пʼятниця, 28 жовтня 2022 р.

Дай, Боже, не чути нам грому гармат.

День визволення України від фашистських загарбників - свято, яке відзначається в Україні щорічно 28 жовтня, в день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України. Цей день було засновано згідно з указом Президента «Про День визволення України від фашистських загарбників» від 20 жовтня 2009 року. 

У процесі вигнання нацистських окупантів з України силами чотирьох Українських фронтів, які налічували понад 2,3 млн осіб, протягом січня 1943 - жовтня 1944 було проведено низку наступальних операцій. 

28 жовтня 1944 р. територія України була остаточно визволена від загарбників. У ході визвольних операцій 1944 р. на Україні загинуло понад 3,5 млн. воїнів. 

Ціна перемоги – втрачені мільйони життів, розбиті родини та скалічені долі. В Україні не лишилося практично жодної родини, яка б не зазнала втрат.

Цього дня вшановують пам'ять всіх українців, які віддали життя, виганяючи нацистських окупантів.

До Дня визволення України пропонуємо вашій увазі тематичний огляд "Дай, Боже, не чути нам грому гармат".     

Вікопомний подвиг: Україна у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років: фотоальбом – Київ: Фенікс, 2006. – 216 с.

Фотоальбом присвячено безсмертному подвигу, ратній звитязі рядових бійців і командирів, партизанів і підпільників, а також відомих воєначальників. Фотографії, документи, фронтові листи вміщені і видані – це розповідь про запеклу боротьбу з ворогом на фронті і тилу, про злочини гітлерівців проти людства в роки Другої світової війни. Переважна більшість фотографій в альбомі друкується вперше або друкувалась лише в роки війни на сторінках періодичний видань.

Коваль М. Україна в Другій Світовій війні - К. Альтернативи, 1999. - 336 с.

Дванадцятий том 15-томного видання "Україна крізь віки" присвячений ратному та трудовому внескові українського народу в розгром Третього рейху. Всім, хто цікавиться історією України.

Тема "Визволення України" розкрита на 118 с.

Кормич Л. Історія України. - К.: Алерта, 2004. - 407 с.

Автори цього підручника складали його з урахуванням сучасних досягнень в історичній науці як в Україні, так і в світі. Предмет історії – це суспільство в усій його повноті, взаємозв'язку, взаємообумовленості його компонентів – матеріального, економічного, соціального життя та людини – в природному, соціальному, історичному контексті. Глибоке й професійне вивчення історії стало нагальною потребою. Однією з найважливіших функцій вітчизняної історії є формування світогляду громадянина, патріота своєї батьківщини. В підручнику розглянуть основні періоди формування території, суспільства і держави України та політичні, економічні, соціальні і духовні проблеми її розвитку.                      Тема "Звільнення України від німецько-фашистських окупантів" розкрита на 360 с.

Миттєвості війни - К.: Спалах ЛТД, 1994. - 156 с.

Фотоальбом присвячений визволенню України від фашистських загарбників, адресується не лише тим, хто зі зброєю в руках захищав тоді нашу Батьківщину, він звертається до молоді, до її ще незачерствілих сердець із закликом: свято бережіть, шануйте, згадуйте своїх дідів і прадідів. В основу видання лягли документальні фотографії військових фотокореспондентів, які ризикуючи життям, зробили ці знімки тоді, більше ніж піввіку назад, донесли до нас і дарують їх нащадкам.

Україна в Другій світовій війні. - К.: Український інститут національної пам'яті, 2015. - 28 с.

Українці в Другій світовій війні. Складна картина світового протистояння на нашій землі та українці на всіх фронтах глобального конфлікту.

Уривалкін О. Історія України. - К.: КНТ, 2007. - 436 с.

Автор на базі новітніх джерел та досліджень, як вітчизняної, так і зарубіжної історичної науки, пропонує читачам посібник з історії України кінця XVII - початку XXI століття. У виданні проаналізовано події політико-соціального, економічного характеру, особливості духовного розвитку суспільства, взаємини України з сусідами, викладено динаміку боротьби за державність, успіхи та втрати на цьому шляху. Посібнику властиві неупередженість, об'єктивність поглядів, прагнення оптимально поєднати факти і тенденції. Видання розраховане на широкий читацький загал: студентів вищих та середніх навчальних закладів, учнів шкіл, гімназій і ліцеїв, а також всіх тих, хто цікавиться історією України, в якій поєдналися закономірності й суперечності, геополітичне положення держави і ментальність народу, геніальні прозріння й помилки вождів, впливи близьких і далеких сусідів. Все це наша історія, і потрібно її знати в усій повноті та складності такою, якою вона була, якою її сприймали наші попередники.                                                                              Тема "Визволення України" розкрита на 287 с.

Шаповал Ю. Мить історії: 366 мініатюр про людей і події. – К.: Парламентське вид-во, 2019. - 400 с.

Книга "Мить історії: 366 мініатюр про людей і події" відомого українського історика Юрія Шаповала є результатом його подвижницької науково-популяризаторської, просвітницької праці на українському радіо. Кожна мініатюра – це філігранний есей, сповнений живої, свіжої інформації й водночас освітлений ­мудрим, часом іронічним, поглядом автора, що ховається здебільшого за подіями й персонажами, а проте присутній у всьому – і в доборі матеріалу, і в оригінальних ракурсах його висвітлення, своєрідній авторській мові й талановитому літературному стилі.                              Тема "Визволення України" розкрита на 325 с.


середа, 26 жовтня 2022 р.

Бути медіаграмотним – стильно.

