пʼятниця, 28 липня 2023 р.

День Української Державності.

🇺🇦Велике свято нашої країни. Всього українського народу. 

День Української Державності в єдності усіх українок та українців, у захисті свободи, цінностей України нашими героями.

Україна – самостійна, вільна, неподільна держава. 

💙💛Вітаємо із Днем Державності України!

Із днем, коли ми всі об’єднані єдиною великою ідеєю нашої спільної перемоги над ворогом. 

Слава Україні!    


четвер, 27 липня 2023 р.

Підсумки дитячого конкурсу малюнків "Літо - літечко".


Малювання – це веселе заняття, котре розвиває дитину й допомагає їй долати стрес. Діти починають малювати змалечку. Їм до вподоби яскраві кольори, і тому вони малюють фломастерами раніше, ніж олівцем. Дошкільнята приділяють малюванню достатньо багато часу: розфарбовують картинки, малюють пальцями або фломастерами прості лінії й геометричні фігури.

Напередодні бібліотека №13 оголосила про конкурс дитячих малюнків "Літо - літечко". 

Дітлахи з великим бажанням взяли участь у створенні малюнків про свої літні канікули. Намалювавши свої враження від літніх сонячних днів, а саме: мрію про великий соковитий Херсонський кавун, про домашню худобу в селі у бабусі, про вигадану подорож на морі, про запашні літні квіти та про смачні охолоджувальні напої, малеча разом із батьками з великим задоволенням приносили свої художні роботи до бібліотеки. 

Малювання – це не тільки веселе, а й надзвичайно корисне заняття для дитини. Воно розвиває в неї здатність аналізувати й у різний спосіб вирішувати проблеми, тримаючи в руках олівець чи фломастер, дитина розвиває навички дрібної моторики, сортуючи й підраховуючи кількість олівців та фломастерів, дитина вивчає основи арифметики, підвищує здатність дитини зосереджуватися і фокусувати увагу, малювання (як і вид творчості) підвищує в дитини впевненість у собі. Також це ефективний засіб, аби позбутися стресу.

Усі малюнки зайняли почесне місце на нашій виставці. Призові місця розділили між собою учениці 6 класу школи №174 - Поліна Олешко та Анастасія Власенко. Щиро дякуємо всім дітлахам району, що відгукнулися та приєдналися до конкурсу малюнків.       

 



 


Більше інформації за посиланням:


середа, 26 липня 2023 р.

День медичного працівника. Онлайн-гра.


День медичного працівника в Україні відзначають з 1994 року. Кожна професія висуває певні вимоги до людини, але тільки праця медика накладає настільки високі та специфічні обов’язки на фахівця, передбачає високу відповідальність за надану ним допомогу пацієнтам. Медичним працівникам люди довіряють найдорожчі скарби – здоров’я і життя.

До основного комплексу особистих якостей, які повинні бути в претендентів на посаду медичного працівника, є, насамперед, чесність, порядність, відповідальність, людяність, безкорисливість. А найголовніше - високий професіоналізм!

Лікар - це найгуманніша на землі професія. Здоров’я людей - це їх найбільше щастя, це багатство країни. У містах і селах, на заводах і фабриках, у школах і вузах медики несуть свою нелегку вахту по охороні здоров’я людини, впроваджують у практику своєї роботи найновіші досягнення науки, практики щодо запобігання, діагностики і лікування хвороб. Професія медичного працівника вимагає від людини глибокого знання своєї справи, культури, ввічливості. Лікар повинен увесь час підвищувати свій професійний рівень. Адже сучасна медицина не стоїть на місці. Підвищуючи свою фахову майстерність, лікар може стати головним спеціалістом, завідувачем клініки, професором.

В Україні змінюють дату святкування Дня медичного працівника. Відтепер професійне свято медиків відзначатимуть 27 липня. Про це йдеться в указі президента України, який 13 червня офіційно оприлюднено на сайті глави держави.

Досі професійне свято медиків святкували у третю неділю червня, а цього дня святкують День медпрацівника і в країні-агресорці, а українські медики не хочуть мати нічого спільного з тими, хто щодня вбиває.

Українські лікарі, які рятують сотні життів, більше не будуть відзначати професійний день із тими, хто щодня вбиває мирне населення. Відтепер вони не будуть об'єднані цією датою із російськими вбивцями, які за час повномасштабної війни забрали життя майже 40 медиків просто на робочому місці. 

27 липня – це  новий день, коли українці віддаватимуть шану героїчним медикам, хоробрим і незламним, які щодня під сиренами та вибухами рятують інших. Цілодобово, вони лікують тих, хто цього потребує, вихоплюють із лап смерті поранених, приймають у цей світ нових українців. 

