"Бібліопідвальчик на Відрадному – теплий світ гостинності" - проєкт поширення практик добросусідства в бібліотеці №13 Централізованої бібліотечної системи Солом’янського району міста Києва.
Термін реалізації проекту – 2017-2021 роки.
Місія – створення в мікрорайоні сучасного регіонального бібліотечного простору комунікації і спілкування, надання бібліотекою адаптованих для різного віку і потреб послуг, розвиток комунікативної інфраструктури мікрорайону.
Ціль – розширення репертуару бібліотечних послуг, переборення байдужості, уникнення соціальної ізольованості, наближення бібліотечних послуг до мешканців мікрорайону, підвищення згуртованості громади мікрорайону, формування толерантності, покращення якості їх життя.
Характеристика існуючої ситуації.
Бібліотека являє собою нерозривну єдність двох типів діяльності з обслуговування читачів: організація доступу до документа і організація міжособистісного спілкування. Якщо з бібліотеки йде живе спілкування, вона стає лише інформаційним органом, а без документів просто перетворюється на клуб. Основні функції публічних бібліотек, за європейським визначенням – освіта, інформація, дозвілля. Криза культурних інститутів в умовах глобалізації та техногенного вибуху у сфері комунікацій кардинально змінила потреби суспільства. Можливість долучитися до будь-якої культури, не виходячи з дому, знижує мотивацію до відвідування бібліотек. Все це потребує переосмислення місця і ролі бібліотек, перебудови їх функцій, виходячи з нових умов. Одним із напрямків стимулювання читацької і пізнавальної діяльності, задоволення потреб користувачів є активація додаткових функцій бібліотеки: соціалізуючої (виховної), комунікаційної, компенсаторної; розширення меж читацьких прагнень і очікувань у сфері проведення вільного часу, активне впровадження в роботу бібліотек різних комунікативних, ігрових, креативних, розвиваючих технологій дозвіллєвої та інформаційної діяльності.
Організація масових заходів сприяє комунікації і спілкуванню всіх, хто перебуває в бібліотеці, забезпечує їм можливість реалізувати свою потребу в спілкуванні. Люди очікують від бібліотеки компенсації відсутніх у них певних благ, що стимулює їх до участі в роботі об’єднань за інтересами. Ці очікування спонукають бібліотеки формувати кейс компенсаторних послуг (навчання, тренінги, майстер-класи, екскурсійно-туристичні послуги, послуги е-урядування). Від публічної бібліотеки очікують, а вона організовує свою роботу так, щоб відповідати статусу своєрідного центру міжкультурної комунікації, багаторівневого спілкування з використанням усіх видів комунікації. Культура активно формується індивідами у процесі спілкування.
Неефективне спілкування або взагалі його відсутність – головні причини того, що люди мають одне про одного хибні думки.
Настає епоха електронної комунікації, книжкова культура поступається місцем засобам мультимедійної телевізійно-комп’ютерної індустрії. А це означає не просто зміну носіїв інформації, а заміну одновимірного просторового сприйняття багатовимірним. В цих умовах бібліотекам необхідно стати справжніми центрами культури, інформації, освіти, дозвілля і соціально значущого спілкування різних категорій громадян.
Все життя людини – це безперервний обмін інформацією, досвідом, навичками, результатами діяльності, в ході якого формуються якісь нові відносини між партнерами. Задоволення від спілкування позначається на психологічному комфорті, на успішності в професійній діяльності, полегшує здобуття поставленої мети. Люди потребують спілкування, а саме нових вражень, почуттів, знань, обміну інформацією, хочуть поділитися з кимось своїми переживаннями й думками. Є безліч видів спілкування, одним з яких є бібліотечне.