Медіаграмотність - сукупність знань, навичок та умінь, що дозволяють людям аналізувати, критично оцінювати і створювати різноманітні повідомлення для різних типів медіа. Окрім того, медіаграмотність передбачає вміння розуміти й аналізувати, як медіа функціонують у суспільстві та який вплив вони мають.

Бути медіаграмотним означає бути спроможним знайти те, що ми шукаємо, вибрати те, що нам потрібно, й визначити, наскільки надійною є ця інформація. Бути медіаграмотним означає бути здатним оптимально використовувати відповідну інформацію, зберігаючи її розумно, й ділитися нею з іншими.

Цьогоріч святкування тижня медійної та інформаційної грамотності відбувається з 24 по 31 жовтня. Воно об'єднує всі континенти – і країни Європи, і Америку, і Азію, і Австралію з Африкою. 

Уперше святкування глобального тижня медійної та інформаційної грамотності (МІГ) відбулося восени 2012 року. Його ініціювало ЮНЕСКО, а допомогли реалізувати Глобальний альянс в підтримку партнерства в сфері медійної та інформаційної грамотності, Альянс цивілізацій ООН та Міжнародна університетська мережа з медійної та інформаційної грамотності й міжкультурного діалогу. 

Згідно з задумкою, всесвітній тиждень МІГ має об'єднати активістів із різних країн, які вважають медійну та інформаційну грамотність дієвим способом активізації міжкультурного діалогу. 

Медійна та інформаційна грамотність традиційно розглядаються окремо. Але стратегія ЮНЕСКО об'єднує ці дві сфери в сукупний набір компетенцій (знань і навичок), що необхідні для життя й роботи людини в XXI столітті. 

До Глобального тижня медійної та інформаційної грамотності ЮНЕСКО бібліотека №13 провела день інформування "Бути медіаграмотним – стильно".  


субота, 22 жовтня 2022 р.

Коло співдружності об’єднаних націй.

День ООН – це день народження Організації Об’єднаних Націй. Відзначається щорічно 24 жовтня відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН. Цей день є річницею з моменту ухвалення Статуту ООН – документу, який описує всі цілі та напрями в роботі Організації. 

Серед найважливіших досягнень організації, про які згадують 24 жовтня, можна назвати підписання декларацій про права людини в грудні 1948 року й про принципи міжнародного права 1970-го. Діяльність ООН спрямована на забезпечення міжнародних безпеки й миру. 

ООН – універсальна міжнародна організація, діяльність якої спрямована на забезпечення міжнародних безпеки і миру, вона організовує співпрацю і підтримує розвиток приязних відносин між державами. Фундаментальними принципами організації є суверенна рівність держав, невтручання у їхні внутрішні справи, розв’язування суперечностей мирним шляхом, дотримання державами міжнародних зобов’язань, колективна участь членів організації в операціях ООН. Серед 51 держави-засновниці ООН була й Україна.

Організація Об’єднаних Націй живе в серці і свідомості кожного громадянина як організація, здатна покласти край насильству і укоренити терпимість, сприяти розвитку і забезпечити рівність, захистити права людини і зменшити масштаби бідності.

До Міжнародного дня ООН бібліотека №13 підготувала тематичну виставку-інформування "Коло співдружності об’єднаних націй". 


Міжнародні організації - К.: Центр учбової літератури, 2007. - 440 с.

У книзі висвітлюються питання загальних закономірностей діяльності та історії виникнення міжнародних організацій, дається характеристика глобальних організацій за галузевою ознакою, досліджуються регіональні та неурядові економічні організації, а та­кож особливості діяльності України в міжнародних організаціях.          Тема "Мета та принципи діяльності ООН" розкрита на 70 с.

Політологія. - К.: Академія, 2001. - 528 с.

Підручник, перше і друге видання якого були схвально сприйняті науково-педагогічною громадськістю і студентами, у новому варіанті охоплює широкий спектр історико-теоретичних і прикладних проблем, акцентує на пізнанні сутності й особливостей вияву за різних часів і в різних суспільствах феномену політики, закономірностей політичного розвитку суспільств, специфіки реалізації політичних інтересів, співвідношення політичної практики з етикою, мораллю. Його новизна полягає у національно орієнтованій інтерпретації світової політичної науки, демократичному підході до висвітлення загальноцивілізаційних і вітчизняних процесів, проблем політичного життя. Розрахований на студентів вищих навчальних закладів, прислужиться всім, хто цікавиться принципами функціонування політики.                                                                  Тема "Мета та принципи діяльності ООН" розкрита на 426 с.

Статут Організації Об'єднаних Націй - К., 2008. - 68 с.

Статут Організації Об’єднаних Націй був підписаний 26 червня 1945 року в Сан-Франциско на заключному засіданні Конференції Об’єднаних Націй зі створення Міжнародної Організації та набув чинності 24 жовтня 1945 року. Складовою частиною Статуту є Статут Міжнародного Суду. 

Шляхтун П. Політологія. Підручник. - К.: Либідь, 2002. - 576 с.

Підручник містить систематизований виклад найважливіших теоретичних положень політичної науки з урахуванням новітніх вітчизняних і зарубіжних досягнень. Розкриваються зміст основних історичних етапів становлення й розвитку зарубіжної та української політичної думки, природа й соціальні засади політики, сутність її системного виміру та особливості ідеологічного обгрунтування в різних ідейно-політичних доктринах. Аналізуються інституціоналізовані форми й персоналізовані аспекти політики, наукові засади міжнародної політики. Сформульовані теоретичні положення застосовуються в аналізі процесів формування громадянського суспільства і державності в Україні.                        Тема "Мета та принципи діяльності ООН" розкрита на 519 с.

Штанько В. Політологія. – К.: Інкос, 2007. - 288 с.

