четвер, 9 квітня 2020 р.

"Весна! Весна! Яка вона прекрасна!"

#бібліотека_13 #бібліотеки_соломянки #бібліопідвальчик_на_відрадному #бібліотека_і_карантин #бібліотека_онлайн #українські_обрядові_пісні #веснянки_гаївки 

  "Весна! Весна! Яка вона прекрасна!" Щочетверга в бібліотеці 13 традиційно проводив заняття Клуб пісні "Надія". Карантин нам не на заваді. Проведемо теорію онлайн. Поговоримо про веснянки (гаївки, гагілки, ягілки, ягівки, риндзівки, городальки) — старовинні слов'янські обрядові пісні, пов'язані з початком весни і наближенням весняних польових робіт, за допомогою яких люди передавали свою енергію природі, щоб усе живе навколо прокинулося і знову ожило.
  У давніх слов'ян рік починався весною, березневе літочислення зберігалося до 1409 року (за цим літочисленням Нестор-літописець розпочав «Повість врем'яних літ»). Новий рік починався з відродженням навколишньої природи і з пробудженням матері-землі від зимового сну, з першою оранкою і сівбою. Весну зустрічали радісно й пишно, з піснями, танцями, іграми.
  З усіх видів календарно-звичаєвої обрядовості веснянки позначені найрозмаїтнішими музично-поетичними засобами.
  Співаються вони майже завжди одночасно з танцями та іграми, які мають «закликати» весну та добрий урожай.
  Назв у веснянок є багато: «ягівка», «гаілка», «гагілка», «ягілка», «магілка», «галанівка», «лаголайка», «риндзівка» та інші. Кожна місцевість, окрім особливої назви, мала ще й свої традиційні слова веснянок та веселих забав.
  Різновидом веснянок є гаївки - пісні, що виконувались тільки у час великодніх свят. Гаївок було багато і різних: для молодших дітей, для старших, для хлопців і дівчат, були й гаївки, у яких парубки та дівчата обирали собі пару. На відміну від гаївок, веснянки обіймають цілий цикл весняних пісень, які співаються від Благовіщення цілу весну. Так, не кожна веснянка є гаївкою, хоч кожна гаївка є веснянкою.
  Існують і паралельні назви: на Поліссі — маївки, магівки, у західних регіонах України веснянки називають гагілками, гаївками, зокрема на Старосамбірщині — городальками, а на Яворівщині — риндзівками, на Волині — рогульками. Мелодії веснянок побудовані на багаторазовому повторенні однієї-двох поспівок у межах невеликого діапазону.
  Різновидом веснянок є гаївки — твори усної народної словесності, якими супроводжувались обрядові дійства, весняні ігрища та святкування, що відбувались у гаях, лісах чи поблизу водоймищ.
  Але, попри все, найголовнішим залишається те, що усі веснянки, як би їх не називали – це ті пісні, що звеселяють людей, несуть в їхні душі красу та оптимізм та є дорогоцінним скарбом ранньої культури наших прадідів.





Немає коментарів:

Дописати коментар