пʼятниця, 17 червня 2022 р.

Права і свободи людини та громадянина.

День Конституції України - державне свято, яке щорічно відзначається 28 червня на честь ухвалення Конституції незалежної нашої держави. Конституція України набула чинності з дня її прийняття, яке закріпило правові основи незалежної держави, її суверенітет і територіальну цілісність і це стало найважливішим кроком у забезпеченні прав та свобод людини та громадянина.   

Конституція України є основним законом країни, який гарантує кожному громадянину права і свободи, а також визначає політичний устрій держави, вона увійшла у суспільне життя як головний оберіг державності і демократії, гарант незалежності і соборності України.

День Конституції – не просто свято нормативного акту, а день, коли було затверджено права і свободи громадян України.    

Щиро вітаємо всіх із Днем Конституції України! Ми пишаємося нашою країною і з гордістю відзначаємо це державне свято!   

Пропонуємо вашій увазі цікаву патріотичну вікторину "Права і свободи людини та громадянина".   



Наркоманія - в перекладі "заціпеніння" й "манія".

26 червня – Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками та їх незаконним обігом.    

Наркоманія (в перекладі з грецького narke – заціпеніння, mania – потяг, пристрасть) – це стан систематичної або хронічної інтоксикації, яка викликана вживанням наркотичних речовин. Це важно виліковна хвороба, що розвивається при вживанні наркотичних препаратів. Головною її ознакою є залежність від будь-якої хімічної речовини, що викликає приємний психічний стан – ейфорію або змінене сприйняття реальності.   

Наркотики особливо небезпечні тим, що навіть одноразове їх уживання може призвести до наркотичної залежності. У зв’язку з фізіологічними особливостями організму в підлітків дуже швидко розвивається наркотична залежність (значно швидше, ніж у дорослих). Відомі випадки, коли перші експерименти з наркотиками закінчувалися смертю.

Люди, які вживають наркотики, значно більше, ніж інші, ризикують отримати ВІЛ-інфекцію, оскільки вірус може передаватися через кров (при використанні одного шприца для ін’єкцій декількома людьми), а наркотики призводять до втрати контролю над поведінкою, адже вони сильно впливають на роботу головного мозку, нервову систему і разом з цим – на самоконтроль.   

Під дією наркотиків нервові клітини просто згорають. Різко знижується захисна реакція організму.

Багаторазове проколювання вен може спровокувати утворення тромбів і рубців. Тромб, що потрапляє у систему кровообігу, може стати причиною смерті. Крім того бактерії з нечистої голки із кров’ю циркулюють по всьому організму й відкладаються на серцевих клапанах, викликаючи бактеріальний ендокардит. Його характерні симптоми – жар, слабкість, серцева недостатність. Мікроби з нестерильної голки можуть призвести також до абсцесу мозку, ознаками якого є сильний жар і конвульсії. У кожному з цих випадків можливі кома або смерть.

За оцінками ООН число осіб, що вживають наркотики, на даний час складає не менше 185 мільйонів людей (тобто 3% всього населення планети або близько 12% населення у віці від 15 до 30 років). На жаль, наслідки наркозалежності для демографічних показників стають все більш загрозливими. Щорічно в результаті вживання наркотиків гине близько 200 тисяч людей. Наркоманія знаходиться на шостому місці в списку найбільш поширених причин смерті осіб віком 15-49 років. Приблизно 5 % дорослого населення світу хоча б раз споживали наркотики.

Невтішною є статистика наркоманії і в Україні. Так, за даними МВС України кількість наркозалежних, що офіційно перебувають на обліку, перевищила 150 тисяч людей. Однак, на думку фахівців, у нашій державі їх понад 1 мільйон. Кожного року наркозалежні особи та особи, що перебувають у стані наркотичного сп’яніння, скоюють понад 10 тисяч злочинів, серед яких вбивства, розбійні напади, пограбування, крадіжки. Кожної доби від наркоманії помирають близько 20 осіб.

Першою стикається із впливом наркотиків і згодом перестає справлятися зі своєю роботою печінка. Токсини не переробляються і починають отруювати організм.

Дихальні шляхи страждають не тільки від розкурювання певних речовин. Наркотики, що вживаються іншими способами, пригнічують центр мозку, що відповідає за кашель. Тому наркоман не може захистити свої легені, звільняючи їх від сторонніх частинок кашлем. Це провокує розмноження шкідливих бактерій і виникнення інфекційних захворювань.

Також погіршується робота шлунково-кишкового тракту: регуляційні процеси пригнічуються, зменшується вироблення шлункового соку, порушується моторика. Наркотичні речовини знижують апетит, погіршують засвоюваність їжі, викликають запори і спазми. Проблеми зі шлунком ведуть до авітамінозу й отруєнь.