Підручник розроблений для студентів вищих навчальних закладів і містить оригінальний підхід до викладу матеріалу політичної тематики. Перш за все, автори дають філософські основи політології, і з цими знаннями учню набагато легше засвоювати подальшу інформацію. У посібнику розказано про політичну владу і її функціях, політичних системах, про міжнародну політику і політичну культуру. Автори представляють аналіз розвитку політики в різних країнах світу, зокрема в Україні, пояснюють політичну ситуацію сучасності. Крім теорії підручник містить практичні завдання для закріплення пройденого матеріалу.                                                                        Тема "Мета та принципи діяльності ООН" розкрита на 258 с.

Юрій, М. Політологія. - К.: Дакор, 2004. - 416 с.

Мета даного підручника - ознайомити студентів і всіх, хто цікавиться політичною проблематикою, з основами сучасної політичної науки і демократичної культури. Він орієнтований на реальні потреби України у політичній освіті громадян. Автор намагався познайомити читача з основами сучасної політичної теорії і в той же час сконцентрувати увагу на найбільш нагальних в українських умовах проблемах: демократизації і модернізації суспільства, правової соціальної держави, гуманістичних, ненасильницьких засадах у політиці, цивілізаційної участі у ній громадян тощо.                                              Тема "Мета та принципи діяльності ООН" розкрита на 326 с.


пʼятниця, 21 жовтня 2022 р.

Державотворча діяльність Пилипа Орлика.

Пилип Степанович Орлик (1672-1742) – військовий і політичний діяч, дипломат, гетьман України в еміграції, сподвижник І. Мазепи і продовжувач його справи у боротьбі за державний суверенітет Гетьманщини. Орлик видавав поетичні книжки, цікавився філософією і літературою.

У 1710 році Пилип Орлик склав «Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорізького» – документ, який назвали Конституція Пилипа Орлика. Цей документ  вважають першою Українською Конституцією, а також однією з перших конституцій у Європі. Оригінал Конституції Пилипа Орлика зберігається у Швеції.

Він до самої смерті відстоював ідею незалежності України. До останніх своїх днів великий гетьман невтомно шукав підтримки української державності у володарів Франції, Великої Британії, Ватикану, Саксонії, Прусії, привертав увагу європейських володарів до трагічної долі рідної країни.

Пилип Орлик став символом нескореності й боротьби за волю свого народу. Діяльність гетьмана, безперечно, становить одну з найважливіших сторінок державної та військової історії України.

До 350-річчя від дня народження Пилипа Орлика, українського гетьмана війська Запорозького у вигнанні, політичного і державного діяча, одного з упорядникiв першої в свiтi Конституції пропонуємо вашій увазі виставку-дос’є "Державотворча діяльність Пилипа Орлика".


Капранови. Мальована історія незалежності України. - К.: Гамазин, 2013. - 80 с.

Незалежність не впала з неба – державницька традиція живе на наших землях зі скіфських часів і фактично не перери валася до 1991-го. Короткий і зрозумілий виклад подій минулого разом із мальованими історіями дозволить читачам легко зорієнтуватися у такому складному питанні, як походження Української держави та боротьба за її встановлення, а пантеон героїв дасть приклад для наслідування. Це – книжка для дорослих і дітей, для батьків, які хочуть, щоб їхні нащадки виросли українцями. Тема "Пилип Орлик" розкрита на 42 с.

Коляда І. Пилип Орлик. - Харків: Бібколектор, 2019. - 121 с.

Пилип Степанович Орлик - військовий і політичний діяч, дипломат, гетьман України в еміграції, сподвижник Івана Мазепи і продовжувач його справи у боротьбі за державний суверенітет Гетьманщини. Автор «Пактів і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького». Він став символом нескореності й боротьби за волю свого народу. Навряд чи якась національна справа мала такого освіченого, талановитого й вірного її представника, як Пилип Орлик. Діяльність гетьмана, безперечно, становить одну з найважливіших сторінок державної та військової історії України.

Перша Конституція України гетьмана Пилипа Орлика. 1710 рік. - К.: Веселка, 1994. - 76 с. 

І дітям, і дорослим - усім, хто любить рідну землю й цікавиться її історією, треба прочитати цю книжку - першу Конституцію України, укладену ще 1710 року. Текст перекладено з латинської мови. В мові перекладу використано елементи стилістики публікацистичних творів XVIII ст. 300 років тому гетьман Пилип Орлик підписав документ "Пакти і Конституція прав і вольностей Війська Запорозького". Потім Основний Закон затвердили на зборах козацтва біля містечка Бендери у Молдові.  Українська Конституція стала першою у світі, що розділила владу на три гілки: законодавчу, виконавчу та судову. Конституція Орлика засвідчує давні демократичні традиції українців - цей документ з'явився на 77 років раніше за американський Основний Закон і на 81 рік раніше за польську Конституцію.

Реєнт О. П. Усі гетьмани України. - Харків: Фоліо, 2007. - 415 с.

Українська Гетьманська держава за роки свого існування мала 17 гетьманів. Усі вони були носіями ідеї незалежної самостійної Української держави. Втіленню цієї ідеї в життя вони присвятили все своє життя, поставивши за мету вибороти звільнення українського народу від панування чужинців. Діяти цим гетьманам довелося в найскладніших, найтяжчих, іноді найтрагічніших для України історичних умовах. У книжці надається правдивий і об'єктивний життєпис цих, а також інших найвищих військових керівників українського козацтва.                                                                          Тема "Пилип Орлик" розкрита на 297 с.

Скляренко В. 100 відомих людей України. - Харків: Фоліо, 2005. - 511 с.       

