. В. Лапчинська. – Дрогобич: Коло, 2018. – 86 с. 

Науково-популярне видання, адресоване вчителям, студентам, краєзнавцям і усім, хто хоче дізнатися про передумови й політико-організаційні механізми вчинення у 1932-1933 роках злочину геноциду української нації.

Голодомор - геноцид українського народу - К.: Вид. ім. О. Теліги, 2008. - 24 с.

Брошура у стислій формі розповідає про головні причини найжахливішої за масштабом та перебігом подій трагедії, яку пережив 1932-1933 рр. український народ. У центрі авторської уваги пошук відповіді на питання, чому терор голодом був спрямований проти України. Брошура описує механізм Голодомору, його зловмисність, кваліфікує його відповідно до Конвенції ООН 1948 р. як геноцид, злочин проти людства. 

Брошура написана на основі детального вивчення історіографії проблеми, в ній широко використано документальні матеріали, свідчення очевидців. 

Енциклопедія Голодомору 1932-1933 років в Україні / В. Марочко. — Дрогобич: Коло, 2018. — 576 с.

Науково-меморіальне видання інформативно відтворює причини, обставини, соціально-психологічні та статистично-демографічні наслідки Голодомору-геноциду в Україні. «Енциклопедія Голодомору» містить понад тисячу статей, які стосуються персоналій, подій, явищ, термінологічного, історіографічного, меморіально-історичного, демографічного, антропологічного дискурсів Голодомору.

1933: «І чого ви ще живі?» / Т. Боряк. — К.: Кліо, 2016. — 720 с.

Працю сфокусовано на такому аспекті Голодомору, як вилучення незернових запасів, їжі й одягу в селян, адже загальноусталеною є думка про конфіскацію саме зерна для виконання плану хлібозаготівель. Упорядник на прикладі свідчень, зібраних у різних країнах і роках, наводить читачеві картину тотального охоплення України вилученням будь-чого, що могло бути використане в їжу: від картоплі і кваснини до жмені квасолі й сушки. Подано аналіз політики радянської влади напередодні та під час Голодомору з точки зору підготовки до конфіскації їжі, іншими словами — позбавлення українського села засобів існування.

Мейс, Д. Україна: матеріалізація привидів. — К.: Кліо, 2016. — 688 с.

Титанічна праця Джеймса Мейса — відомого американського дослідника історії України, видатного громадського діяча — присвячена розкриттю цілісності, повноти історичної правди про найжахливіші сторінки тоталітарного минулого, яке до сьогодні паралізує політичне, економічне, освітнє, морально-етичне життя українського соціуму. Автор, яскравий науковець західного стандарту, обстоює істину про штучність та антиукраїнську спрямованість одного з найбільших геноцидів в історії — Голодомору 1932—1933 років, документально підтверджує нерозривний взаємозв’язок між минулим, теперішнім і майбутнім України, який характеризується прагненням до державної незалежності, соціального прогресу. 

Український хліб на експорт - К.: ПП Сергійчук М.І., 2006. - 432 с.

На основі невідомих документів із колишніх таємних архівів простежено геноцид українського народу в 1932-1933 роках через експорт нашого хліба. Видання розраховане на всіх, хто цікавиться історією України.


Немає коментарів:

Дописати коментар