Велика подяка кожному і кожній, хто сьогодні тримає медичний фронт!  

Пропонуємо вашій увазі пройти онлайн-гру - парочки до Дня медичного працівника.   






вівторок, 25 липня 2023 р.

Витоки, ознаки, символи та атрибути Української Державності.


28 липня - День Української Державності. Це свято - уособлення спадкоємності українського державотворення, захист національних інтересів України, збереження історичної справедливості та нівелювання фейкових наративів з боку російської федерації як держави-агресора щодо історичних аспектів українського державотворення.

Свято встановлено Указом Президента України Володимира Зеленського 24 серпня 2021 року, підписаним під час урочистостей до тридцятої річниці незалежності України.  

Цього року Україна вдруге святкуватиме День Української Державності. Торік президент Володимир Зеленський своїм указом запровадив нове державне свято, яке святкуватиметься в День хрещення Київської Русі. Свято припадає на цей день, посилаючись на багатовікову історію українського державотворення. Яка сягає своїм корінням часів заснування міста Києва та розквіту держави за правління князя Київського Володимира Великого.

Ухвалений закон про святкування спрямований на сприяння утвердженню принципу спадкоємності українського державотворення, захисту національних інтересів України. Головне - це збереження історичної справедливості та протидія фальшивим інтерпретаціям, які сьогодні поширюються державою-агресором щодо історичних аспектів української державності.

Урочисте відзначення Дня Української Державності має на меті привернути увагу суспільства до цінних національних традицій, які лягли в основу формування державності, і відзначити всі важливі етапи цього процесу.

Метою відзначення Дня Української Державності є закріплення зв'язку між сучасними українцями та їхніми предками, які протягом багатьох поколінь будували державу для українського народу. Це свято призначено для виховання у всіх громадян України розуміння того, що наш народ має багатовіковий досвід у державотворенні, власну культуру, самобутність та український характер.

Святкування Дня Української Державності - це протидія спробі агресора привласнити українську історію державотворення.

До Дня Української Державності бібліотека №13 підготувала книжкову виставку "Витоки, ознаки, символи та атрибути Української Державності".                                         


Забарний Г. Основи держави і права. - К.: Паливода А.В., 2001. - 240 с.

Стисло дана характеристика окремих галузей публічного та приватного права, законів та нормативних актів, описуються основи держави і права. Крім того, подано запитання, тести, кросворди, чайнворди, головоломки для самоперевірки знань. Автори пропонують матеріали посібника вступникам до вищих закладів освіти, вчителям, учням загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, гімназій, коледжів та всім, хто цікавиться основами юриспруденції. 

Захарченко П. Історія держави і права України. - К.: Атіка, 2004. - 368 с.

Підручник розкриває основні етапи формування суспільно-політичного устрою, судової та правової системи України від її витоків до сьогодення. Містить тести з окремих тем, задачі та інший матеріал для практичних занять. Для студентів різноманітних форм навчання вищих навчальних закладів, гімназій ліцеїв, коледжів, у яких вивчають історико-правові дисципліни.

Конституція України: чинне законодавство зі змінами та доповнене. – К.: ПАЛИВОДА А. В., 2018. - 76 с. 

Кормич Л. Історія України. - К.: Алерта, 2004. - 407 с.

Автори цього підручника складали його з урахуванням сучасних досягнень в історичній науці як в Україні, так і в світі. Предмет історії – це суспільство в усій його повноті, взаємозв'язку, взаємообумовленості його компонентів – матеріального, економічного, соціального життя та людини – в природному, соціальному, історичному контексті. Глибоке й професійне вивчення історії стало нагальною потребою. Однією з найважливіших функцій вітчизняної історії є формування світогляду громадянина, патріота своєї батьківщини. В підручнику розглянуть основні періоди формування території, суспільства і держави України та політичні, економічні, соціальні і духовні проблеми її розвитку.  

Мірошниченко М. Державність і право України. - К.: Атіка, 2006. - 544 с.

У монографії висвітлюються закономірності та особливості перших кроків становлення державності і права, характерні особливості інституціалізації влади та організаційно-правові засади формування й утвердження інституту держави в Україні. З’ясовуються історикоправові підстави розбудови власної національної держави та національної правової системи.

Мірошнікова В. Моя Україна. Ілюстрована енциклопедія для дітей. - Харків: Септіма, 2010. - 80 с.

Звідки походить назва «Україна»? Чим славні Карпати? Які державні символи України? Які свята відзначають в Україні? Відповіді на ці та багато інших запитань ви знайдете на сторінках енциклопедії «Моя Україна». Україна має свою багатовікову історію, своєрідну культуру, літературу та мистецтво. Нам є чим пишатися, що цінувати, вивчати і про що розповідати іншим. Книга стане у пригоді школярам, а також всім, хто бажає поширити свої знання про Україну.   

