вівторок, 30 липня 2024 р.

«Авдіївка: хронологія подій»

Авдіївка — місто в Донецькій області України, розташоване поблизу лінії фронту в зоні конфлікту на сході України. Місто зазнало значних руйнувань і страждань через бойові дії, які тривають з 2014 року. Основним економічним підприємством міста є Авдіївський коксохімічний завод, один з найбільших у Європі.

Хронологія подій звільнення Авдіївки від російської окупації:

  • 2014

Операція зі звільнення Авдіївки тривала з 28 по 30 липня 2014 року, коли українські збройні сили витіснили проросійських бойовиків «ДНР», відновивши контроль над містом. Увечері 22 вересня 2014 року сепаратисти розпочали штурм Авдіївки з боку Ясинуватої, поранивши мирних жителів та українських військових. 28 вересня бойовики обстріляли місто, а 18 жовтня атакували українські блокпости та житлові райони. 19 жовтня під Авдіївкою загинув старший сержант 93-ї бригади Андрій Ткаченко. 14 листопада на блокпосту біля Авдіївки загинув солдат Роман Швачко. 23 листопада через обстріли з Ясинуватої загинуло п'ятеро цивільних. Станом на середину листопада в Авдіївці не було автобусного та залізничного сполучення, централізованого водо- та теплопостачання. 30 листопада українські артилеристи завдали превентивні удари по рубежах зосередження російсько-терористичних військ. 8 грудня внаслідок обстрілу міста постраждало семеро осіб, п'ятеро з яких — діти. 9 грудня через обстріли бойовиків загинули двоє дітей, 13 людей госпіталізовано.

  • 2015
20 січня 2015 року терористи обстріляли Авдіївку, поранено жінку. 21 січня місто залишилось без опалення, світла та води через обстріли. 22 січня терористи знищували житлові будинки, загинуло шестеро українських військових. 26 січня українські військові захопили танк і БМП-2 у терористів. 29 січня українські "кіборги" відбили позиції села Спартак. 3 лютого загинув солдат-снайпер Сергій Токмаков. 7 лютого в результаті обстрілу загинули дві жінки. 11 лютого в місті загинуло троє людей. 23 травня Авдіївський коксохімічний завод був зупинений через обстріли. 11 червня поранено двох чоловіків. 6 серпня загинули два бійці "Карпатської Січі". 14 листопада загинув старший сержант Віталій Благовісний, ще 8 вояків поранено.
  • 2016
На початок 2016 року лінія розмежування проходила по трасі Донецьк — Костянтинівка. На схід від дороги були позиції російсько-терористичних військ, а на захід — Авдіївська промзона під контролем українських військ. На південь від промзони ворог закріпився на Малих Дачах і біля зруйнованого залізничного мосту. 30 січня загинув боєць батальйону «ОУН» Анатолій Гаркавенко. 5 лютого українські війська зайняли промзону, укріпилися та відбивали атаки. 10 лютого загинув сержант 3-го окремого полку Олег Сизоненко. Запеклі бої за промзону продовжувалися, противник застосовував важке озброєння. 5 березня загинув старший лейтенант Андрій Ярешко. 11 березня загинув Руслан Марченко. З 16 по 21 березня втрати терористів склали 27 загиблих та 34 поранених. 26 березня терористи вибили українські підрозділи з двох позицій, але до 28 березня українська армія повернула всі втрачені позиції. 31 березня п'ятеро військових зазнали поранень у боях. У боях 14 квітня загинув Мирослав Кабушка. 22 липня під Авдіївкою поранений один військовик. 12 серпня під Авдіївкою загинув один військовий.

