пʼятниця, 26 березня 2021 р.

Відеочитання "Козацьких бувальщин" Павла Браницького.

"Вітаю славне, значне українство!

Село, маленький хутір, край та місто,

Малечу, підлітків, дорослих та дідів

І всіх, хто про минуле знати хтів.

Історія - завжди цікава штука..."

П.Браницький.

У рамках Тижня дитячого читання пропонуємо нашій малечі відеочитання з цікавезної книги історичних поем для дітей із надзвичайно яскравими ілюстраціями "Козацькі бувальщини" Павла Браницького.

Вас неодмінно захопить вир подій нашої історії.



Книжкові новинки до Міжнародного дня театру.

                      

До Міжнародного дня театру бібліотека №13 презентує книги про театр з нових надходжень.

Вишня О. Театр - це велике знаряддя. - К.: Саміт-книга, 2020. - 448 с.

Остап Вишня був великим любителем театрального мистецтва і не тільки як глядач, але й проявив себе як професійний театрознавець і драматург; автор близько 20 творчих портретів відомих українських акторів і режисерів. Він написав популярні свого часу музичний гротеск "Вій", створений за мотивами творів М.Гоголя і М.Кропивницького, а також музичну комедію "Запорожець за Дунаєм", яка через героїв класичної опери С.Гулака-Артемовського в гумористичних сценах відтворює життя української еміграції 1920-х років. Статті О.Вишні про українські театри і рецензії на деякі вистави, починаючи з 1919 року, фейлетони, усмішки, уривки із табірного щоденника та записи післявоєнного періоду розкривають ще одну грань видатного письменника-гумориста, який своїм талантом прислужився до загального розвитку української культури і театральної зокрема.

Поки перо рука тримає...:збірка п'єс. - К.: Саміт-книга, 2020. - 272 с.

Збірник творів упорядкований відомим театральним діячем, драматургом Василем Неволовим. Який є визнаним майстром драми та автором більше десяти оригінальних п'єс і двадцяти п'яти перекладів п'єс із різних мов. У збірнику майстерно змальовано непросте, а водночас надзвичайно важливе для сучасності історичне тло долі нашого народу. Пізнавальне читання, а відтак і надзвичайно цікаві для постановки драматичні твори, в яких простежуються найскладніші етапи становлення ідентичності рідної країни.

Брюховецька Л. Талант і гра. Українські актори театру і кіно. - К.: Саміт-книга, 2020. - 400 с.

До книги увійшли творчі портрети 28-ми українських акторів театру і кіно, в окремих випадках доповнені бесідами з ними, які з'явились як результат спілкування в різні часи й нині стали важливими документами. Переважна більшість персоналій мають значний творчий набуток і автори ставили за мету проаналізувати їхні найзначніші ролі, індивідуальний стиль, а також надали можливість висловитись самим акторам із вкрапленнями оцінок окремих ролей критиками. Автори запропонували панорамну візію яскравого явища, яке можна назвати українською авторською школою, та стереоскопічний характер її подачі.


Джесс П. Шаткін «Народжені бути вільними. Чому підлітки ризикують та як захистити їх від небезпек»

Голосно про головне!

Підлітковий вік – страшне словосполучення для батьків, які пережили цей непростий період зі своїми дітьми чи тільки чекають на нього. Неконтрольована поведінка, конфліктність, загравання з небезпекою, вдавана байдужість – неповний перелік викликів, з якими татусям і матусям доведеться жити, але в жодному разі не боротися.

Чому? Бо у всього є свої причини. Розібратися у них, а також у специфіці психологічного та фізіологічного розвитку підлітків, тонкощах спілкування з ними у період статевого дозрівання, допоможе книжка «Народжені бути вільними. Чому підлітки ризикують та як захистити їх від небезпек» Джесса П. Шаткіна – визнаного американського спеціаліста, кандидата наук, фахівця у галузі громадського здоров'я, заступника директора з питань освіти в Центрі дослідження дитинства Гассенфелдської дитячої лікарні медичного центру Нью-Йоркського університету «Ланґон», викладача дитячої та підліткової психіатрії та педіатрії на медичному факультеті Нью-Йоркського університету.

«Кожен четвертий підліток упродовж останніх тридцяти днів вживав заборонений наркотик, а кожен п'ятий напивався упродовж останніх чотирнадцяти днів… Більше половини всіх дітей зазнає емоційної травми, що підвищує ймовірність ризикованої поведінки зловживання психоактивними речовинами, куріння, хвороб, що передаються статевим шляхом, та ожиріння. Якщо підсумувати, у майже половини підлітків розвиваються психічні порушення, а кожний п'ятий має важкий емоційний розлад»,- пише автор. Розв'язання цих проблем є важливим як для родин, так і для суспільства в цілому.

У своїй книзі Джесс П. Шаткін, послуговуючись науковими дослідженнями й досвідом власної практики, дає розуміння того, як ті, що вже не діти, але ще й не дорослі, приймають рішення, чому наважуються на ризик.

Ґрунтовна, написана з любов'ю та розумінням, книга Шаткіна покликана привернути увагу батьків, шкільних вчителів до проблем, які можуть виникнути через їхнє легковажне ставлення до тонкощів психологічного розвитку підлітків.


Грація таланту

Міжнародний день театру відзначається щорічно 27 березня. Це не просто професійне свято митців сцени, це свято мільйонів глядачів, яке було встановлене у 1961 році IX конгрессом Міжнародного інституту театру.

Святкують його всі працівники театру, а не тільки актори, адже «театр починається з вішака». Тому це урочистий день також для режисерів-постановників, продюсерів, звукоінженерів, сценаристів, світлотехніків, гардеробників, білетерів та глядачів.