Україна подарувала світу багато яскравих та цікавих особистостей. І сто героїв цієї книги - лише невеличка частина з них. Автори намагалися представити в ній найвидатніші постаті минулого і сучасності, які своєю працею і талантом прославили країну, вплинули на хід її історії. Тому поряд із життєписами тих, хто здавна вважався символом української нації (Б. Хмельницький, Т. Шевченко, Л. Українка, І. Франко, М. Грушевський та багатьох інших), тут вміщено нариси про тих, хто тривалий час залишався ізгоєм для своєї країни (І. Мазепа, С. Петлюра, В. Винниченко, Н. Махно, С. Бандера). Тема "Пилип Орлик" розкрита на 326 с.

Таїрова-Яковлева Т. Гетьмани України. Історії про славу, трагедії та мужність - К.: Кліо, 2019. - 424 с.

У книзі представлені одинадцять біографій гетьманів, які були військовими і політичними лідерами України XVII-XVIII ст. Ознайомлюючись з їх долею, читач зможе відкрити для себе маловідомі та забуті сторінки української історії. Слава і трагедія, мужність і віроломство, видатний талант і заступництво фортуни дивним чином сплелися в житті цих людей. Вони були дуже різними, і кожному з них довелося залишити свій слід в історії українського гетьманства. Згадуючи про них, ми краще розуміємо той складний, суперечливий, але героїчний час, оповитий ореолом романтики. Книга адресована науковцям, викладачам, студентам, а також усім, хто цікавиться історією України.                                                             Тема "Пилип Орлик" розкрита на 338 с.                              



четвер, 20 жовтня 2022 р.

Розмай палітри та барви життя Наталії Бульби.

Якщо ви не знаєте чим себе зайняти або куди себе подіти в сірі осінні дні, завітайте до нашої бібліотеки №13.

Сьогодні розпочала своє життя яскрава виставка художніх робіт "Розмай палітри та барви життя Наталії Бульби" чудової талановитої людини, елегантної чарівної жінки, майстрині та співкерівниці нашого жіночого клубу "Лада" Наталії Олексіївни Бульби. 

Впродовж свого насиченого життєвого шляху пані Наталя мала неабияку схильність до творчості та попри фармацевтичний фах оволоділа багатьма техніками рукоділля: об'ємною вишивкою шовковими та атласними стрічками, шерстю та бразильською. Свої полотна рукодільниця вміло прикрашає шитвом, ручною і машинною вишивками, гіпюрним мереживом. 

У Наталії Бульби вишиті роботи - справжні шедеври: чарівні і неповторні. Це все витвори її вправних працьовитих рук - картини з польовими квітами і прекрасними букетами.

Тендітна та привітлива, сяюча безліччю граней непересічного обдарування жінка, яка вражає блиском таланту та має вміння "великого творця" вчитися і ділитися знаннями з  користувачами бібліотеки і членами клубу. Ми її цінуємо і поважаємо.

А ще Наталія Олексіївна опанувала техніку малювання акриловими та олійними фарбами. Тут вам знову польові і садові квіти, розмай природи, елегантні жінки, домашні і дикі звірі та акваріумні рибки. 

Це знову ж чудові витвори мистецтва цієї тендітної з такою широкою душею жіночки.

Ох і затійниця. Душі мило. Яскраві і чіткі рукотвори.              

Шановні друзі! У вас є унікальна можливість вдосталь надихнутись і отримати неабияке задоволення від неперевершених вишитих та намальованих картин майстрині на виставці художніх робіт, яка нині відкрилась у нашій бібліотеці. 

Милуйтеся і насолоджуйтесь!

Виставка діє в часи обслуговування бібліотеки з 11:00 до 18:00 щодня окрім неділі і понеділка.

Ласкаво просимо!


пʼятниця, 14 жовтня 2022 р.

День Захисника України.

               

З великим натхненням і бажанням привітати наших воїнів з Днем захисників і захисниць підготувалися наші дітлахи. Адже безперестанку доправляли свої чудові обереги, малюночки для фронту і шпиталю у нашу бібліотеку. З любов'ю підписували вітальні листівки нашим дорогим оборонцям. У цих різноманітних шедеврах тепло дитячих рук і сердечок. 

Дякуємо всім, хто долучився до місії бути вдячними. Особливе хвилювання та трепет ми отримали від малюночків, аплікацій і відбитків жовто-блакитних долоньок наймолодшеньких мешканців Відрадненського мікрорайону, вихованців ЗДО №255.

Вітаємо всіх захисників нашої неньки України. Бажаємо здоров'я, миру і Перемоги! Шана вам, уклін, слава і подяка!



Слава і шана захисникам.

День захисника України – свято звитяги українського лицарства, а також день пам’яті та пошани всіх, хто впродовж століть боровся за державний суверенітет України.

Історія українського козацтва – це одна з найвеличніших сторінок життя українського народу. Саме з козацького роду вийшли відомі всьому світу діячі національного відродження України. Й нині сотні тисяч нащадків козаків розвивають кращі традиції своїх предків, котрі є для них взірцем доблесті, шляхетності, відданості Вітчизні. 

Напередодні Дня захисника України, свята Покрови, Дня українського козацтва та Дня Української Повстанської Армії бібліотека 13 провела патріотичні онлайнчитання "Слава і шана захисникам" разом з поет-прозаїком, літературним критиком, членом Національної спілки письменників України - Інною Ковальчук та українським поетом, прозаїком, членом Національної спілки письменників України, головою творчого літературного об'єднання (ЛітО) ім. В.Домріна (м.Чорноморськ Одеської обл.) - Леонідом Кулаковським. Приєднуйтесь і ви до цієї літературно-патріотичної онлайнзустрічі!        


четвер, 13 жовтня 2022 р.

Нащадки славних козаків.