Бібліотечне спілкування – специфічна форма взаємодії, зумовлена читанням, розшуком потрібних документів, обговорення прочитаного, обмін інформацією, спілкування заради самого спілкування. Бібліотечне спілкування характеризує цілий комплекс понять: це і міжособистісна взаємодія бібліотекарів і читачів, і бібліо терапевтичний, психологічний вплив, і педагогічний вплив спілкування, діалогічність бібліотечно-бібліографічного обслуговування, і культура та рівні спілкування, і дискусійний характер спілкування, і міжкультурна комунікація. Бібліотека, виходячи з потреб користувачів, пропонує їм ділове спілкування (бібліотечно-інформаційне) та неформальне (спілкування заради спілкування). Крім традиційного спілкування сучасна бібліотека пропонує і віртуальне в мережевому середовищі для віддалених користувачів. Але традиційне спілкування все ж залишається пріоритетним. Інноваційні процеси сучасної бібліотеки впливають і на форми спілкування. Інформаційні сервіси для потреб усіх категорій користувачів формуються з урахуванням їх уподобань, особистих побажань і зручностей. Поступово на зміну бібліотеці просвітницькій приходить бібліотека “комунікаційна”, в якій дозволяється все (або майже все). Відбувається активне освоєння бібліотекарями комунікативних, ігрових, креативних, розвиваючих технологій бібліотечної діяльності; використовуються творчі знахідки бібліотекарів, з’являються нові, неординарні, самобутні та оригінальні форми. Більшість інноваційних форм прийшли в бібліотеку з інших галузей культури: з театральної практики; з клубної, під впливом телебачення.
Найактивнішими користувачами в бібліотеках є юні та люди похилого віку. У молодих людей є власна субкультура з різними течіями і прагматичний підхід до користування бібліотекою. Тому бібліотека повинна показати їм альтернативні форми проведення і заповнення вільного часу, зацікавити, захопити, здивувати, переосмислити і запропонувати такі економічно вигідні послуги, які б змусили молодь прийти до нас.
Зростає роль публічної бібліотеки для людей похилого віку. Це люди зі специфічними проблемами: погіршенням стану здоров’я та матеріального забезпечення, зміною їх соціального статусу, звуженням кола спілкування, тому для них бібліотечне спілкування має велике значення. Для них важливе збереження тих цінностей і того способу життя, який вони мали раніше. Завдяки бібліотеці вони можуть зберегти активну життєву позицію, позбавитися самотності, зайнятися творчістю, навіть знайти в собі раніше не відкриті таланти, зберегти активну інтелектуальну діяльність.
Особливо важливими спілкування і комунікація є для людей з інвалідністю. Воно є стимулом жити, перебороти байдужість, наповнити життя емоціями і барвами, суспільно і соціально інтегруватися, ліквідувати дефіцит спілкування. Виходячи з актуальності цієї теми, досвіду роботи бібліотеки, прагнення запропонувати користувачам новий формат бібліотеки – майданчика для будь – якої форми спілкування, наявності інформаційних ресурсів, напрацювань і здобутків та з метою координації спільних дій і створений цей проект.
Заходи з реалізації проекту створення регіонального бібліотечного простору комунікації і спілкування "Бібліопідвальчик на Відрадному – теплий світ гостинності і комунікації":
- Наш музей – наша гордість - 14 травня 2021 року.
- День відкритих дверей етнокімнати-музею предметів побуту української народної старовини "Хата під стріхою" "Мандри в часі" до Всесвітнього дня туризму - 26 вересня 2020 року.
- Міжнародний день музеїв - 17 травня 2020 року.
- Етнокімната - музей предметів побуту української народної старовини "Хата під стріхою" - 26 березня 2020 року.
- Полину в минуле, у край сивини - 14 травня 2019 року.
Участь в реалізації загальносистемних програм та проектів:
"Ми сильні!" - загальносистемний проект патріотичного спрямування.
- Свіча пам’яті - 19 лютого 2021 року.
- Віртуальна книжкова виставка-пам'ять "Час вибрав їх..." - 28 серпня 2020 року.