Перші театри з’явились в Греції, згодом в Китаї, Індії. Слово “театр” походить від грецького «theatron», і означає місце для видовищ, а також місце, призначене для показу драматичних творів мистецтва перед публікою.

Багато століть театральне мистецтво не втрачає своєї популярності, а навпаки розвивається і приносить нам радість. Театр має виключно важливе етичне і художнє значення, несе в суспільство ідеї гуманізму і добра, сприяє формуванню естетичного смаку, розширенню кругозору.

Тож чи слухаємо ми оперу, чи насолоджуємося майстерністю і грацією артистів балету або з душевним трепетом стежимо за грою драматичних акторів - ми завжди відчуваємо особливу атмосферу свята. 

Театр – це місце, куди належить приходити в елегантному, святковому вбранні. Для чоловіків краще підійде костюм темних кольорів: чорний, синій, сірий. Сорочка повинна бути світлих відтінків, бажано однотонних. Також не забуваємо про краватку-метелика або шийну хустку.

Для жінок -  може бути спідниця і блузка, або брючний комплект. Для вечірньої вистави у драматичному театрі, доречніше буде класичне плаття. Бажано чорного або синього кольору. Якщо ви йдете в оперу або на балет, то в такому випадку необхідно одягнути вечірню сукню. Не забудьте про аксесуари, які підходять до вашого наряду: прикраси (сережки, намиста і т. д.), шарфики, маленьку театральну сумочку. 

До Міжнародного дня театру бібліотека №13 підготувала відеомайстер-клас із паперопластики з виготовлення театральної сумочки.   



четвер, 25 березня 2021 р.

Історична література з нових надходжень.

Бібліотека №13 представляє вашій увазі книги на історичну тематику з нових надходжень: 

Боровик М. Друга світова війна та нацистська окупація у спогадах киян. - К.: Саміт-книга, 2020. - 352 с.

Це книга про Київ і киян в якій публікуються усні автобіографічні історії жителів міста, які були свідками Другої світової війни. Спогади записали студенти Київського національного університету імені Тараса Шевченка в рамках усноісторичного проєкту "Україна в роки Другої світової війни: повсякденний досвід виживання". У книзі також подаються кілька оповідей про долі киян у роки війни, записані їх рідними. Історії демонструють, чим була війна для звичайної людини, яка опинилася в епіцентрі світового воєнного конфлікту. Голод, примусова праця, виживання в концтаборі, але також опір і відстоювання власної гідності - про ці та багато інших аспектів життя в часи воєнного лихоліття розповідають безпосередні очевидці тих подій.

Гресь В. Запорізька Іліада. Тарас Бульба та його сини. Кіноепос. - К.: Саміт-книга, 2020. - 272 с.

Кіноепос за мотивами творів Миколи Гоголя з використанням українських народних легенд, історичних пісень, казок, повір'їв та байок.

Добантон А. Україна: метаморфози незалежності. - К.: Видавничий дім Дмитра Бураго, 2011. - 352 с.

Свідок проголошення української незалежності в 1991 році французька журналістка Анні Добантон, фахівець з питань Центральної та Східної Європи, простежує двадцятилітнє становлення української демократії, захоплююче об'єднуючи в оповіданні сухі дані політологічного аналізу з живими спогадами про події і людей, з якими доводилося особисто зустрічатися, серед них - Іван Дзюба та Мирослав Попович, Григорій Явлінський і Ігор Клямкин, Віктор Ющенко і Олександр Мороз та інші.

Ставнюк О. Микола Петров: українознавець, краєзнавець, києвознавець. - К.: Саміт-книга, 2020. - 352 с.

Книга присвячена Миколі Івановичу Петрову, більша і найпродуктивніша частина життя якого пройшла у Києві. Тут він навчався і прцював у Київській духовній академії; тут він зростав як учений, тут він був обраний до першого складу Української академії наук. У своїй науковій і суспільно-політичній діяльності Микола Петров особливу увагу приділяв історії Києва, стану збереження його історико-культурних пам'яток, які ще й сьогодні є "візитівкою" столиці України. У червні 2021 року виповнюється 100 років з дня смерті Миколи Івановича, і ця книга є даниною його пам'яті.

Тірі М. Проїздом у Києві. - К.: Саміт-книга, 2016. - 208 с.

Це автобіографічна розповідь бельгійського солдата про трагічні зимові події 1917-1918 рр., коли Київ був захоплений більшовиками під командуванням Михайла Муравйова. У центрі сюжету відносини молодого Тірі та його українських товаришів. Це розповідь про життя пересічних киян, де персонажі втілюють різноманітні погляди на революцію та боротьбу УНР проти Радянської Росії. Твір сповнений співчуття та пронизаний тонкою іронією. У той же час автор неупереджено описує війну та жорстокість.

Часо&Простір. Антологія сучасної української історичної драми: збірка п'єс. - К.: Саміт-книга, 2020. - 512 с.

Перша в Україні антологія сучасної вітчизняної історичної п'єси. Книга охоплює новітню історичну драму з прадавньої минувщини до ХХ століття, презентуючи розмаїття жанрів і форм: притча і казка, рок-опера і хроніка, документальна драма та історичне фентезі. Антологія складається з чотирьох розділів "Прадавня історія. Міфопростір", "Давня історія. Козаччина", "Нова історія. Війни", "Новітня історія. На межі". П'єси антології висвітлюють важливі історичні події - визвольну боротьбу України за незалежність, світові війни і національні катастрофи, а також знакові постаті минулого, які потребують переосмислення.