На 14 жовтня припадає одразу три величних свята ‒ День захисника України, День Козацтва та свято Покрови Пресвятої Богородиці.

Історія українського козацтва – це одна з найвеличніших сторінок життя українського народу. З козацького роду вийшли відомі всьому світу діячі національного відродження України. Й нині сотні тисяч нащадків козаків розвивають кращі традиції своїх предків, котрі є для них взірцем доблесті, шляхетності, відданості Вітчизні. 

Саме тому День захисника України ми відзначаємо 14 жовтня, як символ нерозривного зв’язку всіх поколінь захисників України, як пам’ять про тих, хто в різний час захищав нашу землю від ворога і охороняє її зараз, коли на східних територіях України йде боротьба за її незалежність і суверенітет. 

Певно, не знайдеться в Україні людини, яка б не знала про козаків. Про них складено безліч творів, книжок і фільмів. Про козацький рід співається й у нашому державному гімні. Тож, козак в українській культурі – звитяжний воїн, озброєний захисник Вітчизни, що боронить віру, гідність та звичаї усього нашого народу.

В Україні найбільшим і найзначущим святом була Покрова для козаків. У цей день на Січі відбувалися вибори нового отамана. Козаки вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали заступницею і покровителькою православного воїнства.

До Дня захисника України та Дня українського козацтва пропонуємо вашій увазі книжкову-ілюстраційну панораму "Нащадки славних козаків".

Андрущенко В. Запорозька Січ як український феномен. – К.: Заповіт, 1995. – 173 с.

Ця книга – про загадковий феномен нашої національної історії – українське козацтво, про створену ним Запорозьку Січ і суспільні інститути в ній. Не переповідаючи хрестоматійних історичних сюжетів, автори в основу свого дослідження поклали маловідомі або й зовсім невідомі факти, пов’язані з передумовами виникнення і розвитку запорожування, соціальними цінностями і організаційними засадами держави Війська Запорозького, її культури та економічного устрою. В окремому розділі йдеться про історичну долю Запорожжя, залишену ним духовно-емоційну спадщину, його роль, як важливого чинника національного відродження українського народу.

Каляндрук Т. Дітям про козаків. - Львів: Апріорі, 2016. - 85 с.

Книга пропонує популярну розповідь про українських козаків, пластунів та характерників, їхнє бойове мистецтво та фізичну підготовку, віру й духовне життя. Базуючись на численних історичних працях, спогадах та розповідях, книга висвітлює традиції українського козацтва від минулих часів до сьогодні. Розповідь доповнюють численні ілюстрації козацького побуту та бойових звитяг.

Коваленко С. Опис козацької України 1649-го року. - К.: Просвіта, 2004. - 152 с.

Запропонована книга є першою з серії видань «Книжкова полиця державного службовця», які стосуються історії нашого народу та нашої держави з часів козаччини.

Коваленко С. Україна під булавою Б.Хмельницького - К.: Стікс-Ко, 2007. - 376 с.

Книга є упорядкованим узагальненням відомостей про державу Війська Запорозького, що стосуються 1648-57 років. Усі відомості у книзі пов'язані з місцевостями, які належали цій державі, та з діячами, які цій державі служили. Книга містить 85 статей про діячів держави Війська Запорозького та 170 статей про поселення, що до цієї держави входили. Подані у книзі відомості супроводжуються 158 малюнками та 11 креслинами. Крім того у книзі подано 361 статтю про окремі події. Особливу увагу у книзі приділено постаті Гетьмана Богдана Хмельницького. 

Моя Україна. Ілюстрована енциклопедія для дітей. / Мірошнікова В. - Харків: Септіма, 2010. - 79 с.

Звідки походить назва "Україна"? Чим славні Карпати? Які свята відзначають в Україні? Відповіді на ці та багато інших запитань ви знайдете на сторінках енциклопедії "Моя Україна". Україна має свою багатовікову історію, своєрідну культуру, літературу та мистецтво. Нам є чим пишатися, що цінувати, вивчати і про що розповідати іншим.

Чухліб Т. Гетьмани України - Русі - Донецьк: БАО, 2012. - 304 с.

Історія нашої держави надзвичайно багата на події та героїв. У цьому виданні змальовано тридцять три історичних портрети найбільш відомих володарів гетьманської булави давньої України-Русі. Читач познайомиться зі сповненими пригод і випробувань біографіями козацьких ватажків, дізнається багато цікавих фактів з особистого життя гетьманів, довідається про їхню роль на військовій і політичній арені. Автор книги — відомий вітчизняний історик — спирається у своїй праці на оригінальні архівні документи, враховуючи останні досягнення вітчизняної та зарубіжної історичної науки. Адресовано широкому читацькому загалу.

Шевчук В. Козацька держава / В. Шевчук. – К.: Абрис, 1995. – 392 с.

Книга відомого сучасного українського письменника та історика розповідає про становлення, розвиток та загибель Козацької української держави, створеної гетьманом Богданом Хмельницьким, яка проіснувала на нашій землі більше століття. Автор використовує великий літературний і документальний матеріал, досліджує процес становлення української самосвідомості.

Щербак В. Українське козацтво. - К.: КМ ACADEMIA, 2000. - 300 с.

У монографії досліджується проблема формування українського козацтва як соціального стану. Аналізуються правові, економічні та духовні основи становлення козацької верстви. Конкретизовано етнічний склад та чисельність козацтва напередодні Національно-визвольної війни, висвітлено процес долучення його світоглядних засад до ґенези національної свідомості українців.


вівторок, 11 жовтня 2022 р.

Осінні квіти. Гра - парочки.

