вівторок, 14 листопада 2023 р.

Цукровий діабет – це не вирок.

14 листопада - Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Це день, який служить нагадуванням всьому прогресивному людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає. Вперше Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом був проведений Міжнародною діабетичною федерацією і Всесвітньою організацією охорони здоров'я 14 листопада 1991 року для координації боротьби з цукровим діабетом у всьому світі. Завдячуючи її діяльності  Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом охоплює мільйони людей по всьому світу і об'єднує діабетичні громади 145 країн з благородною метою підвищення обізнаності про цукровий діабет та його ускладнення.

Актуальність проблеми зумовлена тим, що збільшується захворюваність на ЦД. Встановлено, що число хворих на ЦД подвоюється через кожні 15 років. Масові скринінгові обстеження показали, що в розвинених країнах тяжкими формами ЦД страждає від 2 до 4% населення. Крім того, ще у 4 - 6% виявляються латентні або прикордонні форми діабету, що позначаються як «порушення толерантності до глюкози».

За останні десять років поширеність ЦД в Україні збільшилася в півтора рази, і станом на 1 січня 2015 року в країні зареєстровано 1 198 047 хворих, що складає близько 2,9% від усього населення (дані надані без урахування даних територій тимчасово непідконтрольним Уряду України АР Крим, Донецької та Луганської областей).

Серед зазначеної кількості хворих на ЦД першого типу в Україні хворіє близько 85 тис. людей, а решта (90%) мають діагноз ЦД другого типу. Відмінність полягає в тому, що при ЦД першого типу клітини підшлункової залози виробляють недостатньо або зовсім не виробляють інсулін. Такі пацієнти від самого початку лікуються інсуліном, який замінює їх власний. 

В Україні діабет займає 3-тє місце за поширеністю. Бути обізнаним про ризики, ознаки і превентивні міри, регулярно перевіряти рівень глюкози в крові (норма 3.89-5.83) - мінімум, що маємо робити.

Діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Хвороба й досі залишається однією з найбільш актуальних медико-соціальних проблем суспільства та є однією з провідних причин передчасної захворюваності і смертності, оскільки часто призводить до ампутації кінцівок, втрати зору, ниркової недостатності і провокує серцево-судинні захворювання.

До початку ХХ століття цукровий діабет був смертельним вироком, адже ефективного лікування не існувало. Сто років тому, у 1921 році, канадські вчені Фредерік Бантінг та Чарльз Бест виділили інсулін з підшлункової залози собак, а згодом й інших тварин. А вже наступного року перший пацієнт отримав ін’єкцію інсуліну тваринного походження.

З роками вчені знайшли способи як зробити життя пацієнтів з цукровим діабетом простішим, а лікування – ефективнішим. У 1976 році вчені синтезували людський інсулін, що замінив використання тваринного інсуліну. Для зручності пацієнтів поступово розробили тест-смужки, індивідуальні глюкометри та шприц-ручки. 

Основні симптоми цукрового діабету: надмірне сечовиділення, спрага, постійне відчуття голоду, втрата ваги, втомленість, погіршення зору.

Розрізняють декілька типів діабету:

Діабет І типу (або ж інсулінозалежний) – характеризується недостатнім виробленням інсуліну. Причини виникнення недостатньо вивчені, тому запобігти захворюванню практично неможливо.

Діабет ІІ типу (інсулінонезалежний) – виникає через неефективне використання інсуліну організмом. Більшість випадків діабету цього типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності.

Дорослі люди з діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 вищий за інших. Загальний ризик смерті серед людей, хворих на діабет, як мінімум удвічі більший за людей того ж віку, які не хворіють на діабет. 6,2% cмертей у світі пов’язано з діабетом.

Людям із цукровим діабетом І типу потрібна щоденна інсулінотерапія, регулярний моніторинг глюкози у крові, здорова дієта і здоровий спосіб життя, щоб ефективно управляти своїм станом і затримати або уникнути багатьох ускладнень, які зумовлює діабет.

Наріжним каменем діабету ІІ типу є здорова дієта, збільшення фізичної активності та підтримання здорової ваги тіла. Для контролю рівня глюкози у крові також часто призначають пероральні препарати й інсулін.

Профілактика діабету ІІ типу полягає у простих заходах із підтримання здорового способу життя: досягнути нормальної ваги тіла та підтримувати її, бути фізично активним та приділяти не менше 150 хвилин на тиждень регулярній фізичній активності, дотримуватись здорового харчування та зменшувати кількість цукру та насичених жирів, утримуватись від паління та зловживання алколем.

Діабет є хронічним прогресуючим захворюванням, але люди з діабетом можуть прожити повноцінне довге життя завдяки вчасно розпочатому лікуванню.   

Основні правила як захиститись від цукрового діабету:

Правильно харчуйтесь! Споживайте їжу з низьким вмістом жиру. Включіть в раціон більше свіжих овочів та фруктів.

Не створюйте великі навантаження на підшлункову залозу. Харчуйтесь маленькими порціями. 

Зменшіть кількість цукру та солі в своєму раціоні. 

Слідкуйте за вагою тіла.

Займайтесь фізичними навантаженнями. Заняття легкими фізичними вправами не менше 5 разів на тиждень знижують ступінь ризику захворіти цукровим діабетом на 50%.

Уникайте стресів.

Стежте за рівнем глюкози у крові.

Відмовтесь від шкідливих звичок.

Хворі на цукровий діабет обов’язково повинні перебувати на обліку у лікаря-ендокринолога. Самоконтроль і точне виконання рекомендацій лікаря дозволяють уникнути або значно уповільнити розвиток ускладнень захворювання.    

З метою привернення уваги державних і політичних діячів, вчених, медиків та керівників лікувально-оздоровчих установ до забезпечення повноцінного життя хворих на цукровий діабет бібліотека №13 підготувала книжкову викладку "Цукровий діабет – це не вирок" до Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом.           


Мойсак О. Основи медичних знань і охорони здоров'я. - К.: Арістей, 2004. - 592 с.

У посібнику висвітлені окремі питання історії розвитку педіатрії в Україні, їх коротка характеристика. Викладено гігієнічнічні основи виховання здорової дитини. Подано основи  мікробіології, епідеміології, дезинфекційної справи. Загальна характеристика та причини виникнення інфекційних захворювань у тому числі й особливо небезпечних. У посібнику розглянуті питання особливостей дитячого організму і перебігу травм, асептики, антисептики, реанімації, десмургії, закритих ушкоджень, синдрому тривалого здавлення, переломів.
Тема "Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом " розкрита на 234 с. 

Скачко Б. Народні методи лікування дітей. - К.: Здоров’я, Просвіта, 2000. - 480 с. 

У книзі популярно описано причини захворювань, які найчастіше виникають у дитячому віці. Наведений такі нозологічні форми у алфавітному порядку. Подано найефективніші методи та засоби народної медицини у комплексному лікуванні різних дитячих хвороб. Наведені такі природні методи лікування, як фітотерапія, медолікування, різноманітні водні процедури, дієтотерапія, фізичні методи лікування, масаж тощо. Детально описані техніка та методика проведення процедур, визначено показання та протипоказання з урахуванням віку дитини, характеру та стадії захворювання. Запропоновані сучасні засоби профілактики за умов екологічно забрудненого навколишнього середовища.    
Тема "Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом" розкрита на 213 с.      

Немає коментарів:

Дописати коментар