середа, 24 березня 2021 р.

В.Іващенко "Поезія кохання".

Весна! Вона неодмінно поведе вас у вир кохання!

А особливо після неперевершеної збірки любовної лірики кандидата технічних наук, доцента Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут", Заслуженого працівника культури України Віталія Іващенка.

Віталій Вадимович одного разу відзначив, що насправді ніколи не хотів бути поетом: "Мріяв стати інженером — став, вченим — став, і тут пішло… Першого вірша написав ще у сьомому класі, коли вперше закохався".

Це друге доповнене видання вибраних поезій про кохання і любов в усіх іпостасях. Чудовий пожиттєвий путівник і порадник у просторі касивих і щирих почуттів - основної складової людського щастя.

Мрійте, шукайте, вчіться кохати і ви обов'язково зустрінете людей близьких вам по духу.

Їх небагато, але вони є!


Книжкові новинки бібліотеки №13.

Шановні друзі!

Пропонуємо вашій увазі нові книги з фонду бібліотеки №13, серед яких художні твори українських письменників, історична література, книжечки для дітей та підлітків, збірники українських народних пісень та вокальні фрески за творами українських та зарубіжних поетів, видання японської класичної літератури, збірки п'єс та українська поезія.


пʼятниця, 19 березня 2021 р.

Екологія крізь краплю води

                      

22 березня у всьому світі відзначають Міжнародний день води. Резолюцію про святкування прийнято на 47 сесії Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй у листопаді 1992 року. 

Цей день є унікальною можливістю нагадати людству про надзвичайну важливість водних ресурсів для оточуючого середовища і розвитку суспільства. Вода – найпоширеніша і найбільш незвичайна речовина на нашій планеті. Вона має унікальні хімічні й фізичні властивості, які відіграють надзвичайну роль у підтримці життя на Землі.  

Вода є основою буття, вона використовується майже в усіх сферах людської діяльності. Її значення в економічному і соціальному розвитку суспільства повсякденно зростає. Вода потрібна нам кожного дня - ми використовуємо її для пиття, приготування їжі, миття, охолодження, нагрівання й майже на кожному етапі виробництва товарів. Для людини дуже важливо пити чисту воду - це одна з основних складових здоров'я. Воду потрібно цінувати й берегти.

До Всесвітнього дня водних ресурсів бібліотека №13 провела день інформування "Екологія крізь краплю води" та підготувала виставку-нагадування "Жива вода дає життя всьому живому в світі".


Паламарчук М. Водний фонд України - К.: Ніка - Центр, 2001. - 392 с.

В посібнику наведені дані про річкову сітку, озера, лимани, моря, водосховища і ставки, канали і водоводи та їх розміщення в межах ос­новних річкових басейнів і адміністративних утворень України, а також площі земель, зайнятих водними об’єктами, гідротехнічними і водогос­подарськими спорудами. Дана характеристика об’єктів і земель водного фонду в Автономній Республіці Крим і областях України, оцінка водних ресурсів. 

Кучерявий В. Екологія. - Львів: Світ, 2000. - 500 с.

У підручнику відображено зміст сучасної екології як біологічної науки. Передусім чітко визначено місце екології в системі природничих наук. В окремому розділі подано історію екологічної науки. Розділи навчальної дисципліни викладені в ієрархічній послідовності. Останній розділ присвячений прикладним проблемам екології – природничим, соціальним і технологічним.                              Тема "Всесвітній день водних ресурсів" розкрита на 100 с.

Білявський Г. Основи екології. - К.: Лібра, 2004. - 368 с.

У першій - теоретичній частині посібника викладено основні положення, поняття й завдання сучасної екології, розглянуто основні сучасні концептуальні підходи до проблеми гармонічного розвитку суспільства, увагу на екологічних аспектах і екологічних взаємозв’язках біосфери, техносфери, агросфери і ноосфери, стисло викладено еколого-економічні основи природокористування. У другій частині (практикум) наведена інформація про особливості екологічних методів досліджень, описано понад 60 завдань для практичних занять із визначення екологічного стану повітря, водних об’єктів, ґрунтів, рослин, тварин, мікроорганізмів, визначення загальної якості довкілля.                                                                                              Тема "Всесвітній день водних ресурсів" розкрита на 201 с.

Білявський Г. Основи екологічних знань. - К.: Либідь, 2000. - 336 с.

Сьогодні, в добу глобальної екологічної кризи, особливого значення набувають екологічні виховання й освіта людей, особливо молоді. Кожній людині необхідно засвоїти певний обсяг екологічних знань, що дасть змогу правильно зрозуміти процеси й закономірності взаємовідносин людини й природи, вибрати оптимальні способи збереження та примноження біорізноманітності, очищення води й повітря, пом’якшити відповідні удари природи по людству.                    Тема "Всесвітній день водних ресурсів" розкрита на 138 с.

Джигирей В. Екологія та охорона навколишнього природного середовища. - К.: Знання, 2004. - 309 с.

Розглядаються основні концепції екології та наслідки впливу діяльності людини на довкілля. Наводяться структура та зміст природоохоронного законодавства, розкриваються основи взаємодії промислових підприємств із навколишнім середовищем, методи і засоби охорони та раціонального використання землі, водних ресурсів, атмосферного повітря, методи контролю та стимулювання природоохоронної діяльності.                                                                  Тема "Всесвітній день водних ресурсів" розкрита на 242 с.

Україна. - Харків: Фоліо, 2007. - 463 с.