Осінь - це яскрава пора року, яка ще може порадувати прекрасними квітами, незважаючи на наближення холодів. Садівники-аматори та професіонали прикрашають свої ділянки різними культурами, які цвітуть у різний час. Осінні квіти не менш прекрасні, ніж літні. Вони ще здатні подарувати велику кількість фарб. Багато культур починають своє цвітіння в серпні і продовжують восени, в залежності від регіону зростання.   

Пропонуємо вашій увазі пройти онлайн-гру - парочки "Осінні квіти".      



У нас дівчата… хоч куди.

Міжнародний день дівчаток, який щороку святкується 11 жовтня, був затверджений ООН 2012 року. Головна мета свята – поширити у суспільстві інформацію про ті болючі проблеми, з якими мають справу неповнолітні діти жіночої статі у всьому світі – нерівність, незахищеність та соціальна несправедливість.

Ідея запровадити День дівчат виникла в міжнародній некомерційній організації «План», що діє в усьому світу. Ініціатива проведення такого дня з’явилася в рамках просвітницької кампанії «Тому, що я - дівчинка», метою якої було поширити розуміння про особливе значення виховання дівчаток на всіх етапах їх розвитку: від перших років життя до досягнення ними 18-річчя. 

День дівчаток допомагає підвищити обізнаність не тільки про проблеми, з якими стикаються діти жіночої статі, а й про те, що може статися, коли ці проблеми будуть вирішені. Наприклад, навчання дівчаток допомагає знизити кількість дитячих шлюбів і рівень захворюваності та зміцнити економіку – освічені дівчата отримують доступ до високооплачуваної роботи, можуть брати участь в глобальних бізнесових і технологічних процесах. Інвестиції в здоров’я, безпека, освіта та права дівчаток – можливість для них досягти своєї мрії і побудувати краще життя для себе і своєї спільноти.

До Міжнародного дня дівчаток бібліотека 13 провела майстер-клас "У нас дівчата… хоч куди" із паперопластики, на якому ми виготовляли вітальну листівку-горнятко з тюльпанчиками та побажаннями для найрідніших.


пʼятниця, 7 жовтня 2022 р.

"Химерність" художнього мислення.

                            

Володимир Яворівський – український письменник, громадський діяч, політик, член партії «Батьківщина» та борець за відновлення незалежності України у XX ст. З 1969 року Яворівський є почесним членом Спілки журналістів України, а з 1971 року – Спілки письменників УРСР. Входив до складу Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії. Автор численних різножанрових творів, з-поміж яких «Автопортрет з уяви. Роман про трагічну та дивовижну долю Катерини Білокур» (1982), «Марія з полином наприкінці століття» (1988) та «Найдовша ніч Президента. Лягти!!! Суд іде...» (2011). 

Здобувши диплом за спеціальністю «Українська мова та література», Яворівський обіймав посаду редактора на одеському радіо. Також працював дописувачем до чільних літературних часописів, зокрема «Запорізької правди», «Прапору України» та «Літературної України». Посідав місце редактора на запорізькому радіо, мав досвід роботи у галузі кінематографа, працюючи кіносценаристом на львівському телебаченні.

Займав чільне місце серед найвідоміших політиків сьогодення. З 1981 по 1990 рік входив до складу КПРС. У 1989-1991 роки був в опозиції до тодішньої влади та брав активну участь у діяльності Міжрегіональної депутатської групи. Впродовж 2017 року працював на Київській державній регіональній телерадіокомпанії. З 2019 року очолював авторську програму «Що ж ми за народ такий?» на телеканалі UA: Київ. Був задіян на Першому каналі українського радіо, де опікується авторським проектом «20 хвилин з Володимиром Яворівським». 

Написав кілька збірок оповідань, повісті (за його повісті "Варвара серед варварів" було створено телефільм "Прощання з Каїром" (2002 рік). Автор дев'яти романів і однієї трилогії романів. Останні його роботи вийшли в 2019 році - історичний роман "У мене вечеряв Ісус. Княгиня Ольга - велика грішниця, яка стала святою", і в 2020 році - історичний роман "Іван Окаянний: найстрашніші дні гетьмана Мазепи".

Пропонуємо вашій увазі книжкову виставку-персоналію "Химерність" художнього мислення до 80-річчя від дня народження Володимира Олександровича Яворівського.


Яворівський В. Вічні Кортеліси. - К.: Молодь, 1988. -136 с.      

Повість Володимира Яворівського воскрешає для сучасників страшну трагедію волинського села Кортеліси, яка розігралася восени 1942 року, під час німецько-фашистської окупації. 2875 жителів цього села за кілька годин були розстріляні гітлерівцями, а Кортеліси спалені. Письменник, зібравши свідчення очевидців, численні документи, створив вражаючу повість - документ про варварські злодіяння фашистів в Кортелісах, які стали українською Хатинью. Ця невелика повість є чи не єдиним джерелом інформації про трагедію. За повість "Вічні Кортеліси" Володимир Яворівський удостоєний Державної премії України імені Тараса Григоровича Шевченка в 1984 році.

Яворівський В. Марія з полином наприкінці століття. - К.: Фенікс, 2008. - 482 с.                               

До книги увійшли два романи В. Яворівського: «Марія з полином наприкінці століття» — про чорнобильську трагедію; «Криза» — про життя сучасного подільського села.

Яворівський В. Марія з полином наприкінці століття. - Харків: Фоліо, 2016. - 203 с.   

В романі Володимира Яворівського «Марія з полином наприкінці століття» трагедія чорнобильської катастрофи розкривається через долю родини Мировичів, батьківська оселя якої була в селі Городища, розташованого всього за двадцять километрів від атомної станції. Автор, нічого не приховуваючи і називаючи речі своїми іменами, оприлюднює страшну правду про справжні наміри й шляхи імперії до дешевого збагачення, нехтування Москвою долями України й українців.