Народження країни. - Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2016. - 350 с. 

Мета книжок цієї серії - розказати про українське минуле, опираючись на факти, а не на вигадки чи ідеологічне замовлення. Читач може познайомитися з думкою провідних вітчизняних істориків, результатами останніх наукових досліджень та відкриттів. При цьому автори не виконують ідеологічне замовлення, їхні оцінки часом не збігаються, що дозволяє кожному з нас самому виступити суддею в цих суперечках.

Україна. - Харків: Фоліо, 2008. - 319 с.

Енциклопедія “УКРАЇНА” містить досить повну і різноманітну інформацію про минуле і сучасне життя України, докладно і цікаво розповідає про історію, символіку, звичаї, традиції українського народу, розвиток науки, економіки, освіти, культури, літератури і мистецтва нашої країни.  

пʼятниця, 21 липня 2023 р.

Барвистий поетичний світ Лесі Пронь.

Леся Михайлівна Пронь - українська поетеса, письменниця, Лауреат Всеукраїнського літературного конкурсу ім. Леся Мартовича (2014), Член Національної спілки письменників України.

Друкувалася в газетах «Українське слово», «Наша віра», «Край», «Хрещатик», «За київським часом» та ін., альманахах «Сонячна Мальвія» (2005), «Радосинь – 20» (2012), «Радосинь – 23» (2015), у дитячих журналах «Мамине сонечко», «Маленький розумник», «Маленька Фея та сім гномів», «Малятко», «Джміль», «Ангелятко», «Пізнайко», «Колобочок».

Авторка трьох поетичних збірок: «Плетениця долі» (2010), «Круговерть» (2011), «У купелі вітрів» (2015) та книг для дітей: «День усміхається» (2011), «На крилах року» (2013).

Вірші поетеси одухотворені тонким ліризмом, виразною образністю, метафоричністю. У них висвітлюються гострі соціальні проблеми, переосмислюється зв'язок поколінь, але з-помежи всього цього зворушливо проступає невмируща свята любов. Тяжіє авторка до занурення в глибини людської душі, до пізнання неминущих істин, і саме в сенсорному спектрі творчої індивідуальності вона є неповторною, суто особистісною.

До 65-річчя від дня народження української поетеси Лесі Пронь бібліотека №13 пропонує вашій увазі книжкову виставку "Барвистий поетичний світ Лесі Пронь".       


Поміж повітряних тривог: антологія воєнної лірики. - К.: Друкарський двір Олега Федорова, 2023. - 124 с. 

Ми живемо повноцінним життям поміж повітряних тривог. Але живемо з надією на нашу перемогу. Саме про це наша творчість у сьогоденні. Читайте, поринайте, заглиблюйтесь в джерельну чистоту українського слова. Живіть з Україною в серці!    

Пронь Л. День усміхається. - Тернопіль: Богдан, 2011. - 24 с. 

Від весняного цвітіння до зимової хуртечі проводить авторка маленького читача, заохочуючи його підмітити особливості кожної пори року та помилуватися красою рідного краю. 

Пронь Л. Країна бджіл. - Тернопіль: Богдан, 2022. - 32 с. 

Ця невеличка книжечка запрошує дітей до чудової країни Ураїни, де живуть працелюбні бджоли, які дуже люблять рідну землю. Саме любов допомогла бджолиному народові подолати ворога, що підступно хотів загарбати їхню територію та перетворити бджіл на рабів. У казці йдеться про неминучу перемогу правди над кривдою, про те, як важливо в житті бути справедливим, добрим, мужнім, не забувати, звідки ти родом. 

Пронь Л. На крилах року. - К.: АВІАЗ, 2013. - 48 с.   

Кожна пора року цікава по-своєму. Зима чарує сніжними заметами, кришталевими бурульками. Весною приємно зустрічати бурхливі потоки талого снігу й радісний спів пташок. Барвисте літо – це час буйного розквіту землі з її мальовничими озерами, запашними квітами, розкішними деревами. Ароматом рідного саду, прілим листям задумливого лісу приваблює нас золотиста осінь. А які цікаві пригоди трапляються з тваринками, що живуть у наших краях! Книжка «На крилах року» запрошує юних читайликів у світ нев’янучої краси.  

Пронь Л. Ріка життя. - К.: За київським часом, 2004. - 96 с.

Поетична збірка віршів про шлях добра і любові, про природу та біль.  