Енциклопедія «Україна» містить різноманітну інформацію про минуле і сучасне життя нашої країни. Дванадцять розділів цієї книжки, що супроводжуються кольоровими ілюстраціями, цікаво і докладно розповідають про історію, звичаї та традиції українського народу, розвиток економіки, науки, освіти, культури, літератури і мистецтва в Україні.                                                                                                    Тема "Всесвітній день водних ресурсів" розкрита на 214 с.


четвер, 18 березня 2021 р.

Поезія – слово! Поезія – пісня! Поезія – вільна душа!

Щороку у березні світ відзначає Всесвітній день поезії. Поезія – найдавніший духовний скарб людства. Вона втамовує душевну спрагу, пробуджує в людині радість життя, любов до краси. Аби ширше привернути увагу людства до мистецтва слова, а також дати висловитися поетам, 1999 року ЮНЕСКО ухвалила відзначати 21 березня як Всесвітній день поезії.

Україна багата майстрами високої поезії. На весь світ і різними мовами прозвучали пророчі слова Т.Шевченка, сильна жіноча поезія Л.Українки. могутнє слово І.Франка, а також поетів кінця 20 ст. та поетів – сучасників. Величезна скарбниця високого українського поетичного слова поповнюється щодня, щогодини, земля наша багата талантами.

До Всесвітнього дня поезії бібліотека №13 підготувала відеодекламування "Поезія – слово! Поезія – пісня! Поезія – вільна душа!". Українська поетеса Інна Ковальчук завітала на гостину до бібліотеки, а також продекламувала свої вірші "Осінь, як осінь", "Мова", "Київ" та інші зі своєї нової поетичної збірки "Під знаком Діви", яка щойно вийшла в світ.


середа, 17 березня 2021 р.

Математичний всесвіт

                      

2020-2021 навчальний рік оголошено Роком математики в Україні, який допоможе привернути увагу всього суспільства до розвитку математичної грамотності не лише у школярів, а у всіх громадян. 

Рік математичної освіти передбачає заходи, покликані забезпечити рівний доступ учнів до вивчення математики і застосування сучасних технологій навчання математики, удосконалити ресурсне забезпечення освітнього процесу, підвищити мотивацію школярів до вивчення математики та її застосування в житті, популяризувати математичну освіту.

У наш час математичне мислення знайшло застосування у різноманітних сферах людської діяльності – від медицини й IT до філології. Останнім часом запити суспільного виробництва стимулюють створення нових математичних теорій: теорії автоматів, теорії ігор, теорії оптимального управління і т.д. Математика є не тільки засобом розв’язання прикладних задач, універсальною мовою науки, але й елементом загальної культури. Тому математичну освіту слід розглядати як важливу складову в системі підготовки сучасного фахівця.

Завдяки математиці ми маємо всі доступні нам сьогодні технології, будуємо міста, освоюємо космос і розвиваємо культуру. 

До Року математичної освіти в Україні бібліотека №13 підготувала тематично інформаційну виставку "Математичний всесвіт". 

Афанасьєва О. Математика. - К.: Вища школа, 2002. - 447 с. 

Навчальний посібник з математики, орієнтований на майбутніх спеціалістів промисловості, будівництва, зв'язку і транспорту. Для студентів, вчителів, учнів ліцеїв, коледжів, гімназій та старших класів загальноосвітніх шкіл.

Перельман Я. Жива математика. - Тернопіль: Богдан, 2019. - 240 с.

Книга «Жива математика» всесвітньо відомого популяризатора науки Я.І. Перельмана написана однією з останніх у його серії книг, присвячених захоплюючій науці. Однак після цього вона розглядалася автором як своєрідний вступ до цих книг. Складаючись з великої кількості різнорідних головоломок, цікавих оповідок та практичних порад, що мають математичну основу, книга відкриває завісу до деяких універсальних методів міркувань, характерних для математики як науки. Книга розрахована на усіх, хто полюбляє інтелектуальні розваги у години дозвілля. Особливо буде корисною для учнів, які дбають про розвиток своєї математичної кмітливості та розширення запасу математичних знань.

Строгац С. Екскурсія математикою. - К.: Наш формат, 2019. - 256 с.

Математика — це не прісний набір формул. Вона скрізь, якщо знати, куди поглянути. Як розгледіти синусоїди у смужках зебри? Що таке «математика матраців»? Як кидки в баскетболі пояснюють основи лічби? У цій книжці автор проведе математичну екскурсію: від рівня садочка до університетського, даючи можливість будь-кому розібратися в цьому предметі й полюбити його. Книжка для найширшого кола читачів, всіх, хто любить математику або навпаки не розуміє її, для батьків, викладачів.

Затула Н. Математика. - К.: Кондор, 2006. - 560 с.

Навчальний посібник написаний відповідно до чинної програми дисципліни “Математика” для студентів педагогічних ВНЗ факультетів підготовки вчителів початкової школи. У ньому викладено елементи теорії множин і математичної логіки, різні підходи до побудови множини цілих невід’ємних чисел, розширення поняття числа та застосування теорії множин і математичної логіки до означення понять шкільного курсу математики. Посібник буде також корисним для студентів фізико – математичних факультетів педагогічних вищих навчальних закладів, учителів початкових класів та вчителів математики загальноосвітньої школи.

Дюженкова Л. Вища математика. - К.: Академія, 2002. - 624 с.

Посібник охоплює всі основні розділи курсу вищої математики: елементи математичного аналізу, лінійної алгебри, аналітичної геометрії, теорії ймовірностей і математичної статистики. Кожен параграф містить стисло викладений теоретичний матеріал, проілюстрований багатьма прикладами, малюнками, зразками розв'язування типових вправ. Адресований студентам економічних, індустріально-педагогічних, природничо-географічних, аграрних та інших спеціальностей вищих навчальних закладів.