Наркотики синтетичного походження викликають гниття кісткових тканин і стають причиною розвитку остеомієліту, який руйнує кістки. Через підвищений вплив синтетичних наркотичних речосин на щелепи у наркоманів лице стає асиметричним. Також підвищується крихкість опорного апарату і зубів.   

Кожна доза наркотику викликає різке звуження судин – так організм намагається захистити мозок від інтоксикації. Але в цей момент обмежується надходження в мозкові тканини не лише отрути, а й кисню, інших необхідних корисних речовин. Підсумок – загибель нервових клітин і порушення процесів метаболізму.

Найчастіше до перших спроб вживання наркотичних речовин спонукає бажання спробувати щось нове, отримати новий досвід, часто під впливом так званих «друзів». Отож перш ніж отримати цей, м’яко кажучи, сумнівний досвід, варто замислитися, як він вплине на ваше подальше особисте життя та життя ваших близьких.

Ні - наркотикам! Обирай життя!   




четвер, 16 червня 2022 р.

Подвиг на віки.

Наш священний обов’язок – навіки зберегти пам’ять про воїнів-визволителів, які вигнали ворога з нашої землі та здобули перемогу. У цей день ми згадуємо тих, хто загинув на полі брані, кого нацисти замучили в концентраційних таборах. Ми вшановуємо фронтовиків, трудівників тилу, вдів і дітей війни, усіх тих, хто день за днем наближав Велику Перемогу.

Які знайомі події. Вимальовуються паралелі. Та мова йде про іншу дату. 

Щороку 22 червня український народ відзначає День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни. Згідно з указом Президента України від 17 листопада 2000 року, день встановлено з метою: «…всенародного вшанування пам’яті синів і дочок українського народу, полеглих під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, їх подвигу та жертовності … на підтримку ініціативи громадських організацій ветеранів війни, праці, Збройних Сил і жертв нацистських переслідувань…».

Для України Друга світова війна — національна трагедія, під час якої українці, позбавлені власної державності, змушені були воювати за чужі імперські інтереси й часом вбивати інших українців. У розгромі нацизму брали участь українські солдати в лавах Радянської армії (понад 6 млн), вояки УПА (понад 100 тис.). Друга світова війна для України не обмежувалася лише бойовими діями та окупацією її сучасної території, а й включала участь українців у бойових діях на всіх воєнних театрах. Війна відкрила для українців руйнівну “силу” обох тоталітарних режимів. Усім відомі злочини нацистів на окупованих територіях України (Голокост, розстріли мирного населення, спалення сіл тощо). Разом із тим тривалий час замовчувались численні злочини комуністичного режиму на нашій землі (розстріли політичних в’язнів у Західній Україні в червні-липні 1941 року, знищення центру Києва восени 1941 року, підрив Дніпрогесу і знищення в Одесі поранених червоноармійців, скинутих у море разом із санітарними машинами тощо).

Слід зазначити, що Україна, не тільки серед колишніх радянських республік, а й з усіх країн світу, зазнала найбільших втрат за роки тієї війни. За різними оцінками, в Україні загинуло від 8 до 10 мільйонів людей, з них цивільного населення - близько 5 млн, 2,2 мільйона було вивезено на примусові роботи до нацистської Німеччини, 10 мільйонів втратили притулок. На цілковиті руїни було перетворено понад 700 міст та селищ міського типу, майже 30 тисяч сіл.

У зруйнованих війною селах, містах і містечках залишалися матері, дружини з малими дітьми, переважна більшість яких незабаром ставали вдовами, а діти — сиротами. На них чекали тяжкі випробування повоєнних років. 

Ми пам’ятаємо тих, хто так і не повернувся з війни. Тих, хто першими взяли на себе страшний удар. І тих, чиї життя були покалічені та зруйновані у тій страшній війні.

Мав рацію великий британський лідер Вінстон Черчиль, який після Другої світової війни з її масовими жертвами та надіями на подальше мирне майбутнє людства якось пророче  заявив, що фашисти майбутнього будуть називати себе "антифашистами". Це тому, що він бачив, що після Нюрнберзького військового трибуналу нацистське тоталітарне зло не було покарано повністю. У ті роки воно збереглось під личиною режиму іншого диктатора, також відповідального за початок Другої світової війни – Сталіна з його тоталітарним режимом. Це зло поступово набирало сили і вибухнуло у лютому 2022 році вже новою вбивчою повномасштабною війною в центрі Європи з вини вже іншого тоталітарного режиму в Москві – рашистського диктатора путіна.

Таким чином, ідеологія сучасного російського рашизму є насправді лише обгорткою справжнього нацизму, захованого в неї.

Звідси і висновки, які негайно треба зробити, щоб не допустити переростання війни в Україні в Третю ядерну світову війну, що вочевидь стане останньою для людства та його існування на Землі.