  • 2017
16 січня вояки 72-ї окремої механізованої бригади ЗСУ відтіснили бойовиків на 300 метрів біля шахти «Бутовка». 20 січня загинув від кулі снайпера старший солдат 72-ї бригади Сергій Захаревич. 25 січня під Авдіївкою поранено одного військовика. Наприкінці січня терористи здійснили кілька спроб захоплення авдіївської промзони. 29 січня українські сили зайняли опорний пункт Алмаз-2. 29-30 січня загинули капітан Андрій Кизило та ще шість військовиків. 31 січня російські війська продовжили масовані обстріли українських позицій. 1 лютого під Авдіївкою загинули двоє військових, дев’ять поранено. 4 лютого терористи знову пішли у наступ, поранено двох військовиків. 16 лютого загинув один чоловік, ще двоє поранені. 18 лютого українські сили відбили напад терористів. 19 лютого від кулі снайпера загинув вояк 72-ї бригади Максим Гринчишин. 23 лютого загинув молодший сержант Михайло Добролєта. 27 лютого впав вентиляційний ствол шахти «Бутівка». 22 березня загинув військовик механізованої бригади. 26 березня смертельних поранень зазнали троє військовослужбовців ЗСУ.
  • 2018

26 січня у передмісті Авдіївки під час обстрілу терористами був поранений один військовослужбовець ЗСУ. 10 травня в Авдіївській промзоні ворог здійснив спробу штурму українських позицій, зазнавши втрат: 2 було знищено, ще 3 поранено. 14 червня поблизу шахти «Бутівка» загинув військовослужбовець 1-го окремого батальйону Сергій Жук. 28 червня внаслідок ворожого обстрілу з гранатометів та великокаліберних кулеметів один із захисників Авдіївки отримав несумісні з життям поранення. На початку липня українські бійці за допомогою безпілотника знищили бліндаж терористів «ДНР». 15 жовтня вранці сили ЗСУ відбили спробу проникнення двох диверсійно-розвідувальних груп терористів.

  • 2021

Внаслідок обстрілу 31 грудня 2021 року загинув один захисник.

  • 2022

З початком повномасштабного вторгнення Авдіївка знову стала місцем запеклих боїв.

пʼятниця, 26 липня 2024 р.

«Теракт в Оленівці: пам'ять незгасна»

У ніч з 28 на 29 липня 2022 року на території колишньої колонії в окупованій Оленівці Донецької області стався вибух. Де утримували українських військовополонених з "Азовсталі". Офіс генпрокурора України повідомив про 40 загиблих та 130 поранених.

Через рік Україні вдалося ідентифікувати 52 тіла загиблих, а частина постраждалих повернулася з полону. До річниці події "Суспільне" публікує історії мами одного з загиблих та дружини військовополоненого, який досі у полоні, та висвітлює хід розслідування.

За версією української Генпрокуратури, вибух пролунав між 22:00 28 липня та 01:00 29 липня у новозбудованому приміщенні для полонених з "Азовсталі". рф заявила, що причиною став обстріл з HIMARS, але українська сторона назвала це спланованим терактом, зазначивши, що жоден охоронець не постраждав. За версією ГУР, вибух організували найманці ПВК "Вагнера".

У серпні 2022 року генпрокурор України Андрій Костін заявив, що вибух спричинила термобарична зброя. 28 липня 2023 року Офіс генпрокурора уточнив, що було використано реактивний термобаричний гранатомет. Три дні до цього ООН заявила, що вибух не був спричинений ракетою HIMARS.

29 липня 2022 року Офіс Генпрокурора України розпочав розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни. За рік слідчі зібрали свідчення 13 звільнених військовополонених та ідентифікували 52 тіла з 59 повернутих загиблих. У серпні 2022 року ООН створила "місію з встановлення фактів", але місія припинила роботу через кілька місяців. Міжнародний Комітет Червоного Хреста двічі відвідував колонію, але не мав змоги поспілкуватися з полоненими особисто.

Вшановуємо пам'ять загиблих і висловлюємо щирі співчуття їхнім родинам та близьким. Пам'ятаємо про героїзм та самопожертву тих, хто віддав своє життя за свободу та незалежність України.