Бугір М. Математика для економістів. - К.: Академія, 2003. - 520 с.

Посібник охоплює систематизований курс математики для економістів: основні математичні поняття і економіко-математичні моделі, застосування векторів, матриць та визначників, систем лінійних алгебричних рівнянь. Розглянуто елементи аналітичної геометрії, функції змінних, похідні функції, інтегральне числення, ряди, диференціальні та різницеві рівняння, методи розв’язування оптимізаційних, транспортних задач і задач лінійної оптимізації, цілочислового нелінійного та динамічного програмування. Теоретичний матеріал проілюстрований прикладами, малюнками, зразками розв’язування типових задач. Кожний параграф містить задачі для самостійної роботи, вправи для перевірки засвоєння матеріалу.


пʼятниця, 12 березня 2021 р.

Природи казкової діти

Весна – це час, коли все оживає. Природа прокидається після тривалого зимового сну і починає сяяти. Така атмосфера дарує нам позитивні емоції та наснагу, а ще – сповнює радістю.

Метелики – яскраві символи весни, своєю різнокольоровістю вони здатні підняти настрій і дорослим, і дітям.

Це одні з найгарніших комах, спостерігати за якими можна дуже довго і отримувати від цього тільки задоволення. У природі відомо понад 150 видів метеликів, кожен з яких має свої особливості. Крім природи, про метеликів можна почути з різних легенд, казок, міфів, а також побачити на зображеннях. 

У нас, в бібліотеці, метелики символізують думку.

Вони красиві, невагомі створіння, символи душі, безсмертя, відродження і воскресіння. 

Здається, що життя метелика - суцільне пурхання з квітки на квітку, поїдання солодкого пилку й безтурботність. Втім, ми часто забуваємо, що до того як стати метеликом, ця комаха проходить кілька суттєвих метаморфоз: гусінь, лялечка і нарешті метелик. 

До Дня метеликів бібліотека №13 підготувала відеомайстер-клас з паперопластики в техніці оригамі "Природи казкової діти".



пʼятниця, 5 березня 2021 р.

Співаємо славу Кобзарю.

9 березня 2021 року минає 207 років від дня народження національного генія і пророка, духовного батька українства Тараса Григоровича Шевченка.

Поетична спадщина Кобзаря – це понад 240 творів, а живописна – приблизно 1200 робіт (олійних картин, акварелей, малюнків). Творчість Шевченка-поета й Шевченка-художника ідейно й тематично єдині, взаємопов’язані і доповнюють одна другу. Поезія Тараса Шевченка давно стала нетлінною і важливою частиною духовного єства українського народу. Шевченко для нас – це не тільки те, що вивчають, а й те, чим живуть.

Березень в Україні часто називають Шевченковим. І це не випадково: щороку навесні Великий Кобзар приходить до нас і щороку новим, неповторним. Тарас Григорович Шевченко - велика і невмируща слава українського народу, який у його особі ніби об'єднав найкращі сили й обрав його співцем своєї історичної слави та гіркої долі, виразником власних сподівань і прагнень. Під народні думи Кобзар налаштовував свою ліру, тому й оживало в його полум'яному слові все те, що таїлося в глибині душі нації. Як весна оновлює природу, так само поезія Великого Тараса оновлює наші душі, закликає бути чесними і милосердними, щиро любити свою Україну.

До дня народження Тараса Шевченка клуб пісні "Надія" бібліотеки №13 підготував відеозбірку українських пісень на слова Великого Кобзаря.      



"Слава Шевченка – слава України".

Тарас Григорович Шевченко — український поет, письменник, драматург, прозаїк, художник, громадський та політичний діяч, Національний герой і символ України.

Великий митець у своїй творчості відобразив саме ті думки й настрої, які були важливими в житті українців того часу. Його надбання знайшли відгук у серцях людей. У другій половині XIX — на початку XX століття чи не єдиною книжкою в більшості сільських хат України був «Кобзар», вірші з нього вивчали напам'ять, за ним училися читати.

Актуальність Шевченка не в тому, що він порушив великі й вічні питання або дав нам відповідь на них. Кожне покоління має самостійно шукати вихід із проблем, поставлених часом. Сьогодні ми повертаємось обличчям до загальнолюдських цінностей, а отже, й до Шевченка. Він приходить у наш день. А ми повинні йти в його час. Лише так між нами глибшатиме взаєморозуміння.

До дня народження Тараса Шевченка бібліотека №13 підготувала виставку-портрет "Слава Шевченка – слава України".                            


Ушкалов Л. Т.Шевченко. - Харків: Фоліо, 2009. - 128 с.

Коли ми говоримо "Тарас Шевченко", то передусім уявляємо собі сивоусу людину з сумним, важким поглядом. Так, це знайомий нам з дитинства великий Кобзар. Він народився кріпаком, був круглим сиротою і тільки у 24 роки став вільною людиною. Ці факти відомі всім. Але не всі знають, що молодий Шевченко входив до санкт-петербурзького мистецького бомонду, відвідував оперу, був бажаним гостем у багатьох кращих домах, любив жінок, навіть думав оженитися. Саме такий - маловідомий - Тарас постає зі сторінок цієї книжки. Автор показує не просто геніального поета, а передусім людину, яка любила життя у всіх його проявах, яка страждала від несправедливості, яка так хотіла щастя і яка, зрештою, була такою нещасливою...

Шевченко Т. Художник - К.: Мистецтво, 2014. - 384 с.

