середу, 26 квітня 2023 р.

Чорнобиль – біль і скорбота України.

37 років тому, 26 квітня 1986 року, сталася аварія на Чорнобильській АЕС - найбільша техногенна катастрофа в історії людства. Під час експерименту на 4-му реакторі станції сталися два вибухи.

Аварію на АЕС тодішня влада намагалася приховати не лише від своїх людей, а й від світу. Катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком.

За даними спостережень, 29 квітня високий радіаційний фон зареєстрували у Польщі, Німеччині, Австрії, Румунії, 30 квітня - у Швейцарії та Північній Італії, 1-2 травня - у Франції, Бельгії, Нідерландах, Великої Британії, північній Греції. 3 травня - в Ізраїлі, Кувейті, Туреччині. Далі були Японія, Китай, Індія, а 5 і 6 травня - США та Канада.

За даними Українського інституту національної пам’яті, що спираються на оцінки незалежних експертів, 500 тисяч людей померли від радіації. 8,5 мільйонів жителів України, та сусідніх країн найближчими днями після аварії отримали значні дози опромінення. 2293 українських міст і селищ із населенням приблизно 2,6 мільйона людей забруднено радіоактивними нуклідами.

Трагедію на Чорнобильській АЕС офіційно визнали найбільшою в історії ядерною катастрофою в ядерній енергетиці. Сотні людей втратили свої життя через цей вибух, а екологія Європи зазнала непоправної шкоди. 26 квітня стало днем вшанування всіх, хто загинув або постраждав від цієї аварії, а також вшановують пам’ять ліквідаторів наслідків вибуху, які свідомо йшли на непоправну шкоду своєму здоров’ю, аби максимально обмежити наслідки трагедії. 

Ми з вдячністю схиляємо голови перед  мужністю і героїзмом героїв – ліквідаторів, яка вражає та захоплює, стає прикладом наступним, врятованим поколінням. Адже ціною власного життя та здоров’я без вагань та роздумів, усвідомлюючи всю складність ситуації, нехтуючи власною безпекою, вони ліквідовували наслідки аварії на Чорнобильській АЕС, щоб зберегти життя мільйонів людей у нашій державі та на всій планеті.

На початку 2022 року Росія використала територію Чорнобильської зони відчуження і самої ЧАЕС у спробі швидко перекинути свої війська в Україну для штурму Києва. Загалом Чорнобильська зона відчуження була під російською окупацією 37 днів. 2 квітня 2022 року над ЧАЕС знову замайорів український прапор.

До Дня пам’яті Чорнобильської трагедії бібліотека 13 підготувала книжкову виставку "Чорнобиль – біль і скорбота України".     


Алексієвич С. Чорнобиль: хроніка майбутнього - К.: Факт, 1988. - 194 с.

Книга білоруської письменниці Світлани Алексієвич - це художньо-документальне дослідження тих психологічних, гуманітарних наслідків Чорнобильської катастрофи, які досі перебували поза громадською увагою. Шляхом опитування людей різних поколінь і професій, в чию долю так чи інакше війшов Чорнобиль, авторка створює вичерпну картину "пост-катастрофічного" суспільства, котра не залишить байдужим жодного читача.

Алексієвич С. Чорнобильська молитва - К.: Комора, 2016. - 288 с.

Художньо-документальний роман білоруської письменниці Світлани Алексієвич, Нобелівської лауреатки 2015 року, говорить голосами "маленьких людей" про катастрофу, що зруйнувала мільйони життів, перевернула світогляд цілого покоління, а заразом відхилила залізну завісу й підважила непорушну, здавалося, конструкцію радянської держави. Роман створено на основі розлогих інтерв'ю з очевидцями та потерпілими від Чорнобильської трагедії: ліквідаторами та їхніми близькими, вимушеними переселенцями з уражених радіацією регіонів та самоселами "зони", посадовцями, від рішень яких залежали долі десятків тисяч людей, та дітьми, котрі знали, що народилися вже приреченими.

Даєн Л. Чорнобиль - гірка трава. - К.: Веселка, 1988. - 176 с.

Ця повість про начальника воєнізованої пожежної частини Чорнобильської АЕС Леоніда Петровича Телятникова і його товаришів-пожежників, які грізної ночі 26 квітня 1986 року першими вийшли на поєдинок з вогненною стихією і погасили пожежу на станції, про людей мужніх, до кінця відданих своїй справі, своєму священному обов'язку. 

Ймення зорі. Чорнобиль: фотоальбом. – Чорнобиль: Чорнобильінтерінформ, 1996. - 232 с.
У фотоальбомі зображено світлини Чорнобильської АЕС, ліквідаторів, місцевих жителів м. Прип'ять та ін.

Купрієнко О. Чорнобильська хроніка. Люди. - Харків: Фоліо, 2021. - 207 с.

Це книжка-присвята героям, які 35 років тому ризикували своїм життям і здоров’ям задля порятунку мільйонів інших людей. Вона містить історії шістнадцяти борців за наші життя. Це свідки й учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС: атомники, пожежники, медики, монтажники, оператори. Вони розповідають «по-рентгенівськи», безкомпромісно чесно. Згадують про власне становлення, про життя у місті Прип’ять до аварії; говорять про події, які пізніше назвуть техногенною катастрофою. Сьогодні вони є членами громадської організації «Промінь 5-2» - об’єднання учасників ліквідації аварії на ЧАЕС. Кожна сторінка книжки варта найуважнішого прочитання, адже не все ще сказане і почуте суспільством. Кожне слово, промовлене очевидцями тих подій, має величезну вагу для майбутніх поколінь. Справа живих - пам’ятати. 

Плохій С. Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи. - Харків: Бібколектор, 2019. - 396 с.

Ця книга є першою історією Чорнобильської катастрофи від вибуху 26 квітня 1986 року до закриття станції у грудні 2000-го. Чим для України був Чорнобиль? Національною трагедією, величезною психологічною травмою, важкою ношею для економіки. Чорнобиль вибухнув не тільки через помилки персоналу, нехтування правилами безпеки і проблемами з конструкцією реактора, але також через систему, яка обгородила ядерну енергетику завісою секретності. Радянська система не дозволяла поширювати інформацію про попередні аварії навіть серед фахівців. Це зробило нову масштабну аварію неминучою. Сьогодні реактори чорнобильського типу вже не будують, але авторитарні режими, які тримають повний контроль над інформацією, усе ще існують. Нам є чим поділитися зі світом стосовно досвіду Чорнобиля, але є над чим задуматися і самим.

Сирота О. Чорнобиль. Живий альбом. - К.: ОСНОВА-ПРИНТ ПЛЮС, 2021. - 80 с.
Сьогодні Чорнобильська зона – це територія легенд, похмурих пейзажів і торжества природи. Водночас – це потенційний музейний комплекс міжнародного рівня, пам'ятка величезної техногенної катастрофи. Відвідати це місце хоча б один раз варто всім, переконані деякі колишні жителі Прип'яті. Відвідати й жити далі так, щоби на Землі не зявлялося нових мертвих міст… «Чорнобиль. Живий альбом» - книга-альюлм про історію і сучасне життя чорнобильської зони. Унікальні портрети людей, подій та природних ландшафтів зібрані під однією обкладинкою і оживають завдяки ІТ-технологіям.

Немає коментарів:

Дописати коментар