пʼятниця, 30 липня 2021 р.

Андрій Кириченко «Крига ангельських крил».

29 липня 2021 року у Центральній бібліотеці Солом'янки, що на Освіти,14а, відбулася презентація нової поетичної збірки Андрія Кириченка «Крига ангельських крил». Бібліотека №13 приєдналася до цієї цікавої творчої зустрічі. Дякуємо колегам та пану Андрію за спілкування та чудові вірші. 







середа, 21 липня 2021 р.

Життя - це боротьба, а боротьба - це справжнє життя.

                              

Олена Теліга - українська поетеса, публіцист, літературний критик, громадська діячка. 

Олена Теліга – найвизначніша жіноча постать в літературі української емірації. Вона належить до тих рідкісних у цілому світі поетів, чиї вірші дорівнюють їхньому життю. Оцінюючи творчість поетеси та її життєвий шлях, критики ставили її нарівні з Лесею Українкою.

За своє досить коротке життя Олена не встигла видати жодної власної збірки, та й більшість рукописів загубилася під час переїздів та у вирі воєнних років. Всі книги поетеси вийшли після смерті: "На чужині" (1947), "Олена Теліга" (1977), "Дороговказ. Поезії О. Теліги та О. Ольжича" (1994), збірник "О краю мій" (1999). Більша частина її творів, на жаль, загубилися.

Творче  обличчя  Олени  Теліги  визначає  насамперед  поезія.  Особливістю  поезії  є вишуканість  у тематиці,  настроях,  що  поєднуються  з  народною  простотою світосприймання, відбиття  української духовності, волі до життя, правди, краси, звернення до історичних тем і мотивів.

Тематичне  коло  поезій:  протест  проти  байдужості,  сірості,  прагнення  повноти  життя, боротьба  і героїзм,  любов  до  рідної  землі,  до  свого  народу,  життєва  мужність, роль жінки в житті і суспільстві.

У віршах Олени Теліги вимальовується яскравий образ вольової людини, відданої ідеям національного відродження України, життєлюба, морального максималіста.

Ліричний  герой  поетеси  –  неординарна  особистість,  яка  має  мету  в  житті  й  прагне  її  досягти. А це можливо тільки тоді, коли є почуття обов’язку й внутрішня самодисципліна.

До 115-річчя від дня народження української поетеси Олени Теліги бібліотека №13 підготувала вікторину "Життя - це боротьба, а боротьба - це справжнє життя".

вівторок, 20 липня 2021 р.

Горіха Зерня "Принцип втручання".

Спека, градус у повітрі зашкалює, але не могли не піти на творчу зустріч з письменницею Горіха Зерня, яку організувала бібліотека імені Реріха. І не пошкодували. Цікаво, захоплююче, пізнавально, на одному подиху.

📚Тепер маємо книжку "Принцип втручання" з автографом авторки і в своїй бібліотеці 13. 

Дякуємо пані Тамарі і колегам за спілкування. Наші читачі будуть надзвичайно раді новинці.






пʼятниця, 16 липня 2021 р.

Ніна Воскресенська "Веселі літери".

Пропонуємо вашій увазі цікаву дитячу книжечку Ніни Воскресенської "Веселі літери" з фонду бібліотеки №13.

Воскресенська Н. Веселі літери. - К.: Грані-Т, 2008. - 72 с.

Веселе та різнобарвне життя мають літери української абетки в інтерпретації Ніни Воскресенської. Несподівано для всіх вони можуть стати ріжком морозива, кораблем, футбольними воротами, зламаним гребінцем... А вся справа в тому, що літери причаїлися в кумедних малюнках і чекають, коли ж ваш малюк нарешті дістане їх зі сховку.


середа, 14 липня 2021 р.

Книги - ювіляри 2021.

                   

Багато є книжок, які читає й перечитує не одне покоління читачів. Ними захоплюються, над ними розмірковують, у них вчаться життєвій мудрості. Здається, що їх герої живуть серед нас, а їх характери, ставлення до життя так близькі сучасній людині, що часом важко повірити, що книзі вже понад 100, а іноді 200 й більше років. І читаючи такі книжки, не завжди замислюєшся про час її написання.