Пронь Л. Чути дзвоники різдвяні. - К.: Авіаз, 2019. - 32 с. 

Усі діти з нетерпінням чекають Різдва, Великодня, Зелених свят, Спаса. В Україні святки проходять цікаво, звершуються обрядами, в основі яких зоріє любов до рідного краю, родини, Бога. Ми зобов’язані берегти надбання наших предків, доповнювати, збагачувати їх.

четвер, 20 липня 2023 р.

Заняття клубу "Лада" бібліотеки №13.

Сьогодні на занятті жіночого клубу "Лада" бібліотеки №13 ми продовжили вчитися виготовляти чудові килимки для домашнього інтер’єру.

Найчастіше для створення килимків використовують натуральні матеріали: старі бавовняні речі, пряжу,  вовняні нитки. Також постілки роблять з шматочків старих джинсових штанів, капронових колготок і навіть поліетиленових пакетів.

Існує декілька технік, за допомогою яких можна створювати килимки своїми руками: шиття (килимки з шматочків тканини, зшиті за допомогою машинки або ручним способом), плетіння з каната (вимагають акуратності, уваги з боку рукодільниці, зате, крім матеріалу, не потрібно ніяких підручних засобів), плетіння із клаптиків на кроснах (виконується за допомогою ручного ткацького верстата), плетіння із клаптиків за допомогою гачка (дуже схоже на в’язання пряжі гачком, створюються за аналогічними схемами), плетіння на напівжорстокій основі (можна зробити візерунчасті або ворсисті килими, які створюються за допомогою пряжі), плетіння без основи (виконується за допомогою поліетиленових пакетів або пластикової плівки). 

Всі ці яскраві килимки можна постелити на підлозі біля ліжка в спальні або у ванній кімнаті. Також ними можна застелити стільці, крісла, диван і навіть широке підвіконня. Особливо вдало плетені килимки доповнять інтер’єр в стилі кантрі, етно, гранж і еко. Якщо килимки будуть виходити особливо яскравими і красивими, можна робити фото і продавати їх в інтернеті.            





Міжнародний день торта. Вікторина.

20 липня щорічно відзначається цікаве і поки що молоде свято – Міжнародний день торта, присвячене дружбі і миру між людьми, країнами, народами. Воно проходить під девізом "Я йду до тебе з тортом". 

Достеменно невідомо, коли з'явилися перші торти. Саме слово “торт” з італійської перекладається як "пишномовний, "багато прикрашений".

Рецепти перших тортів включали борошно, мед, горіхи, яйця, молоко. Оскільки одним з головних інгредієнтів торта вважалося борошно, то пальму першості можна віддати Греції. Саме тут в неолітичних селах під час розкопок були знайдені торти, які були випечені з пом'ятих зерен.

Вперше ідею відзначати Міжнародний день торта озвучили в Мілані на святі. Організація "Королівство любові" порахувала, що необхідно поширити ідею гуманізму на планеті, а торт - ідеальна можливість показати свою любов і турботу.

Саме в Мілані в 2009 році і відсвяткували це свято, а через два роки свято вже відзначали у всьому світі. Символом цього дня став "Торт дружби" - організатори події в кожній країні сфотографували свої творіння і відправили Міжнародній асоціації. З отриманих знімків зробили один, як зображення загальнонаціонального торта, який став символом єдності націй. 

У 2021 році у Вінницькій області спекли найбільший в Україні малиновий пиріг - унікальна подія напередодні Міжнародного свята.   

З метою ознайомлення з історією виникнення торта, поширення ідеї дружби і миру, об'єднання людей і дарування гарного настрію та позитивних емоцій, що є доброю традицією для людей всього світу бібліотека №13 пропонує пройти пізнавальну вікторину та дізнатися багато цікавого про цей смачний кондитерський виріб до Міжнародного дня торта.      


середа, 19 липня 2023 р.

Найзнаковіша п’єса для театру.

Іван Якович Франко - знакова постать вітчизняної та світової історії й культури, поет, прозаїк, драматург, етнограф, історик, філософ, соціолог, економіст, громадсько-політичний діяч.

Сюжети для своїх творів він черпав з життя і боротьби рідного народу, з першоджерел світової культури. Нерідко письменника називають титаном праці. За весь час своєї діяльності він видав сім збірок поезій та цілу низку поем, написав близько 15 драм, перекладав з 14 мов твори світових класиків: Гомера, Данте, Шекспіра, Ґете, Міцкевича, Яна Неруди та інших. Його проза охоплює понад 100 оповідань, новел, 10 романів і повістей. До цієї збірки ввійшли вірші та поеми Івана Франка, соціально-психологічна повість «Перехресні стежки», славнозвісна драма «Украдене щастя».