Найкращою пошаною загиблих у Другій світовій війні стануть термінові і жорсткі заходи з припинення війни рашизму-нацизму проти України та показове жорстке покарання винних в її початку та веденні. Має бути новий Маріупольський, Харківський або Бучанський трибунал з воєнних злочинів, а на лаві підсудних – вся верхівка рашистського імперського рейху, а також інші російські воєнні злочинці.

І поки не буде здійснено заявлене вище, не можна вважати, що перемога над світовим нацизмом, у тому числі його російським різновидом – рашизмом – є остаточна, і не призведе до загибелі всього людства під час нової, Третьої світової війни.

Бажаєте поглибити знання або згадати знане, пропонуємо підбірку книг про тяжкі лихоліття нашого нескореного волелюбного мужнього українського народу.

📗Бойко О. Д. Історія України. - К., 1999.

📙Верига В. Нариси з історії України (кінець XVIII - початок XX ст.). - Львів, 1996.

📘Дорошенко Д. Нариси історії України. - К., 1991. - Т. 1-2.

📕Шкляр В. Троща. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2017

📗Кокотюха А. Чорний ліс. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2017

📙Кокотюха А. Червоний. Без лінії фронту. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2018

📘Пономаренко Р. Бойова група "Байєрсдорф". – Тернопіль: Мандрівець, 2017

📕Івченко В. Два пасинки Митрополита. – Брустурів: Дискурсус, 2017

📗Бондарук Л.,  Зек Б,  Яцечко-Блаженко Т.  Проект "Україна". Волинь 1939-1946 років. Окупована, але нескорена. - Х.: Фоліо, 2020.




Хочу вирости й стати, татусю, як ти!

Найближчими і найріднішими для нас людьми в усьому світі є наші батьки. Тато і мама - найперші слова, які в більшості ми вимовляємо, коли вчимося розмовляти рідною мовою. Мама і тато - два сонця гарячих, два вірні, надійні крила. Ми намагаємося їх порівнювати, дивимося на них, вивчаємо їх. Вони для нас одночасно і найбільша загадка, і найбільше відкриття. Добре, коли вони є у нас і сумно, коли залишають.

День батька в Україні традиційно святкують у третю неділю червня, як у більшості країн світу. У 2022 році це свято випадає на 19 червня. День батька цього дня святкують у близько 40 країнах світу, таких як: США, Канада, Південна Африканська Республіка (ПАР), Японія, Франція, Швейцарія, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії. 

Свято тата - це той день, коли ми маємо нагоду звернутися з добрими словами до всіх батьків, висловити їм свою вдячність, свою любов і повагу. Та головне, що сьогодні ми можемо говорити про своїх батьків, своїх любих татусів і не приховувати своєї любові, свого захоплення їхньою силою і мужністю, їхніми добрими серцями.

День батька – це свято поваги та вдячності чоловікам, які піклуються про своїх дітей. В цей день татусі з усього світу отримують привітання, квіти, подарунки.

До Дня батька пропонуємо вашій увазі цікавий майстер-клас для дітлахів "Хочу вирости й стати, татусю, як ти!".



пʼятниця, 10 червня 2022 р.

В кожен дім несуть багато радості Зелені свята!

Наша рідна українська земля багата народом, традиціями, звичаями та святами. Одним з головних християнських свят, яке у православ'ї входить до числа дванадесятих свят, а в католицизмі має найвищий статус торжества, є День Святої Трійці (Зелена неділя).

Щоб дізнатися достеменно все про цей день пропонуємо вам наші народознавчі відеочитання "В кожен дім несуть багато радості Зелені свята!".



середа, 1 червня 2022 р.

"Веселі старти". Кросворд.


Прививати любов до фізичної активності і спорту потрібно з дитинства. Що раніше батьки залучають дітей до руху, то швидше він стає невід'ємною частиною їх життя.

Втім, коли йдеться про фізичну активність для маленьких дітей – це не про повноцінні інтенсивні тренування чи походи в тренажерний зал. Для маленьких дітей фізична активність здебільшого полягає в активній грі та можливості вільно рухатись та вивчати навколишнє середовище.

З віком діти стають активніші та мають більше енергії. Діти і підлітки, які регулярно активні, мають менше проблем зі здоров'ям та більш схильні підтримувати рухливий спосіб життя в дорослому віці.

Рухова активність впливає не тільки на фізичне здоров’я дитини. А й на розумові здібності, здатність концентруватись та будувати соціальні контакти. В активній грі діти схильні бути дружніми та відкритими, краще налагоджувати контакти та способи взаємодії з іншими дітьми.

Спорт для дитини в дошкільному віці дуже важливий, адже це етап виховання, який сприяє не тільки повноцінному розвитку малюка, але і зміцненню його здоров’я.