четвер, 25 липня 2024 р.

Фредерік Беґбедер «99 франків»

Книга "99 франків" представляє сатиричний погляд на сучасний рекламний бізнес. У ній описано історію рекламного креативника Октава Паранго. Його вважають генієм, бо він займається рекламою у великому рекламному агентстві та здатен продати будь-яку ідею. Разом зі своїм артдиректором головний герой вигадує рекламні слогани, зачіпки, повноцінні ролики, які потім примушують людей купувати певний товар.

Головний герой "99 франків" Октав Паранго, знаний копірайтер, який заробляє сотні тисяч євро на рік, на перших сторінках роману зізнається, що пише цю книжку, аби його нарешті звільнили з роботи: сам він не має мужності кинути таке тепле місце. Що ж, іноді бажання справджуються: 2000 року, коли Фредерик Беґбедер опублікував скандальний роман, його самого таки звільнили з роботи. Хочете знати темний бік рекламного бізнесу - читайте "99 франків"!

До читання «99 франків» Фредеріка Беґбедера, запрошуємо у бібліотеку для дорослих №13. м. Київ, Відрадний 14/45.

Бегбедер Ф. 99 франків / Фредерик Бегбедер ; Пер. з фр. Леоніда Кононовича. — К. : KM Publishing, 2016. - 256 с.

вівторок, 23 липня 2024 р.

Тарас Лютий «Двійник. Про природу дублювання і множинності»

Людина — істота мінлива. Вона безупинно перероджується, опиняється в нових умовах, постійно змушена звикати до них і освоюється. Когось думки про колишні чи майбутні зміни не надто турбують, а хтось, навпаки, прагне їх навмисно, кидається у вир можливого, хоча часом це доволі болісний процес. При цьому кожній особистості властиво «розмножуватися» на силу-силенну власних двійників (не обов’язково тотожних між собою). 

Чому ми не завжди вчиняємо обачливо, буваємо агресивними та нетерпимими до іншості, нарочито відокремлюємо себе від усього чужого й намагаємося окреслювати свої горизонти? Чому воліємо змінюватися, хоча вважаємо себе доконечно сформованими створіннями, чому відкриті до новацій, але часом уперті й не годні поступитися ні на йоту нікому і ні в чому, легко зачудовуємося тим, чого не вміємо, але не завжди визнаємо здобутків ближніх, наслідуємо стільки, хоч відбавляй, але наполягаємо на власній правоті, захищаємо скривджених, та не хочемо дати ради собі? В оцих багатозначних подвійностях ми й намагаємося знаходити себе.

Про природу людської подвійності, дублювання й множинності й розмірковує Тарас Лютий у своїй книжці. Автор зацікавився цією темою понад двадцять років тому, а останнім часом нотував свої міркування в окремих есеях. Нарешті всі дослідження й розвідки з теми двійництва зібрані в одній книжці.

До читання «Двійник. Про природу дублювання і множинності» Тараса Лютого, запрошуємо у бібліотеку для дорослих №13. м. Київ, Відрадний 14/45.

Тарас Лютий. Двійник. Про природу дублювання і множинності. Київ: Віхола. 2021. - 272 с.

пʼятниця, 19 липня 2024 р.

«Батько філософії гуманізму»

Франческо Петрарка (1304–1374) був видатним італійським поетом, вченим і гуманістом епохи Відродження. Його називають "батьком гуманізму" через великий внесок у розвиток гуманістичної культури та літератури. Петрарка відомий своєю ліричною поезією, написаною італійською мовою, та своїм вкладом у розвиток сонетної форми. 

Його найвідоміший твір – це "Канцоньєре" (Il Canzoniere), збірка сонетів, присвячених Лаурі, жінці, яку він любив і яка стала його музою. Петрарка також писав на латині і був відомий своїми творами на різні теми, включаючи історію, філософію та політику.