У 2023 році виповнюється 130 років Франкової драми «Украдене щастя». Саме 16 листопада 1893 року театр вперше представив для львівської публіки п’єсу, що вже незабаром стане перлиною репертуару багатьох театрів по всій Галичині й Україні.

Іван Франко написав драму «Украдене щастя» на конкурс Крайової управи, і хоча навіть члени комісії відверто визнавали драматургічну і літературну довершеність твору, однак присудили Франкові лиш ІІІ премію. Від комісії Франко одержав купу зауважень та 200 гульденів, а от від вдячної публіки – бурхливі овації та лавровий вінок – символ мистецької слави.

За життя Іван Франко лиш раз бачив постановку повного варіанта «Украденого щастя» без численних правок цензури. Остаточно нецензурований текст драми повернувся на сцену з 1916 року завдяки Лесеві Курбасу та його «Тернопільським театральним вечорам».

За 130 років на сцені в ролях «Украденого щастя» спробували свої акторські сили Степан Янович, Іван Карпенко-Карий і Микола Садовський, Михайло Яцків і Степан Чарнецький, Василь Юрчак і Йосип Стадник, Лесь Курбас, Амвросій Бучма, Наталія Ужвій, Богдан Ступка, Таїсія Литвиненко, Федір Стригун, Володимир Глухий, Лідія Данильчук… А для Богдана Ступки роль Миколи Задорожного стала однією із зіркових у його кар’єрі – 34 роки поспіль актор знов і знов повертався до цього образу. І кожна з цих акторських робіт розкриває нові перспективи прочитанні тексту, нові грані драматургічного таланту Івана Франка.

Бібліотека №13 підготувала відеорекламу "Найзнаковіша п’єса для театру" однойменної  книги з фонду до 130-річчя драми І.Франка «Украдене щастя».        


Франко І. Украдене щастя. – Харків: Фоліо, 2008. – 415 с.    

Творчість талановитого майстра слова Івана Франка представлена не тільки драматичними творами, а й легкими та ніжними віршами про кохання, дружбу, про вічні проблеми добра і зла. До книжки увійшли твори - поема "Мойсей", драма "Украдене щастя", повість "Перехресні стежки", а також вірші зі збірок "З вершин і низин", "Зів’яле листя", "Мій ізмарагд".    

пʼятниця, 14 липня 2023 р.

Дитячий конкурс малюнків "Літо - літечко".

Бібліотека №13 оголошує конкурс малюнків "Літо - літечко".    

Любі діти, намалюйте своє літо і приносьте роботи до бібліотеки за адресою: просп. Відрадний, 14/45, де вони займуть почесне місце на нашій виставці. За найкращі роботи юні художники отримають призи.      

Розмовні клуби бібліотеки №13.

🇺🇦 У житті кожної української людини, яка поважає перш за все себе, вірна пам'яті дідів-прадідів, пишається нашою багатовіковою героїчною історією, культурою, традиціями, настає той час, коли виникає неабияке бажання  вільно та грамотно володіти своєю рідною українською мовою - кодом, ДНК нашої нації. Перейти на українську або покращити знання рідної мови. 

Особливо зараз, коли мова окупанта стає не тільки недоречною у вживанні, а й виключно огидною і недопустимою у нашій лексиці.

Це мова вбивць, катів, гвалтівників та нелюдів, які не мають ніякого права на існування після тих звірств, які вчинили з українським народом та нашою землею. 

Одностайно і нетерпляче чекали наші користувачі, серед яких внутрішньо-переміщені особи, початку курсів та розмовних клубів у бібліотеці.

Активний попит завжди народжує пропозицію. 

Тим паче, що все що відбувається у нас, супроводжується виключно українською💙💛.

🇺🇦Українською мислимо🤔,

🇺🇦українською розмовляємо😮,

🇺🇦українською співаємо😗🎼🎶.

Сьогодні зібралися найактивніші бажаючі у своєму прагненні навчитись та вільно розмовляти. 

Адже саме тут, в бібліотеці #13,  ви можете зручно, комфортно переходити на українську мову.

📗📘Відрадно відзначити, що уже двоє із присутніх виявили бажання взяти тлумачний та російсько-український словники із запропонованих  до ознайомлення книжок.

⛵Попутного вітру та гарних плідних результатів нашим впевненим починанням.     











Похід до театру жіночого клубу "Лада" бібліотеки №13.

Не втомлюємось повторювати. Якщо людина обдарована та геніальна, то вона різносторонньо розвинена у всьому. Це про наших жіночок клубу "Лада" бібліотеки. Відрадно, що вони мають бажання і прагнення всюди встигнути. Заняття клубу🧵🪡🧶 - це безумовно.