До 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка у виданні подано автобіографічну повість видатного українського поета і художника Тараса Шевченка (1814-1861). Цей літературний твір, розповідає про формування духовного світу, естетичних поглядів і переконань митця у період його життя й навчання у Петербурзі 30-40-х років ХІХ ст. 
Розраховано на широке коло поціновувачів української літератури та мистецтва. 

Шевченко Т. Кобзар. - К.: Веселка, 1998. - 486 с.

Вічна Книга буття українського народу — «Кобзар» — має багату й цікаву історію ілюстрування. Це подарункове видання якнайповніше репрезентує Шевченкіану Василя Касіяна (1896-1976), одного з найвидатніших наших графіків, чия подвижницька праця від ранньої юності до останнього подиху була освітлена любов'ю до Шевченка.

Тарас Шевченко та дворянські родини. - К.: Фенікс, 2018. - 448 с. 

Книга є збіркою нарисів про дворянські родини - нащадків козацької старшини ХVII-ХVІІI ст., сучасників Тараса Шевченка. Це ті особистості, спілкування, взаємини з якими спонукали митця до створення значної частини його поетичних та малярських творів. 18 нарисів в історичному зрізі, що іноді ведуть до сьогодення, не тільки змінюють наше уявлення про митця, а й відкривають нам спадковість і водночас відмінність поколінь, які вважали себе елітою та були творцями, зокрема, й українського культурного і політичного простору.

Зайцев П. Життя Т.Шевченка. - К.: Обереги, 2004. - 480 с.

До 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка подаємо монографічне дослідження видатного шевченкознавця, уродженця міста Суми,  Павла Зайцева, яке, будучи виданим у 1939 році, своєчасно не дійшло до свого основного читача. Внаслідок драматичного перебігу історичних подій в Україні ця, єдина у своєму роді, правдива біографія Тараса Шевченка була неприйнятною для цензурних приписів різної, часом протилежної орієнтації. Книга розкриває і утверджує перед читачем новий, нетрадиційний образ Шевченка й водночас повертає із забуття добре ім’я автора монографії.

Шевченкова Криниця: збірник - К.: Криниця, 2003. - 288 с.

Це збірник найвідоміших, особливо яскравих і змістовних висловів (афоризмів) і ширших уривків із поетичних творів Тараса Шевченка та його прозової спадщини: повістей, драматичних творів, листів, щоденника тощо.

Шевченко Т. Кобзар - К.: МАУП, 2005. - 472 с.

До скороченого видання ''Кобзаря'' включено ліричні поезії та поеми, що стали класичними у творчій спадщині геніального українського поета Т. Г. Шеченка.

Вічний як народ. - К.: Либідь, 1998. - 272 с.

Тема України, доля народу, біблійні мотиви — ці невичерпні пласти творчості українського генія, великого поета і художника Т. Г. Шевченка висвітлюються в книзі. Сторінки життя та творчості Кобзаря, хрестоматійно відомі теми доповнюють і поглиблюють раніше не публіковані документи, спогади сучасників Т. Г. Шевченка, а також репродукції з його картин, офортів, автографи тощо. Для студентів вищих навчальних закладів, учителів та учнів середніх шкіл, ліцеїв і гімназій, усіх шанувальників великого Кобзаря.


Дзвінка Масляна у клубі пісні "Надія" бібліотеки №13.

Щороку свято Масляної в нашій країні припадає на різний час і відзначається рівно за тиждень до Великого Посту. Масляна - свято зустрічі весни, настання тепла, пробудження природи. Зустрічають Масляну піснями і хороводами, частівками, смачними млинцями та варениками.

У дні свята весело звучить величальна пісня про Масляну, наповнена радістю. В середині тижня співали веселі пісні. А коли свято підходило до завершення, пісня про Масляну ставала дещо сумною, від того, що свято скоро закінчиться. Масляну просили залишитися, гостювати довше, а іноді в піснях її дорікали. Ось такими були пісні на Масляну, які не складно вивчити і теж співати на свято.

Бібліотека №13 разом з клубом пісні "Надія" відзначають свято Масляної українськими піснями.



четвер, 4 березня 2021 р.

Жінок прекрасних імена

                     

Коли земля пробуджується від зимового сну, яскравіше починає світити сонечко, всі з нетерпінням чекають чудове жіноче свято. Усе найдорожче, що є у нашому житті – щастя, радість, кохання, пов’язане з жінкою.

Жінки  невтомні трудівниці, носії скарбниці мудрості нашого народу, хранительки звичаїв та обрядів. Протягом багатьох століть люди оспівували та прославляли в піснях і віршах образ матері-берегині чи коханої жінки, благословляючи її ім'я. Українки вже багато століть виявляють і безмежність почуттів, і талант материнства, і велич справ.

До Міжнародного дня прав жінок і миру бібліотека №13 у клубі пісні "Надія" підготувала музичний відеоводограй "Жінок прекрасних імена".   



Подарунок на жіноче свято

                                

Все найпрекрасніше на землі пов’язане з вічним і незабутнім образом жінки-матері, жінки-громадського діяча, жінки-трудівниці, вірної подруги, слухняної, працьовитої доньки, тобто - найчарівнішої, найенергійнішої, завжди привабливої і за необхідності вимогливої половини людства. 

В передчутті першого весняного свята, кожна дитина хоче зробити мамі, бабусі, сестрі або подрузі приємний сюрприз. Це свято є улюбленим для усіх жінок, тож зроблений власноруч подарунок буде гріти найрідніше серце упродовж довгого часу.

До Міжнародного дня прав жінок і миру бібліотека №13 підготувала весняний відеомайстер-клас "Подарунок на жіноче свято".  



Всі жінки прекрасні, як весна!