Франческо Петрарка мав великий вплив на розвиток європейської літератури і культури. Його роботи стали основою для подальших поколінь поетів і письменників, а його ідеї про гуманізм допомогли сформувати інтелектуальну атмосферу епохи Відродження. 

Бібліотека для дорослих №13 підготувала пізнавальну та корисну вікторину «Батько філософії гуманізму» до 720-річчя від дня народження італійського поета Франческо Петрарки (1304-1374).

вівторок, 16 липня 2024 р.

«Любов до Батьківщини: патріотичний голос»

Із глибини сторіч, із далекої Запорізької Січі, із перших хвилин війни мільйони людей довели, що для них Україна - на першому місці, що воля - справа честі усього українського народу. Герої на передовій і всі, хто працюють для зміцнення держави змінили своє життя, але не змінили своєї цілі та вибору на користь свободи, України та Європи. "Україна є!" та інші патріотичні пісні співали учасниці нині, у вівторок, 16.07, на черговому занятті клубу пісні "Надія" бібліотеки для дорослих №13. Славлячи цим непохитне горде та волелюбне ймення українця та рідної держави.  



«Творче бажання»

Попри відключення світла у бібліотеці для дорослих №13 майстрині жіночого клубу рукоділля "Відрада" залюбки приходять на щочетвергове заняття. 

Цього разу талановиті чарівниці ділилися своїми неймовірними виробами. Одна з учасниць принесла велику яскраву картину. Її барвисте зображення лісового пейзажу з будиночком викликало захоплення в усіх присутніх. Інша майстриня показала свою нову вишиту стрічками роботу, якою можна прикрасити будь-яку річ. Ще одна рукодільниця продемонструвала як можна прикрасити сумку звичайною, але і, водночас, ніжною та легкою вишивкою, а також поділилась новою роботою з декупажем, який так припав до душі кожній учасниці клубу. 

Окрім рукоділля майстрині також обговорювали садівництво. Вони ділилися порадами щодо вирощування квітів, обмінювалися досвідом та ділилися саджанцями. Зустріч була наповнена теплом і натхненням, а обмін досвідом і творчими ідеями зблизив учасниць ще більше.

субота, 13 липня 2024 р.

«За Київським часом». Костянтин Дорошенко

«За Київським часом» – книжка есеїв про мистецтво й культуру від куратора й мистецького критика Костянтина Дорошенка. У виданні зібрано тексти за майже 30 роки діяльності автора і найраніший есей датується 1995 роком. У цих текстах читачі мають змогу побачити, чим жила Україна від початків незалежності, яким був мистецький дискурс і які змінювалось бачення культурних практик. 


Тексти Дорошенка показують тяглість процесів в мистецтві й створюють невелику історію культури від початків незалежності. Зокрема з його текстів видно, який шлях пройшло мистецтво від київоцентризму до поступової децентралізації. Тут є інформація про всіх вагомих культурних постатей сучасності та осмислення подій і феноменів нашого найновішого мистецтва.
«За Київським часом» дає змогу читачам осягнути все, що відбувалось в українському культурному житті за останні десятиліття. Разом із цією збіркою критичних есеїв у видавництві Анетти Антоненко вийшли інші книжки, що рефлексують про сучасне життя й осмислюють культурні феномени «Той божевільний рік» та «Леся Українка. Драма усвідомлення Тіні». Ви можете придбати ці книжки в інтернет-магазині Книгарня «Є» та ознайомитись з літературою ближче в мережі наших фізичних магазинів у вашому місті.

До читання «За Київським часом» Костянтина Дорошенка, запрошуємо у бібліотеку для дорослих №13. м. Київ, Відрадний 14/45.

Дорошенко Костянтин. За київським часом. Есе. - Львів: Видавництво Анетти Антоненко. 2023. - 512 с.

середа, 10 липня 2024 р.