Саме в ранньому віці у дитини закладаються звички, формуються інтереси, починає формуватися характер і основи особистості, тому до занять спортом малюка потрібно привчати ще в ранньому віці.

Регулярні заняття спортом – це не тільки запорука здоров’я і гарного самопочуття, але й шлях до досягнення поставлених цілей і формування характеру дитини.

Фізична активність дуже корисна, навіть тим, хто за станом здоров’я не може займатися спортом, рекомендуються легкі фізичні навантаження у вигляді зарядки. Адже заняття спортом – це профілактика серцево-судинних захворювань. 

Користь від занять спортом незаперечна, так як завдяки невеликим фізичним навантаженням дитина не тільки покращує своє здоров’я і зміцнює імунітет, але й запобігає значній кількості захворювань. Активний і спортивний ритм – це шлях до довгого і здорового життя.

До Міжнародного дня захисту дітей пропонуємо для малечі розгадати цікавий дитячий кросворд про види спорту.




Міжнародний день захисту дітей.

Любі малята, вмощуйтеся зручненько. Для вас - цікаві пригоди.





Ні - війні! Так - щасливому дитинству!

Міжнародний день захисту дітей щорічно в Україні та світі відзначають 1 червня. Він покликаний привернути увагу до захисту прав дитини.     

Рішення про відзначення цього свята саме першого червня прийняла Міжнародна демократична федерація жінок у листопаді 1949 року. Перший Міжнародний день захисту дітей було відзначено ще в 1950 році.

ООН підтримала ініціативу федерації та оголосила захист прав, здоров'я і життя дитини одним із пріоритетів у своїй діяльності.

Основним міжнародним документом, в якому викладені права дитини, є Конвенція ООН про права дитини. В українському законодавстві правовими документами, які регулюють це питання, є Конституція, Сімейний кодекс, Закон "Про охорону дитинства" та Цивільний кодекс. Дитиною є особа віком до 18 років, малолітньою вважається дитина до досягнення нею 14 років, а неповнолітньою – у віці від 14 до 18 років.

У загальному розумінні порушенням прав дітей є обмеження їх у правах та можливостях, які надаються їм державою від народження для нормального й всебічного розвитку та формування особистості. У ширшому значенні також відносять порушення прав, що захищені нормами Законів України “Про охорону дитинства”, “Про попередження насильства у сім’ї”, “Про освіту”, Конвенцією про права дитини.

Зокрема в Конвенції про права дитини передбачено, що кожна дитина має право на:

- особисте життя та захист від посягань на нього, 

- захист від усіх форм фізичного та психологічного насильства,

- відпочинок і дозвілля,

- захист від економічної експлуатації та від виконання будь-якої роботи, яка може нести небезпеку для здоров’я, бути перешкодою в здобутті дитиною освіти чи завдавати шкоди її здоров’ю, фізичному, розумовому, духовному, моральному та соціальному розвитку,

- захист від незаконного зловживання наркотичними засобами та психотропними речовинами,

- захист від усіх форм сексуальної експлуатації та сексуальних розбещень, -захист дитини від усіх форм експлуатації, що завдають шкоди будь-якому аспекту добробуту дитини,

- захист від катувань та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження чи покарання. 

В Україні цей день відзначається із 1998 року. У 1991 році Україна приєдналася до Конвенції ООН про права дитини, згідно з якою кожна держава зобов'язана поважати та заохочувати право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті, забезпечувати їй повноцінне дозвілля й відпочинок та сприяти наданню для цього відповідних можливостей.

Проте сьогодні перед Україною постають нові виклики у сфері захисту прав дітей у зв'язку з ескалацією насильства, бойових дій на території областей нашої держави. 

Цього року День захисту дітей особливо болісний. Навала московитів принесла горе та знущання не тільки дорослим, а й дітям. Сумна статистика, яка подається щодня, жахлива. А такі варварські дії - не допустимі. 

Дітей продовжують вбивати та ранити, а жорстока реальність довкола залишає у маленьких хлопчиків та дівчаток глибокі травми на все життя. Війна перевернула життя мільйонів дітей нищівним чином, ознаменувавши зловісну віху, жахливі наслідки якої можуть відчувати щонайменше кілька наступних поколінь. 

Інформаційний канал "Країна_інфо" приводить невтішні цифри, які можна побачити у фотозвіті внизу допису. 

Так не повинно бути. Кожна дитина має повне право жити захищеною, розвиватися й навчатися для кращого майбутнього. І це не лише свято для самих дітей, а й нагадування суспільству про необхідність захищати права малечі, прагнути, щоб усі діти росли щасливими і в майбутньому стали хорошими батьками і громадянами своєї країни.