                       

Міжнародний день прав жінок і миру – свято, що приходить до нас із ледь відчутним подихом весни, даруючи тепло й пахощі первоцвітів.  Цього дня людство традиційно вшановує представниць прекрасної статі, які є берегинями життя на землі. 

16 грудня 1977 року Генеральна Асамблея закликала держави проголосити у відповідності до їхніх історичних і національних традицій будь-який день року Міжнародним днем прав жінок і миру, створити сприятливі умови для викорінення дискримінації жінок та для їхнього повного і рівноправного залучення до соціального розвитку. Це рішення ухвалили після закінчення Міжнародного року жінки (1975) і Десятиріччя жінок ООН (1976–1985), які раніше були проголошені Генеральною Асамблеєю.

До Міжнародного дня прав жінок і миру бібліотека №13 підготувала виставку - свято "Всі жінки прекрасні, як весна!" 


Шаповал Ю. І. Мить історії: 366 мініатюр про людей і події / Юрій Іванович Шаповал. – К.: Парламентське вид-во, 2019. - 400 с.

"Мить історії: 366 мініатюр про людей і події" відомого українського історика Юрія Шаповала є результатом його подвижницької науково-популяризаторської, просвітницької праці на українському радіо. Кожна мініатюра – це філігранний есей, сповнений живої, свіжої інформації й водночас освітлений ­мудрим, часом іронічним, поглядом автора, що ховається здебільшого за подіями й персонажами, а проте присутній у всьому – і в доборі матеріалу, і в оригінальних ракурсах його висвітлення, своєрідній авторській мові й талановитому літературному стилі.                                                                                   Тема "Міжнародний день прав жінок і миру" розкрита на 81 с.

Дванадцять місяців / упорядник І.Бойко. - К.: Веселка, 2015. - 199 с.

Багато поколінь українських дітей виросли із цим щорічником, адже перша книга під такою назвою побачила світ понад півстоліття тому. І кожне нове видання було і, сподіваємося, буде справжнім подарунком для читача, незважаючи на вік.
Новий випуск цього популярного видання присвячено Києву. Вірші, казки, оповідання, науково-пізнавальні і документальні розповіді, різноманітні цікавинки дозволять і дітям, і дорослим здійснити мандрівку столицею України, завітати до київських храмів, музеїв, театрів, навчальних закладів, дізнатися про минуле і сучасне міста, а також про те, як багато важив Київ у житті видатних українських митців.                                                                                                      Тема "Міжнародний день прав жінок і миру" розкрита на 42 с.

Пори року / упорядник А.Зеленська . - К.: Авіаз, 2012. - 96 с.

До читаночки увійшли твори українського фольклору, письменників-класиків та сучасних авторів. Всі твори розподілено за порами року. Вірші до свята весни та жінок розташовані на 40 - 48 с.

Скляренко В. 100 найвідоміших жінок. - Харків: Фоліо, 2007. - 510 с.

Королева Єлизавета, княгиня Ольга, Роксолана, принцеса Діана, Маргарет Тетчер, Коко Шанель, Анна Ахматова... Що об'єднує всіх цих жінок? Вони жили в різний час, мали різні таланти, але саме завдяки їм наш світ став таким, яким він зараз є. Автори даної книги зібрали біографії найвідоміших і найвпливовіших жінок, які відкриють вам очі на раніше невідомі факти їхнього цікавого життя. Кожна з цих представниць прекрасної статі є найяскравішим символом своєї епохи.


середа, 3 березня 2021 р.

Млинець, мов сонечко кругленький

Неможливо уявити собі завершення зими без традиційного масляного тижня, за який кожен справжній українець встигає з’їсти таку кількість смачних млинців, що вистачить на весь рік. Масляна – це одне з найдавніших слов’янських свят, тому що бере свій початок ще з дохристиянських часів, у період поклоніння язичницьким богам. Древні слов’яни відзначали “проводи зими” та початок весни і весняного землеробства. В цей день вшановували Сонце, яке несло тепло і пробуджувало природу, тому й готували жертовний хліб, схожий на це небесне світило – млинець. 

Перед Великим постом люди остаточно прощаються із зимою, випікаючи смачні млинці і пригощаючи одне одного. Млинці на Масляну завжди мали сакральне значення. Круглі, яскраві і гарячі, вони уособлювали сонце і урожай. 

До свята Масляної бібліотека №13 підготувала смачну відеоїдальню - майстер-клас "Млинець, мов сонечко кругленький".                          



Масляна: традиції та звичаї

                       

Масляна – стародавнє слов'янське свято, яке триває 7 днів, символізує проводи зими і очікування весни. Масляна - веселе народне гуляння, під час якого випікали млинці, як символ тепла, сонця, перемоги весни над зимою. Гуляння народу триває тиждень і завершується Прощеною неділею.

До свята Масляної бібліотека №13 підготувала книжкову-ілюстраційну композицію "Масляна: традиції та звичаї". 

Брати Капранови. Веселих свят! - К.: Зелений пес, 2014. - 80 с.

Свято - це не тільки і не стільки застілля, скільки вміння створити святковий настрій та провести незабутній день разом із родиною та друзями. У книзі ви знайдете все про головні українські свята - історію, традиції, прикмети, ритуали, а ще пісні з нотами, святкові страви із рецептами, ігри та забави і багато малюнків та іншої корисної інформації.                                                                                  Тема "Свято Масляної" розкрита на 100 с.

Українці: Свята. Традиції. Звичаї / уклад. І. Коверець. – Донецьк: Альфа-Прес, 2004.