Яворівський В. Перед тим, як жити. - К.: Український письменник, 2001. - 286 с.

Перед чималої перерви, яку він повністю віддав політичній боротьбі за нову Україну, появився начеб новий прозаїк Володимир Яворівський. Його проза стала ще пружнішою, національнішою, соціально насиченішою і, сказати б, відчайдушно сміливою у творенні характерів сучасних українців. 

Яворівський В. Що ж ми за народ такий?... - К.: Український письменник, 2002. -  348 с.  

Нова книга талановитого українського письменника, пристрасного публіциста, відомого політика Володимира Яворівського - це продовження його роздумів над болючими проблемами сьогодення.


Кольоромузика.

Щороку у другу неділю жовтня майстри пензля відзначають День художника України. В цей день, звичайно ж, прийнято говорити про роль образотворчого мистецтва в культурному розвитку всього людства. Такий досконалий і неповторний вид творчості є одним з головних у сучасному світі. За допомогою своїх робіт художники передають внутрішні переживання, красу і недоліки навколишнього світу, намагаються достукатися до людей, несучи їм свої ідеї.

Історія українського живопису дуже багата. Безліч художників України в своїй творчості досягли світового визнання. Вони є майстрами графіки, пластики, абстракції, проявляючи себе у різних напрямках цього мистецтва.

Вишуканий живопис, віртуозна графіка, майстерна пластика − невід’ємна частина національної культури, джерело духовного розвитку і задоволення естетичних потреб українського суспільства. Творчі досягнення художників свідчать про потужний потенціал народу, сприяють створенню позитивного іміджу України у світі.

Витвори українських живописців були відомі у світі ще за часів козаччини. Яскраві фарби, сюжети з народного фольклору, потяг до казковості і таємничості свідчать про самобутність образотворчого мистецтва України. Полотна таких українських митців, як Тетяна Яблонська, Катерина Білокур, Марія Примаченко, відомі далеко за межами України.

Образотворче мистецтво є найнеповторнішим видом творчості і однією з найдосконаліших форм діяльності, оскільки в художній палітрі кристалізується внутрішній світ людини, звучать кольори глибоких почуттів. Роботи будять прагнення до прекрасного, спонукають замислитися над суттю буття.

До Дня художника України бібліотека 13 провела урок малювання в жіночому клубі "Лада". Наші дівчатка з клубу і малюють, і вишивають, і вміють робити багато прекрасних речей. Сьогодні вони діляться власним досвідом та мальованими шедеврами своїх робіт. Подивіться, яка краса! 

четвер, 6 жовтня 2022 р.

У тебе усміх на вустах.

У першу п’ятницю жовтня ми святкуємо Всесвітній день усмішки. Це свято з’явилося не так давно - в 1999 році завдяки Харві Боллу - людині, яка придумала всім відомого смайлика. Усміхнена людина має вигляд молодшої і навіть довше живе. Щира усмішка часто допомагає вирішити складні конфліктні ситуації. 

Емоції щастя і радості - одні з найважливіших для людини. Ми всі народжені зі здатністю посміхатися. Усмішка дарує невимовне тепло, відчуття безпеки, рятує від самотності, навіть покращує фізичне самопочуття. Нам приємно відзначати Всесвітній день усмішки - бо перш за все, це свято доброзичливості та світлих емоцій.

Вашій увазі гуморина "У тебе усміх на вустах" до Всесвітнього дня усмішки в клубі пісні "Надія". Пісні у виконанні наших дівчаток з клубу змушують усміхатися та радіти життю.








Янголи-обереги для українських воїнів.

У цей важкий час коли наші хоробрі, мужні воїни боронять нашу землю від ворога, ми з тилу хочемо подякувати українським військовикам та передати їм янголів-охоронців, яких виготовили на онлайнмайстер-класі з паперопластики. Як відомо, найбільшу захисну силу має оберіг, створений своїми руками. Такі поробки, зроблені власноруч, мають захистити солдата в скрутну годину та найважливіші там, де війна і так не вистачає домашнього затишку.


вівторок, 4 жовтня 2022 р.

Ми відповідаємо за тих, кого приручили.

Всесвітній день тварин відзначається щороку 4 жовтня, який запровадили в Берліні у 1925 році німецький письменник і зоозахисник Генріх Ціммерманн. При цьому варто зауважити, що ідею письменника спершу підтримали лише у Німеччині, Австрії, Швейцарії та Чехословаччині. Проте у травні 1931 року міжнародний конгрес прихильників руху офіційно затвердив 4 жовтня Всесвітнім днем тварин. І відтоді щороку кількість країн, у яких його відзначають, зростає. Так, у 2008 році заходи до цього дня проводилися у 66 країнах.

В Україні День захисту тварин святкується починаючи із 2000 року. В нашій країні відносини у галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу регулюються Конституцією України, Законами України „Про тваринний світ”, „Про охорону навколишнього природного середовища”, „Про мисливське господарство та полювання”, „Про захист тварин від жорсткого поводження”, “Про Червону книгу України” та іншими нормативно-правовими актами.

Відзначення цього дня – це нагода вчергове нагадати про те, що люди – сусіди та друзі усіх живих істот. Адже часто ми чуємо, що тварини – це брати наші менші. Тому ми повинні піклуватися про них, оберігати та створювати найкращі умови для їхнього існування. Особливо це стосується видів, які знаходяться на межі вимирання. В Україні їх заносять до Червоної книги. Такі тварини підлягають особливій охороні на всій території країни.

Всесвітній день тварин - це привід нагадати людям про їхню відповідальність за домашніх тварин, які для багатьох людей стали дійсно незамінними членами сім'ї.

