День визволення України від фашистських загарбників - свято, яке відзначається в Україні щорічно 28 жовтня, в день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України. Цей день було засновано згідно з указом Президента «Про День визволення України від фашистських загарбників» від 20 жовтня 2009 року.
У процесі вигнання нацистських окупантів з України силами чотирьох Українських фронтів, які налічували понад 2,3 млн осіб, протягом січня 1943 - жовтня 1944 було проведено низку наступальних операцій.
28 жовтня 1944 р. територія України була остаточно визволена від загарбників. У ході визвольних операцій 1944 р. на Україні загинуло понад 3,5 млн. воїнів.
Ціна перемоги – втрачені мільйони життів, розбиті родини та скалічені долі. В Україні не лишилося практично жодної родини, яка б не зазнала втрат.
Цього дня вшановують пам'ять всіх українців, які віддали життя, виганяючи нацистських окупантів.
До Дня визволення України пропонуємо вашій увазі тематичний огляд "Дай, Боже, не чути нам грому гармат".
Вікопомний подвиг: Україна у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років: фотоальбом – Київ: Фенікс, 2006. – 216 с.
Фотоальбом присвячено безсмертному подвигу, ратній звитязі рядових бійців і командирів, партизанів і підпільників, а також відомих воєначальників. Фотографії, документи, фронтові листи вміщені і видані – це розповідь про запеклу боротьбу з ворогом на фронті і тилу, про злочини гітлерівців проти людства в роки Другої світової війни. Переважна більшість фотографій в альбомі друкується вперше або друкувалась лише в роки війни на сторінках періодичний видань.
Коваль М. Україна в Другій Світовій війні - К. Альтернативи, 1999. - 336 с.
Дванадцятий том 15-томного видання "Україна крізь віки" присвячений ратному та трудовому внескові українського народу в розгром Третього рейху. Всім, хто цікавиться історією України.
Тема "Визволення України" розкрита на 118 с.
Кормич Л. Історія України. - К.: Алерта, 2004. - 407 с.
Автори цього підручника складали його з урахуванням сучасних досягнень в історичній науці як в Україні, так і в світі. Предмет історії – це суспільство в усій його повноті, взаємозв'язку, взаємообумовленості його компонентів – матеріального, економічного, соціального життя та людини – в природному, соціальному, історичному контексті. Глибоке й професійне вивчення історії стало нагальною потребою. Однією з найважливіших функцій вітчизняної історії є формування світогляду громадянина, патріота своєї батьківщини. В підручнику розглянуть основні періоди формування території, суспільства і держави України та політичні, економічні, соціальні і духовні проблеми її розвитку. Тема "Звільнення України від німецько-фашистських окупантів" розкрита на 360 с.
Миттєвості війни - К.: Спалах ЛТД, 1994. - 156 с.
Фотоальбом присвячений визволенню України від фашистських загарбників, адресується не лише тим, хто зі зброєю в руках захищав тоді нашу Батьківщину, він звертається до молоді, до її ще незачерствілих сердець із закликом: свято бережіть, шануйте, згадуйте своїх дідів і прадідів. В основу видання лягли документальні фотографії військових фотокореспондентів, які ризикуючи життям, зробили ці знімки тоді, більше ніж піввіку назад, донесли до нас і дарують їх нащадкам.
Україна в Другій світовій війні. - К.: Український інститут національної пам'яті, 2015. - 28 с.
Українці в Другій світовій війні. Складна картина світового протистояння на нашій землі та українці на всіх фронтах глобального конфлікту.
Уривалкін О. Історія України. - К.: КНТ, 2007. - 436 с.
Автор на базі новітніх джерел та досліджень, як вітчизняної, так і зарубіжної історичної науки, пропонує читачам посібник з історії України кінця XVII - початку XXI століття. У виданні проаналізовано події політико-соціального, економічного характеру, особливості духовного розвитку суспільства, взаємини України з сусідами, викладено динаміку боротьби за державність, успіхи та втрати на цьому шляху. Посібнику властиві неупередженість, об'єктивність поглядів, прагнення оптимально поєднати факти і тенденції. Видання розраховане на широкий читацький загал: студентів вищих та середніх навчальних закладів, учнів шкіл, гімназій і ліцеїв, а також всіх тих, хто цікавиться історією України, в якій поєдналися закономірності й суперечності, геополітичне положення держави і ментальність народу, геніальні прозріння й помилки вождів, впливи близьких і далеких сусідів. Все це наша історія, і потрібно її знати в усій повноті та складності такою, якою вона була, якою її сприймали наші попередники. Тема "Визволення України" розкрита на 287 с.
Шаповал Ю. Мить історії: 366 мініатюр про людей і події. – К.: Парламентське вид-во, 2019. - 400 с.
Книга "Мить історії: 366 мініатюр про людей і події" відомого українського історика Юрія Шаповала є результатом його подвижницької науково-популяризаторської, просвітницької праці на українському радіо. Кожна мініатюра – це філігранний есей, сповнений живої, свіжої інформації й водночас освітлений мудрим, часом іронічним, поглядом автора, що ховається здебільшого за подіями й персонажами, а проте присутній у всьому – і в доборі матеріалу, і в оригінальних ракурсах його висвітлення, своєрідній авторській мові й талановитому літературному стилі. Тема "Визволення України" розкрита на 325 с.