У книзі висвітлено національні особливості українських свят, традицій, звичаїв і пов’язаних з ними атрибутики, символіки – з давніх часів до наших днів, розкрито багатство, образність, співучість української мови. Книга розрахована на всіх, кого цікавить духовне надбання українського народу, важливою складовою частиною якого є традиційно-побутова культура.                                                           Тема "Свято Масляної" розкрита на 134 с.

Воропай О. Звичаї нашого народу - К.: Велес, 2005. - 528 с.

Це опис народно-календарних звичаїв, а також вірувань і уподобань українців. Автор, доктор слов’янської етнології, використав у нарисах як свої записи, зібрані впродовж багатьох років, так і наукову та художню літературу. Праця розподіляється на чотири частини: «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь», в окремій праці розповідається про одяг українців. У книзі відчувається трепетна синівська любов до України, безмежний патріотизм, багатий духовний світ українського народу.                                                                                                       Тема "Свято Масляної" розкрита на 125 с.

Мацко І. Секрети українського щастя, або Хюґе по-українськи. - К.: Саміт - книга, 2019. - 208 с.

Українці - нація щасливих людей! А враховуючи історичні моменти та соціальні труднощі, геноциди та гноблення - українці справді унікальні у своєму баченні щастя, його розумінні. Одвічно українці вміли радіти життю. Але щастя лише на 10% тільки залежить від обставин і на 90% від нас. Ми самі обираємо цінності, на що витрачаємо час, які думки впускаємо у себе і як ставимося до тих ситуацій, що відбуваються у нашому житті. Насправді все просто. Варто лише захотіти змінити свої погляди на життя, щоб стати щасливим. Ця книга — погляд на наш унікальний рецепт щастя по-українськи, на наше вміння бути щасливими. Вона для того, щоб зрозуміти, що таке щастя, знайти його для себе у маленьких дрібничках, які наповнюють наше життя.                                          Тема "Свято Масляної" розкрита на 108 с.

Артюх Л. Українська кухня і народні традиції. - К.: Балтія - Друк, 2016. - 224 с.

Справжній український червоний борщ, пампушки з часником, галушки зі сметаною, вареники з капустою цінуються і мають своїх прихильників по всьому світу. Українська кухня завжди відрізнялася своєю ситністю і різноманітністю. Оскільки українці здавна були працьовитим народом, то й харчуватися вони повинні були повноцінно і калорійно. Для кожної пори року характерні свої страви. Так само, як і до кожного великого календарного свята господиня готувала особливу ритуальну їжу: кутю та узвар - на Різдво, паску і крашанки - до Великодня, вареники та млинці - на Масляну. Книга відкриє перед вами кулінарні секрети справжньої української «господині».              Тема "Свято Масляної" розкрита на 61 с.


вівторок, 2 березня 2021 р.

Подарунки з автографом від письменниці Інни Ковальчук

Всесвітній день письменника - це велике свято для майстрів слова. Маючи неабиякий Божий дар, вони вишукано вкладають свої затійливі думки і неперевершений зміст у рядки тексту, що об'єднуються у неоціненному скарбі бібліотек - книгах.

Напередодні свого професійного свята українська поетеса  та давній добрий друг нашої бібліотеки Інна Ковальчук завітала на гостину та подарувала свої книги з власним автографом для читачів. А також презентувала свою нову поетичну книжку "Під знаком Діви", яка щойно вийшла в світ, та продекламувала з неї свої вірші. 

Щиро дякуємо чарівній пані Інні за цінні даруночки. Сердечно вітаємо її з професійним святом, бажаємо нових звершень та вдячних читачів.


Автограф для бібліотеки

3 березня в усіх країнах відзначається Всесвітній день письменника – професійне свято літераторів. Повна назва цього свята Всесвітній день миру для письменника. Це свято відзначається не лише творцями текстів, а вважається професійним святом усіх представників «четвертої влади». В урочистостях беруть участь літературні асоціації і об'єднання, редактори, коректори, критики, культурологи, журналісти, викладачі, студенти та випускники філологічних навчальних закладів, любителі читання.

Хоч професія письменника з'явилася багато століть назад, майстри слова отримали своє свято лише у 1986 році на засіданні 48 конгресу Міжнародного ПЕН-клубу. Відтоді Всесвітній день письменника відзначають щорічно 3 березня.

До Всесвітнього дня письменника бібліотека №13 підготувала презентацію об'ємної виставки книг з власноручними написами письменників "Автограф для бібліотеки" від улюблених авторів, які були бажаними гостями на багаточисельних зустрічах з читачами нашої бібліотеки.


Бакуменко О. Ганна Чубач. Літературний портрет. - К.: Альтерпес, 2014. - 70 с.
Василенко - Коровянська Н. Горобине намисто. - К., 2018. - 76 с.
Василенко - Коровянська Н. Уривки снів - К., 2019. - 72 с.
Виноградов О. Проповідь. - К.: Корбуш, 2018. - 256 с.
Гласенко С. Нуар по-українськи. - Чернівці: Книги - XXI, 2017. - 272 с.
Гласенко С. Фабрика - К.: Смолоскип, 2015. - 256 с.
Гудов В. 731 спецбатальйон. - К.: Зірка, 2008. - 158 с.
Майданович Т. Країна Українія. - К.: Криниця, 2016. - 120 с.
Метзгер Н. Вершини зустрічають сонце першими. - Львів: Галицька Видавнича Спілка, 2015. - 252 с.
Осташ В. Живи. - К.: Просвіта, 2016. - 76 с.
Павленко В. Пам'ять місця. - Вінниця, 2016. - 64 с.
Пірог Є. Сильвестр та друзі. - К., 2016. - 8 с.