Але. 🎭 Культурне життя столиці без них не вирує. Вони беззаперечні театрали. Якщо хочете отримати інформацію про те, де яка вистава чи відкриття-закриття сезону, то це - до них.

🎙️Ось був крайній мовний "репортаж" від панянок 👒👜Тетяни та Алли, які із великим задоволенням відвідали спектакль "Ім'я", що відбувся у Національному академічному драматичному театрі ім.Лесі Українки.

☝️З чого може виникнути конфлікт та які зусилля необхідно прикласти, щоб його завершити? І чого він навчає глядача? А все почалося з вибору імені новонародженому👶. Це щоб заінтригувати вас. Бо ми уже в цьому стані.         




четвер, 13 липня 2023 р.

Заняття клубу "Лада" бібліотеки №13.

Після генерального прибирання залишається багато речей, які відносяться до категорії «носити не буду, а викинути шкода». Не поспішайте позбавлятися від таких, тому що їм можна дати другий шанс. Адже вони можуть стати матеріалом для різних корисних виробів.

Наприклад, капронові колготки, футболки із бавовни чудово підійдуть для хендмейд килимка, який легко прати і швидко сушити. Він чудово впишеться в стиль кантрі, тому буде служити вірою і правдою в ванній кімнаті, на дачній веранді. А також можна його використовувати в якості сидіння на стілець.   

Наші дівчатка з жіночого клубу "Лада" бібліотеки №13 справжні майстрині. Сьогодні ми вчилися створювати такі чудові килимки. Щоб зробити килимок зі старих капронових колготок, потрібно не тільки звернути увагу на матеріал, важлива і техніка виконання роботи. Його можна: зв’язати, зшити, сплести. Килимок, зроблений своїми руками, може мати різні розміри і форму. Він може бути круглим, овальним, прямокутним або мати абстрактні обриси.

А якщо ви пришиєте на килимок кілька деталей з гудзиків, намистин, дрібних м’яких іграшок, то такий килимок стане улюбленим місцем для гри. Тим більше, що такої розвиваючої іграшки не буде більше ні в кого. Експериментуйте! І, можливо, килимок, зроблений своїми руками, стане неповторним шедевром, що прикрасить ваше житло.    

                     







середа, 12 липня 2023 р.

Майстер збудження патріотичних почуттів.

Кобзарське мистецтво тісно пов’язане з історією рідного краю і своїм корінням сягає в давно минулі часи. Кобзарі, бандуристи - творці українського героїчного епосу – завжди були духовними наставниками народу, виразниками його волелюбних прагнень, мрій та сподівань, а часто й безпосередніми учасниками боротьби за кращу долю України. Найвідомішим кобзарем , який привернув увагу громадськості того часу, був Остап Вересай. Це - кобзар, чиї думи про свободу та справедливість і сьогодні не втрачають своєї актуальності, людина, яка попри сліпоту з дитинства, сімдесят років поневірянь та переслідувань з боку жандармів, досягла значних результатів в народній епиці. Його постать, по праву, посіла гідне місце в історії України і заслуговує на увагу. 

Кобзар Лабза (як почали називати Вересая) володів могутніми мистецькими засобами впливу на слухача й намагався нести в народ лише високі етичні норми і правила, вироблені українцями впродовж багатьох віків, дарувати позитивні емоції, знаходити саме ті слова, яких від нього чекали. У репертуарі співця були думи: "Як три брати з Азова втікали", "Невольники на каторзі", "Буря на Чорному морі", "Бідна вдова і три сини", "Вітчим", "Хведір безродний, бездольний", "Сокіл і соколя", "Сестра і брат", "Івась Коновченко, Вдовиченко", сатиричні та гумористичні пісні: "Щиголь", "Дворянка", "Кисіль", "Хома і Ярема", "Бугай" тощо, а також багато побутових і танцювальних пісень та творів релігійного змісту.

Найбільшою популярністю користувалася на той час дума "Про правду й неправду". Іван Франко підкреслював, що ця пісня в тогочасному житті набула великого соціального звучання, і саме через неї О.Вересаю доводилося не раз зазнавати переслідувань від жандармів. 

Остап Вересай брав участь у концертах на Археологічному з’їзді в Києві, співав разом із хором під керівництвом Миколи Лисенка в будинку Михайла Старицького, у Музеї етнографії та старожитностей, у Соляному містечку, у Клубі художників на сніданку, влаштованому на пошану пам'яті Т. Шевченка, у Зимовому палаці - у переповненій залі понад 700 осіб слухали спів кобзаря Лабзи.