«Простими словами. Як розібратися у своїй поведінці» Марк Лівін та Ілля Полудьонний

Книга про способи адаптації до різних життєвих ситуацій та стресу. Про те, як дбати про ментальне здоров’я в умовах криз. Як говорити про складне, як витримувати себе та інших. Зараз це видається доречним.

У цій книжці ви познайомитеся з багатьма способами, якими ми «захищаємося» від обставин, — запереченням, проєкцією, ідеалізацією, відстороненням, контролем тощо. Вони допоможуть ще краще зрозуміти себе і свою поведінку: приміром, як ми реагуємо на втрати, переживаємо через виступ, даємо раду образам чи вибудовуємо межі. Тема складна, але Марк з Іллею подають основні ідеї простою мовою, звертаються до світил від Фройда до Голліса, ілюструють теми історіями із життя і сучасними прикладами. Також до кожного розділу вони додають вправи для пропрацювання й назви фільмів і книжок, що допомагають глибше зрозуміти тему.

Лівін Марк, Полудьонний Ілля. Простими словами. Як розбратися у своїй поведінці. 3-тє вид. - К. :Наш Формат, 2024. - 264 с.

вівторок, 9 липня 2024 р.

Читання у бібліотеці для дорослих №13

Родинні читання завжди обіцяють атмосферу довіри та єднання дітей з дорослими, адже вони передбачають не тільки декламування вголос, а й цікаву своєрідну форму спілкування. Вони неабияк корисні. 

У такій довірливо-затишній атмосфері дитина вчиться розуміти і критично осмислювати текст, визначати й висловлювати головну думку твору. А дорослих тішить те, що нарешті з'явилась можливість побути разом у колі сім'ї та обговорити прочитане. Такі моменти роблять родинний зв’язок міцнішим та надають додаткової довіри стосункам.

До речі, не обов’язково це робити вдома увечері за столом. Разом почитати та обговорити книжку можна будь-де: в парку, біля водойми і, звичайно, в бібліотеці. У наш храм книги завітали читачі на поетичні читання. 


Такі заходи з книгою є корисними і сприяють розвитку пам’яті, уваги, уяви та зосередженню, безцінним внеском у вдосконалення читання дітей. А розвинена навичка є фундаментом для успішного навчання з усіх предметів та особистісного зростання. 

субота, 6 липня 2024 р.

«Творча жага молодшого покоління». Майстер-клас.

У сонячний погожий день чудового літа, 5 липня, бібліотека для дорослих 13  у колі колег бібліотек Солом'янки та небайдужої спільноти району долучилися до справжнього свята для діток внутрішньо-переміщених осіб з активностями, піснями, іграми в Територіальному центрі соціального обслуговування населення Солом' янського району м. Києва.

Наші майстер-класи з паперопластики з виготовлення вітальних листівок "Каштани Києва" та закладинок до книжок "Пташка" прийшлися до вподоби дітлахам. Малеча активно брала участь у створенні яскравих об'ємних поробок. 




А ми, рекламуючи свій храм книги плідним заходом та візитівками, впевнені, що познайомилися з майбутніми маленькими та дорослими користувачами бібліотеки. Коли діти посміхаються та задоволені - це чи не найкраще, що може бути у наш час. 

пʼятниця, 5 липня 2024 р.

«Творча терапія»

Попри спеку наші майстрині, огорнені бажанням навчити і навчитися, охоче збираються щочетверга на заняттях жіночого клубу рукоділля "Лада" бібліотеки для дорослих №13. 


Сьогоднішнє, 4 липня, завдання для кожного своє. Хто декупажує домашнє кухонне начиння, яке набуває вишуканого вигляду. Хто безпосередньо оздоблює вишивкою свої речі. А хто вишиває атласними та шовковими стрічками картину, щоб прикрасити валізу на подарунок. Тобто поєднують красиве, приємне і корисне. А затишне прохолодне приміщення бібліотеки сприяє і спілкуванню, і заспокоєнню, і втіленню хобі в життя.