- Патріотичні читання до Дня Незалежності - 17 серпня 2020 року.
- С.Лойко "Аеропорт". Життя: вчора і сьогодні - 26 травня 2020 року.
- Н. Нагорна «Повернутися з війни» - 24 травня 2020 року.
- Наш вибір - свобода - 20 лютого 2020 року.
- Зі слів очевидців - 24 липня 2019 року.
- Бо для нас найперше – воля, бо для нас найперше - честь - 12 жовтня 2018 року.
- Хай множаться зерна добра в ваших думах - 12 грудня 2017 року.
- «То АТО» Нам пора для України жить - 23 травня 2017 року.
- Бо плач не дав свободи ще нікому, а хто борець, той здобуває світ - 12 квітня 2017 року.
#ПРОЧИТАННЯ - загальносистемна програма підтримки і просування читання і книги.
- Книжкові новинки бібліотеки №13 - 24 березня 2021 року.
- Поезія – слово! Поезія – пісня! Поезія – вільна душа! - 18 березня 2021 року.
- Подарунки з автографом від письменниці Інни Ковальчук - 2 березня 2021 року.
- Автограф для бібліотеки - 2 березня 2021 року.
- Я люблю читати вголос! - 26 лютого 2021 року.
- Підсумки дитячого конкурсу "Творимо книжку разом з автором" - 25 лютого 2021 року.
- "Щоб не плакать, я сміялась" - 23 лютого 2021 року.
- Виїздна бібліотека - 12 лютого 2021 року.
- Нові книги у фонді бібліотеки №13 - 16 січня 2021 року.
- Дитячий конкурс "Творимо книжку разом з автором" - 12 січня 2021 року.
- Театральна мініатюра за комедією М.Старицького "За двома зайцями" - 24 вересня 2020 року.
- Благодійна акція до Дня читання книг - 8 вересня 2020 року.
- "Письменник кличе на урок" І.Ковальчук "Шлях до книги" - 2 вересня 2020 року.
- Бібліотечно-письменницька акція "Письменник кличе на урок" (миті зустрічей) - 1 вересня 2020 року.
- Нові книги у бібліотеці - 12 серпня 2020 року.
- А я часу не гаю – я книжечку гортаю - 22 травня 2020 року.
- Мудре слово Великого сина - 10 березня 2020 року.
- Тарас Шевченко. Художник - 12 березня 2019 року.
"Право на право" - правоосвітній проект правової підтримки громадян.
- Порядний той, хто своє право вимірює своїм обов’язком - 8 грудня 2020 року.
- Права людини як броня - 8 грудня 2020 року.
- Чинна Конституція – сильна Україна - 24 червня 2020 року.
- Конституція очима дітей - 25 червня 2020 року.
- Безоплатна правова допомога: як отримати та її види - 22 листопада 2019 року.
- Сьогодні свято на моїй землі - 27 червня 2019 року.
- Трудові права. Консультація юриста - 5 лютого 2019 року.
- Усвідомлення права розвиває усвідомлення обов’язку - 7 грудня 2018 року.
- Як чудово жити в державі, де панує верховенство права - 21 червня 2018 року.
- Я – українець. Є у мене право на рідну мову та свою державу - 24 червня 2017 року.
"Рух – життя – майбутнє!" - загальносистемний проект формування навиків та популяризації здорового способу життя і рухової активності.
- Весела онлайн зарядка "Рухайся більше - проживеш довше!" - 9 вересня 2020 року.
- Літературний відеокомпас "Вчимося бути здоровими" - 9 вересня 2020 року.
- Щасливе здорове дитинство - 4 травня 2020 року.
- Молодо-зелено - 26 червня 2019 року.
- Острів дозвілля - 7 червня 2018 року.
- Результат любові до самого себе – здоров’я - 8 лютого 2018 року.
Комментариев нет:
Отправить комментарий