Була в житті пісняра й незабутня символічна зустріч з Кобзарем - "братом Тарасом". Тарас Шевченко відвідав старого Остапа Вересая в Сокиринцях і подарував йому свій "Кобзар", власноручно написавши: "Брату Остапу від Т. Шевченка". Завдяки своєму таланту Остап Вересай збуджував у слухачів почуття поваги до своєї історії, високі естетичні та патріотичні почуття. Це добре розуміли Т. Шевченко, П. Куліш, І. Карпенко-Карий, М. Лисенко, О. Русов, П. Чубинський, які пропагували творчість Вересая, опікувалися його долею. Іноземним приїжджим, які слухали Остапа Вересая, українські пісні у його талановитому виконанні відкрили досі незнану Україну, душу її народу, її історію.

Кобзарське мистецтво завдяки своїм давнім традиціям, тісним зв’язкам з народною культурою, незважаючи на утиски і переслідування царського уряду, страшні репресії та голод на Україні, вижило і збереглося до наших днів.

Бібліотека №13 підготувала виставку-досьє "Майстер збудження патріотичних почуттів" до 220-річчя від дня народження Остапа Вересая.       


Енциклопедія історії України: Т1. - К.: "Наукова думка", 2003. - 688 с.
В енциклопедії представлено відомості про видатних громадських діячів, учених, діячів культури та мистецтва, освіти, основні історичні події України, охарактеризовано життя українців в інших державах, надано відомості про окремих видатних людей планети, тим чи іншим чином пов'язаних з Україною та про вчених, які істотно вплинули на розвиток історичної науки.
Тема "Остап Вересай" розкрита на 480 с.   

Литвин М. Струни золотії. - К.: Веселка, 1994. - 118 с.   
В історії України є унікальне явище, що поєднує в собі невичерпну душу, незламну волю, співучий талант нашого народу, - кобзарство. Українські Гомери впродовж віків невтомно сповідували визвольні ідеї, оспівували героїку й незламний дух співвітчизників. Сліпі, вони крізь темінь уярмлення випромінювали світло правди і свободи, гнані, вони проповідували дух боротьби й незалежності, поневолювані, вони були провісниками волі. Виходці з народу, вони представляли весь народ. Недарма й наш геніальний поет Тарас Шевченко дістав високе й одухотворене ймення Кобзар. До великих кобзарів належить автор цієї повісті-есе, в якій він сївильовано й проникливо розповідає про історію кобзарського мистецтва, творчу й виконавську майстерність Боянів минулих часів, б’є у всі дзвони, щоб найзапашніші квіти українського фольклору - козацькі думи - "не вмерли, не загинули".   
Книжка розповідає про історію розвитку, становлення і сучасні проблеми українського кобзарства.  

100 видатних українців. - К.: Арій, 2006. - 496 с.    

Ця книга містить 100 коротких біографічних нарисів, історичних портретів видатних наших земляків, представників найрізноманітніших верств суспільства - мислителів, письменників, учених, митців, громадських, релігійних, політичних діячів, чиїми зусиллями впродовж віків творилася українська культура, формувався світогляд української нації. Протягом тисячолітнього буття нашої держави їхня діяльність висвітлювалася по-різному, залежно від волі тих чи інших можновладців, тож сподіваємось, що пропоноване видання, максимально наближене до історичної правди, дасть змогу читачеві оцінити постаті цих людей об'єктивно. Призначене для широкого читацького загалу, передусім тих,хто цікавиться українською історією, учнівської та студентської молоді.    
Тема "Остап Вересай" розкрита на 145 с.   

вівторок, 11 липня 2023 р.

Всесвітній день шоколаду. Вікторина.

Всесвітній день шоколаду відзначається щорічно 11 липня. Це свято виникло у Франції в 1995 році. Його відзначають у багатьох країнах світу, в тому числі в Швейцарії, Німеччині, Італії та Україні.

Шоколад - не тільки смачний, а й корисний продукт. У ньому багато магнію, калію, кальцію та вітамінів групи В, він зміцнює нервову систему, піднімає настрій та заспокоює. А, крім того, шоколад - це завжди смачно, красиво, різноманітно, святково і весело. Отже, це свято позитиву, веселощів і солодкого життя.

Шоколад - це дивно смачні ласощі, якi заряджають «гормонами щастя». У цього продукту більш широкий спектр застосування - він може замінити косметику, стати засобом для профілактики і навіть для лікування хвороб. Шоколад дуже корисний у всіх сенсах слова. Застосувати його можна для підтримки тонусу організму, для схуднення, для профілактики захворювань і для догляду за собою, не кажучи вже про те, що він просто дуже смачний.

