пʼятниця, 23 листопада 2018 р.

Голодомор – невиплакані сльози України


   День пам’яті жертв голодомору щорічно відзначається в Україні в четверту суботу листопада. Голодомор 1932-1933 років - масовий, організований радянською владою голод, що призвів до багатомільйонних людських втрат у сільській місцевості на території Української СРР. За даними дослідників остаточна кількість їх складає 10 млн 63 тис. чоловік.


   Така потрібна для дітей година пам'яті жертв голодомору пройшла в бібліотеці 13. Щемний біль за штучно скоєне лихоліття, тематичний відеоролик, власноруч замішаний тендітними ручками і спечений смачний житній хліб, майстер-клас з виготовлення свічок пам'яті з українською символікою та гілочками отих суцвіть-бур'янців, з яких в ті гіркі часи пекли перепічки нужденні. Все це ми разом прожили з учнями 4Б класу школи №54. І, звісно, хвилина мовчання...



















... Історія нас горем вчить,
Щоб не забулось незабутнє.
Бо там, де пам'ять не мовчить,
Там щастям повниться майбутнє.
***
...Щоб у ранки і теплі, й холодні
Не ішли шикуватись хрести,
Щоб не плакали душі голодні,
Свічку-пам’ять свою захисти.
***
...Ніде нехай такого більш не буде!
Хай день новий життя несе нове.
Вклонімось низько сонцю й хлібу, люди!
В достатку Україна хай живе!
Наталія Погребняк 


Бібліотечні джерела:
Вакулишин С. Голодова катастрофа в Києві - К.: Геопринт, 2005р.
Голодомор - геноцид українського народу - К.: Вид. ім. О. Теліги, 2008р.
Дванадцять місяців - К.: Веселка, 2015р.
Конквест Р. Жнива скорботи - К.: Либідь, 1993р.
Кульчицький С. Голодомор як геноцид - К.: Наш час, 2008р.
Марочко В. Хроніка голодомору - К.: Києво-Могилянська академія, 2008р.
Мейс Дж. Україна: матеріалізація привидів - К.: Кліо, 2016р.
Старів С. Страта голодом - К.: Просвіта, 2002;
Український хліб на експорт - К.: ПП Сергійчук М.І., 2006р.

Українець на всі часи


   У ці дні виповнюється 180 років від дня народження великого українського письменника Івана Семеновича Нечуя-Левицького. Живе українське слово, сповнене енергії і філософської задуми, лунає завдяки таланту письменника з театральних підмостків, радіопередавачів, у шкільних класах, захоплює образами української минувшини. Автор визнаних шедеврами світової літератури творів "Микола Джеря", "Кайдашева сім'я", "Бурлачка", "Старосвітські батюшки та матушки" і багатьох інших. Перший з українських письменників, який використовував новаторські прийоми і методи у творчості.

   Нечуй-Левицький першим з українських письменників розширив жанрові межі національної літератури у глобальних масштабах. Його творчість представлена ​​новелами, повістями, п'єсами, романами, нарисами, есе, критичними, публіцистичними гострополемічними, а також етнографічними статтями та ін. Багато сучасних жанрів української літератури проходило етап становлення і розвитку саме у творчості Нечуя-Левицького.


   Багато героїв з творів Нечуя-Левицького символізують прояв українського національного характеру - письменник особливо підкреслював багатство внутрішнього світу, почуття власної гідності, самоповаги, властиві українцям.



   Повість Івана Нечуя-Левицького "Кайдашева сім'я", як і в часи класика, одна з найбільш популярних в сучасній Україні. Вистави, поставлені за нею, незмінно збирають аншлаги, також успіх мав і однойменний фільм.  
   Наступні покоління літераторів вчилися у Нечуя-Левицького уважному спостереженню за життям, вмінню відтворювати живі людські характери, точно, правдиво відображати не лише характери, але і глибину психології особистості.
       У бібліотеці представлена виставка творчості  великого українського письменника, огляд якої цікавий як школярам так і широкому колу користувачів.