Ювілей – це особливе святкування круглої дати якоїсь події, важливої дати. Книги, як і люди, мають свій день народження. Звісно, не завжди є змога чітко визначити час написання чи публікації літературного твору, але деякі дати нам чітко відомі. 

Книги-ювіляри 2021 року відрізняються глибиною сюжету, історичною правдивістю та актуальністю висвітлених проблем.

Тож давайте разом пригадаємо та перечитаємо шедеври світової та української літератури, які цього року святкують свій черговий ювілей.

З метою ознайомлення читачів із найкращими художніми творами відомих світових письменників бібліотека №13 підготувала книжкову виставку "Книги-ювіляри 2021 року".

Цього року виповнюється:

Українська література

145 років від написання повісті І. Нечуй-Левицького «Микола Джеря» , «Бурлачка» (1876);

135 років від написання І. Карпенком-Карим п’єси «Мартин Боруля», «Наймичка» (1886);

130 років від виходу драми І. Франка «Украдене щастя» (1893) перша назва – «Жандарм» (1896);

115 років написання М. Коцюбинським новели «Intermezzo» (1906);

110 років від написання Л. Українкою драми «Лісова пісня» (1911);

70 років від публікації поетичної збірки А. Малишка «За синім морем» (1951);

65 років від публікації автобіографічної повісті О. Довженка «Зачарована Десна» (1956);

65 років від написання Ю. Мушкетиком роману «Гайдамаки» (1956);

60 років від закінчення написання В. Баркою роману «Жовтий князь» (1961).


Зарубіжна література

700 років від дня публікації "Божественна комедія" Данте Аліг'єрі (1321);

420 років від дня публікації "Гамлет" В. Шекспіра (1601);

295 років від дня публікації "Подорож у деякі віддалені країни світу Лемюеля Гуллівера" Д. Свіфта (1726);

190 років від дня публікації "Про царя Салтана, про сина його славного й могутнього богатиря князя Гвідона Салтановича та про прекрасну царівну Лебедицю", "Казка про попа і працівника його Балду" О. Пушкіна (1831);

190 років від дня публікації "Собор Паризької Богоматері" В. Гюго (1831);

190 років від публікації книги повістей М. Гоголя «Вечори на хуторі поблизу Диканьки» (1831);

175 років від публікації роману О. Дюми «Граф Монте-Крісто» (1846);

165 років від написання Г. Флобером роману «Пані Боварі» (1856);

145 років від дня публікації "Пригоди Тома Сойєра" М. Твена (1876);

130 років від публікації книги А. Конан-Дойля «Пригоди Шерлока Холмса», яка започаткувала серію повістей і оповідань про Шерлока Холмса (1891);

130 років від дня публікації "Портрет Доріана Грея" О. Уайльда (Вайлда) (1891);

120 років від дня публікації "Собака Баскервілів" А. Конан-Дойла (1901);

115 років від дня публікації "Біле ікло" Д. Лондона (1906);

100 років від дня публікації "Червоні вітрила" О. Гріна (1921);

95 років від закінчення А. Мілном книжки для дітей «Вінні-Пух» (1926).


пʼятниця, 9 липня 2021 р.

За це їм наш низький уклін.

11 липня 1941 року розпочалася героїчна оборона Києва від німецько-фашистських загарбників. Столиця України з самого початку війни стала прифронтовим містом. Вже на світанку 22 червня вона зазнала нападу фашистських бомбардувальників, та всупереч планам гітлерівського командування, місто-герой на Дніпрі відбивало атаки ворога більше 70 днів. 

З 23 по 29 червня в районі Луцьк-Броди-Рівне тривала найбільша танкова битва початкового періоду війни, в якій взяли участь близько 2 тис. танків. У ході цієї битви радянські війська затримали просування противника до Києва на тиждень, але спинити його не змогли. Гітлерівцям вдалося прорвати оборону радянських військ на рубежі кордону в районі Новоград-Волинського. 9 липня вони захопили Житомир, а 11 липня підішли до річки Ірпінь, за 15 км. на захід від Києва, створивши безпосередню загрозу столиці України.