З метою ознайомлення з історією виникнення шоколаду, його впливом на організм людини, закріплення знаннь про користь шоколадних виробів, виховування культури харчування пропонуємо пройти пізнавальну вікторину та дізнатися багато цікавого про цей смаколик до Всесвітнього дня шоколаду.    



пʼятниця, 7 липня 2023 р.

Бібліотечний арт-стріт.

Друзі, а чи буває у вас ідея-фікс, яка навідається вмить і приємно точить спокій впродовж якогось часу, аж поки не настане момент її реалізації.

🎨Ця думка народилася місяців зо два тому. З того часу стояла акуратно ранжиром на столі у вигляді банок 7 різних кольорів і такої ж кількості щіток. А іще над ними вершилась фляжка з розчинником на допомогу завзятим бібліотекарям. 

І ось. Тидим!🎉 Пробралася шпарка уявного вільного часу поміж дощами💧, бо тягнути нікуди. Чергова відпустка на носі. І сонечка розмай🌞. Розпочали. 

Стояв тинок. Такий собі запорошений часом. Ніхто на нього не звертав увагу. Окрім...

Порахували штахетини. Олівець✏️. Лінійка📏. Розмітили розмір літер, якій яка фарба по кольору. 

А бажання перетворити шматочок своєї вулиці біля бібліотеки на картинну міні-галерею🖼 витає навколо - коли б скоріше до діла. 

І ось наш арт-стріт розпочався.

Ми хотіли привернути увагу перехожих до місцезнаходження бібліотеки📚. Можливо є такі, що про нас ще не знають. І як же ми не помилились з самим процесом роботи. Це був найкращий рекламний день бібліотеки!

Хто проходив повз, повз не пройшов. "А що це буде?" " Це вас ЖЕК зобов'язав?" "А може ви нам щось намалюєте?" " А чому ви тут у таку спеку?" " Як же яскраво!"

Сусідка з першого поверху приємно засмутилася, що наш тин виділяється з-поміж її квітника🌷🌺🌼 у потьмянілих штахетах.

Нам сказали, що ми - богині😇. Письменниця Алла Михеєва враз продекламувала щойно написаного для нас вірша. Гурт чоловіків пропонував допомогу💪. 

Сонечко смажило🌞. Парасоля☂️, причеплена до гіллячки бузку не затіняла. Колега-бібліотекарка Ольга Вячеславівна, яка поміж обслуговуванням читачів виринала з прохолодного приміщення напівпідвалу, співчутливо напувала нас свіжою водичкою🥛, пригощала морозивом🍦 і віялом намагалась знайти для нас вітерець🌬, який за розкладом у цей день був відсутній.

Провальсувавши між літерами навшпиньки з 9 ранку 🕘до 18:00🕕, ми нарешті побачили бажаний результат.

📚"БІБЛІОТЕКА13" красномовно запрошувала перехожих на гостину до книжки!

Подумки про створене пройшов вечір🌛. Одяг і волосся пахнули фарбою🎨. Ранок🌥 пробудив тими ж емоціями. А іще не давали спокій хвилювання про те, щоб злива⛈️ не пошкодила нашу працю.

Дорогою на роботу з вдячністю до щему звернула увагу на проїжджаючий за неабияким зручним 25 маршрутом автобус🚍. (Це ж хтось потурбувався про пасажирів, які долали цю дистанцію на двох-трьох маршрутках). Заходячи в магазин, якийсь мужчина попереду відчинив двері, зупинився і, показуючи рукою, дозволив пройти першій🤗. 

Ноги несли до свого розфарбованого тину🌈. Зупинила двірник🧹. "А що це ви тут таке гарне...?" Та ж сусідка з першого поверху - їй: "А мій тинок - ніякий. Де взяти фарбу? І лавку б підмалювати, бо якась бліда".

📔📕📗У бібліотеці всі сьогодні піднесені🎊. Об'єднані темою вчорашнього променаду з щітками у фарбі🎨🖼.

Ольга Вячеславівна на знак вдячності знову пригостила всіх морозивом🍧. Декілька разів по черзі бігали на вулицю  подивитись на свій різнобарвно-веселковий парканчик🌈. 

А жіночки нашого клубу пісні🎼🎶 "Надія", які завше проводять заняття у вівторок (цього разу у них не склалося зустрітись за графіком), прийшли сьогодні. "Ми хочемо привітати вас зі святом Івана Купала☘️⚘️💧. Поспіваємо?🎵 ". 

Ну чи не щастя це?🥰💞👌

👍Отак праця об'єднує, ріднить, розкрилює душі, спонукає до добра, веде до мети, яку обов'язково ми досягнемо. Гуртом!🤝