Бібліотечні джерела:
Непочаті рудники. Твори І. Нечуя-Левицького - К.: Грамота, 2003р.
Нечуй-Левицький І. Гетьман І. Виговський - Харків: Ранок, 2003р.
Нечуй-Левицький І. Запорожці - Харків: Фоліо, 2007р.
Нечуй-Левицький І. Кайдашева сім'я - Харків: Фоліо, 2007р.
Нечуй-Левицький І. Князь Єремія Вишневецький - К.: Знання, 2015р.
Нечуй-Левицький І. Над чорним морем - Харків: Фоліо, 2008р.
Нечуй-Левицький І. Повісті - К.: Дніпро, 2001р.
Нечуй-Левицький І. Хмари - Харків: Фоліо, 2008р.

вівторок, 20 листопада 2018 р.

День Гідності і Свободи з поетесою Мальвою Кржанівською

     Чудовий урок патріотичного виховання до Дня Гідності і Свободи для школярів відбувся сьогодні у нас з поетесою, громадським діячем, лідером мистецького об'єднання "Творчий Сектор", гарною молодою жінкою і прекрасною людиною Мальвою Кржанівською. 
     Зустріч розпочалася розмовою про те, що з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в державі  початку XXI століття, а також віддаючи належне шанування патріотизму і мужності громадян, які в листопаді 2013 - лютому 2014 стали на захист демократичних цінностей, прав, свобод людини і громадянина, національних інтересів, Європейського вибору був започаткований День Свободи і Гідності, який з 21 листопада 2014 року в Україні відзначається щорічно.
  Далі шановна гостя повідала дітям про те, що вони повинні гарно вчитися, бути гідними дітьми своїх батьків, чемними, вихованими, любити свою Батьківщину, вбирати в себе всі чесноти і гарні якості, зростати патріотами, бо саме вони майбутнє нашої України. 
    І полилися звучні рядки із вуст поетеси. Із захопленням учні слухали патріотичну лірику Мальви Кржанівської. А в ній все так по-українськи, щиро, правдиво.
   












Ми пишаємося, що маємо таких талановитих митців і можливість спілкування з ними. Нових творчих злетів і цікавих зустрічей Вам, пані Мальво! Дякуємо за те, що навчаєте молоде покоління правильно жити на нашій рідній землі.

четвер, 15 листопада 2018 р.

Єдине незабруднене джерело планети


   16 листопада відзначається незвичайне, але дуже важливе для людства свято — Міжнародний день толерантності. Цього дня в 1995 році організація ЮНЕСКО затвердила офіційний текст «Декларації принципів толерантності», тому члени ООН вирішили заснувати таке свято. 


   Толерантна людина – це особистість, якій притаманні моральні, духовні цінності та якості. Заклик толерантності – твори добро!
    Як писав Олександр Довженко: «…людина повинна бути Людиною…». Цей вислів вказує, що ми маємо задуматися над своїм ставленням до інших, вміти правильно підтримати один одного, поважати людей, прислуховуватися до інших думок, поглядів.


    Завітавши на гостину до маленьких користувачів ми провели пізнавальний урок-роздум на тему ''Єдине незабруднене джерело планети''.  На прикладі казок народів світу дітлахи дізнались про основи толерантної поведінки, як навчитися бути толерантними по відношенню до інших, а значить добрими, мудрими, відкритими, терпеливими, милосердними. Тематику толерантності ми з вихованцями дитячого садочка №398 розглядали в українських народних казках ''Рукавичка'', ''Котигорошко'', казках Х.К.Андерсена ''Гидке каченя'', ''Снігова королева'', Ш.Перро ''Кіт у чоботях'', ''Попелюшка'', повісті А.Ліндгрен ''Малий і Карлсон''.







Детально зупинилися на повісті-казці С.Лагерлефа ''Дивовижні мандри Нільса з дикими гусьми'', в якій під час подорожі Нільс набуває життєвого досвіду і змінюється. Так на початку твору він - вередлива і жорстока дитина. Зазнавши труднощів і отримавши уроки добра й справедливості від тварин, яких він зустрічає, Нільс стає добрішим, і його відносини змінюються, у нього з'являються друзі.





Серед героїнь дитячих казок, безумовно ми згадали терплячу особистість, яка вміє йти на компроміси - Дюймовочку з однойменної казки Х.К.Андерсена. Проживши у миші в нірці всю зиму, крихітна дівчинка терпіла сварки господині, допомагала і виручала мишку в біді.





 



   Отож, будьте толерантними! Спілкуйтеся культурно з оточуючими, допомагайте рідним та чужим, підтримуйте людей і в горі, і в радості, поважайте, шануйте і передавайте з покоління в покоління звичаї, традиції і навички нашого народу!