Перед військами Південно-Західного фронту було поставлено завдання спинити наступ німецьких військ, які проривалися під Київ. З цією метою 10 липня 5-а армія під командуванням генерала Потапова почала контрнаступ з району Коростеня на південний захід і південь – на Новоград-Волинський і Житомир, а 6-а армія під командуванням генерала Музиченка ще 9 липня завдала контрудару з півдня на північ – на Бердичів і Житомир. Тривалі, кровопролитні бої провалили спробу німців одразу захопити Київ.

Щоб захистити столицю своєї Батьківщини, 200 тис. киян влилося до лав Червоної Армії, 90 тис. – у народне ополчення і винищувальні батальйони. На заводах і фабриках вироблялася бойова техніка, боєприпаси, ремонтувалася зброя. Загони народного ополчення і винищувальні батальйони брали активну участь у боях. У тилу ворога на Київщині розгорнули боротьбу 20 партизанських загонів.

У місті було створено 13 винищувальних батальйонів і 19 загонів народного ополчення загальною кількістю 32 805 чоловік. Разом з воїнами Південно-Західного фронту вони в першій половині серпня 1941 р. зуміли зупинити ворожий наступ на Київ.

Стійкість і героїзм киян змусили гітлерівське командування відмовитись від плану швидкого захоплення міста. Втративши 100 тис. солдат і офіцерів, німецька армія призупинила наступ.

У результаті Київської оборонної операції загинули командуючий Південно-Західним фронтом генерал-полковник Кирпонос, член Військової ради секретар ЦК КП(б)У Бурмистенко, начальник штабу фронту генерал Тупиков та багато інших командирів і політпрацівників. Південно-Західний фронт втратив від 500 до 665 тис. чол., більшість з яких потрапила у полон.

Тривала оборона Києва аж до середини вересня, після цього останні війська Червоної армії пішли з міста. 

Хоча оборона Києва закінчилася трагічно, вона мала велике політичне і віськово-стратегічне значення. Радянські війська більше ніж на два місяці затримали просування гітлерівців на схід, на Лівобережну Україну і Донбас, що дало можливість евакуювати в тил багато людей, підприємств, цінного майна і виграти час для мобілізації сил. Героїчна оборона Києва значною мірою сприяла зриву планів керівництва фашистської Німеччини на швидке захоплення Москви і “блискавичне” завершення війни. 

До 80-річчя від початку героїчної оборони Києва від нацистських загарбників бібліотека №13 підготувала інформаційно-тематичну виставку-пам’ять "За це їм наш низький уклін".

Київ. 1941-1943. - К.: КИЙ, 2000. - 266 с.

Книга, в якій відомий історик Дмитро Малаков незаангажовано і без купюр висвітлює період окупації Києва нацистами під час Другої світової війни. На основі унікальних документальних фотофактів автор, який багато років займається реконструкцією київської трагедії 1941-1943 рр., дає повну картину подій майже сімдесятилітньої давнини.

Слюсаренко В. Г. Оповідання з історії Києва. - К.: "Гранд-ліцей", 1999. - 128 с.

"Оповідання з історії Києва" - систематизований узагальнений курс з історії рідного краю. В підручнику розповідається про минуле та сьогодення міста Києва. Підручник виховує любов до рідного краю, повагу до минулого та сучасного.                                                            Тема "Героїчна оборона Києва від нацистських загарбників" розкрита на 80 с.

Героїчний Київ. - К.: Україна, 2003. - 335 с.

Книга присвячена незламним оборонцям і звитяжним визволителям столиці України від фашистських загарбників. Герої спогадів – льотчики, танкісти, артилеристи, воїни-десантники, підпільники, партизани, командири і воєначальники. З рядків достовірних розповідей постає грандіозний масштаб битви на Дніпрі за славний Київ у 1941-1943 роках.

Ясєв, Г. Пам'ятки війни на карті Києва. - К.: "Книга Пам'яті України", 2005. - 64 с.

Ілюстративно-меморіальне видання Пам'ятки війни на карті Києва вперше широко висвітлює стан меморіальної діяльності в столиці України та знайомить з пам'ятками Великої Вітчизняної війни, що увічнюють подвиг захисників міста, учасників руху опору окупаційному режимові, трудівників тилу та визволителів від німецько-фашистських загарбників.                                    

Вартові героїзму і звитяги - К.: Книга пам'яті України, 2001. - 112 с.

Видання містить рідкісну і найбільш повну добірку фото і графічних матеріалів розміщення об'єктів і стану Київського укріпрайону. Наводиться характеристика об'єктів, побудованих за індивідуальними проектами. Протягом багатьох років пошукові загони Києва на громадських засадах вивчали КиУР і провели його інвентаризацію. Ці матеріали і лягли в основу видання.

Ілюстрована історія Києва - К.: Фенікс, 2012. - 424 с.

Київ - одне з найдавніших європейських міст. Вчені Національної академії наук України, які працювали над цією книгою, прагнули донести до сучасного читача основні закономірності розвитку багатовікової історії міста. Київ народжувався на місці поселень полянського племінного союзу і поступово поширював свій політичний та культурний вплив на величезний простір Східної Європи. Будучи національним центром українського народу, він одночасно посів почесне місце в історії інших народів. Тепер, коли на наших очах виникають контури єдиної Європи, внесок Києва і киян у розвиток європейської та світової цивілізації стає предметом загального інтересу. Працюючи над книгою, її автори враховували це. Авторський колектив використав праці своїх попередників, але подав власний погляд на багатобарвну, героїчну, часом трагічну історію міста-героя Києва - політичного, економічного і духовного центру сучасної незалежної України. Книга розрахована на широке коло читачів.          Тема "Героїчна оборона Києва від нацистських загарбників" розкрита на 253 с.                                       


середа, 7 липня 2021 р.

Книга в родинному колі.

Український День родини відносно молоде свято й відзначаєтся 8 липня з 2012 року. Відповідний Указ Президента України № 1209/2011 «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят» був підписаний 30 грудня 2011 року. Родина – для кожного надзвичайно важлива. Саме рідні завжди підтримають у важку хвилину та порадіють успіхам. Ніде не відчуваєш себе так добре, як у колі близьких. Родина – поняття священне, її потрібно оберігати та шанувати.

Родина являє собою організовану соціальну групу, а її представники пов’язані між собою не тільки спільністю побуту, але і взаємною моральною відповідальністю, а також соціальною необхідністю, яка зумовлює потребу суспільства в духовному і фізичному самовідтворенні. Звичайно ж, сім’я належить до найважливіших суспільних та державних цінностей. 

Родина — це опора та надія для кожної людини, яка завжди була і залишається осередком збереження духовних і культурних традицій нації. Повага до батьків, любов до дітей — ці родинні традиції передаються українцями із покоління в покоління.

Родинні читання - необхідні кожній родині. Вони зближують її членів, роз­вивають дитину, залишають чудові спогади на все життя.

Спільне читання художніх творів перекидає місток до відвертості й порозуміння між дитиною і батьками. 

Спільно проведені за читанням та прослуховуванням художніх творів години сприяють розумінню не лише змісту твору, навколишнього світу, а й одне одного. При цьому дитяча пам'ять надовго зберігає атмосферу довіри та єднання з дорослими.

До Дня родини бібліотека №13 підготувала поетичні відеочитання "Книга в родинному колі".

пʼятниця, 2 липня 2021 р.

Правила вуличного руху.

З настанням літа, діти багато часу проводять на вулиці: більше грають, зустрічаються із друзями, катаються на велосипеді, і починають забувати про правила безпечного поводження на дорозі. Через це, літо - один із найважчих періодів у транспортному житті міста, і щоб запобігти дитячому дорожньому травматизму, необхідно щоденно нагадувати дітям правила дорожнього руху. 

Безпека на дорозі – дуже важлива тема, яку необхідно знати кожному. Дорога і транспорт приховують в собі безліч небезпек для дитини, тому дорослі повинні розповідати малюкам про правильну поведінку на проїжджій частині та в транспорті, познайомити дошкільнят з основними дорожніми знаками.

Про це ми говорили на нашому онлайн майстер-класі "Правила вуличного руху". В яких місцях необхідно переходити дорогу? Як це потрібно робити? Які бувають кольори світлофора? Що вони означають? Які бувають види дорожніх знаків? І які правила дорожнього руху ми повинні знати? 

Після обговорення такої важливої теми ми перейшли до виготовлення дорожнього транспортного засобу - шкільного автобуса з підручного матеріалу - використаної картонної коробки з-під молока. Кого зацікавили, переглядайте наш онлайн і робіть власноруч свій транспортний засіб.