До Всесвітнього дня тварин пропонуємо вашій увазі тематичну полицю "Ми відповідаємо за тих, кого приручили".


Каміла де ла Бедуайєр. 100 фактів про собак і цуценят. - К.: КМ-Букс, 2018. - 48 с.

Чудова ілюстрована книжка знайомить дітей молодшого шкільного віку з представниками родини псових. Наведена різноманітна інформація про собак: діти навчаться піклуватися про цуценя, дізнаються про найдивовижніші породи домашніх улюбленців, про звички вовків і багато іншого. Книга містить пізнавальну інформацію про сімейство псових. Вас чекають відомості про різні породи, про важливі етапи розвитку цуценя, а також легенди і реальні історії про дружбу собак і людей. 

Дивовижне у світі тварин. - К.: Павлін, 2005. - 208 с.

Цікава подорож у світі тварин, знайомство з деякими тваринами, про яких ви до цього нічого не знали, про їхнє життя, розмноження та деякі незвичайні особливості їхньої поведінки -  все це чекає на вас у черговому виданні енциклопедії.

Клаттон-Брок Д. Собаки. - Львів: Арт-Медіа, 1997. - 63 с.

Оригінальна і захоплююча розповідь про життя родини собачих. Зазирни у світ собак, вовків, шакалів і лисиць. Перегорни сторінки історії їх виникнення, розвитку та одомашнення. І ти дізнаєшся як розвивались спеціальні породи домашніх собак, яка ієрархія існує у вовчій зграї, як собак навчали допомагати людям, як доглядати собак, кому з родини собачих загрожує вимирання і багато, багато іншого. Неповторні фотографії родини собачих покажуть як собака допомагав людині впродовж усієї історії людства.

Паркер С. 100 фактів про котів і кошенят. - К.: КМ-Букс, 2018. - 48 с.

Книжка містить 100 феноменальних фактів, чудові ілюстрації та завдання, які допоможуть дітям дізнатися все важливе про наших друзів-котів. Вони ознайомляться з типовими рисами диких і домашніх котів, навчаться піклуватися про своїх домашніх улюбленців. За допомогою яскравих малюнків, вікторин, детальних схем та позначок цікаві факти легко запам'ятовувати й тим самим розвивати свою ерудицію. Книги стануть справжнім відкриттям і чудовою нагодою зануритись у світ природи як для дітей, так і для дорослих.

Стрєлков Д. Енциклопедія тварин. - Харків: Пегас, 2009. - 65 с.

Ця книга - перша з тритомного видання, присвяченого прекрасному і незбагненному тваринному світу нашої планети. Допитливий чатач ознайомиться з комахами і рибами, плазунами і птахами, тваринами Євразії і Африки, Австралії й Океанії, з мешканцями Арктики й Антарктики.

Тварини. - Харків: Фоліо, 2005. - 317 с.

Наша енциклопедія є чудовим доповненням до шкільного курсу біології. До того ж вона стане у нагоді школярам не лише в навчальному процесі (наприклад, при написанні рефератів), а й допоможе значно по­глибити знання про тваринний світ. Книга також містить розділи, в яких­ розповідається про заповідники України та їхніх мешканців.


субота, 1 жовтня 2022 р.

Грай, музико моя.

Міжнародний день музики був заснований за ініціативою Міжнародної музичної ради (IMC) при ЮНЕСКО, щорічно відзначається у всьому світі 1 жовтня. Рішення про проведення Міжнародного дня музики було прийнято на 15-й Генеральній асамблеї IMC у Лозанні в 1973 році.

З музикою наше людство знайоме з давніх часів. На світі знайдеться небагато людей, які зовсім байдужі до музики. Це мистецтво має величезний потенціал і багатьом композиторам донині вдається виражати через неї не тільки стан своєї власної душі, але й передавати атмосферу навколишнього, повного почуттів і переживань складного внутрішнього світу взаємин людини і природи. Вона скрашує життя людей, змушує їх радіти і співпереживати, відкриваючи двері в прекрасний світ звуків і коливань наших власних струн душі.

Музика одна з прекрасних естетичних цінностей людства. Вона сприяє гармонізації нашого загального світовідчування, виступає інструментом самовираження і натхнення, служить джерелом непередаваних відчуттів і емоцій.

До Міжнародного дня музики бібліотека 13 підготувала книжкову музичну виставку "Грай, музико моя".


Крищенко В. Пісні / Вадим Крищенко, Володимир Домшинський; вступ. сл. Дмитра Гнатюка. – К. : Інсайт-плюс, 2008. – 109 с.

Це збірка пісень улюбленого для багатьох поета Вадима Крищенка і талановитого композитора, блискучого мелодиста, Володимира Домшинського, який народився на Долинщині в селі Оболоня. Автори зібрали все краще, що є в їхньому доробку. Багато з цих пісенних творів широковідомі, звучать в телевізійних програмах, на радіо та на концертах у виконанні незабутньої Раїси Кириченко, прекрасних співаків Іво Бобула, Віталія Білоножка, Павла Зіброва, Лілії Сандулеси, Надії Шестак, Каті Бужинської.

Лобова О. Музичне мистецтво. - К.: Школяр, 2005. - 160 с. 

Книга ознайомить з основами музики, композиторами, дитячими піснями, історією створення музичного мистецтва. Підручник пропонований для школярів 5 класу.

Пісенний вінок. Українські народні пісні. - К.: Криниця, 2005. - 288 с.

Це унікальне видання українських народних пісень. Автор книги присвячує пісні всьому народові України, що створює і береже свій пісенний скарб. Віками єднала і єднає незнищенна і непереможна українська народна пісня.

Принц Г. Гмиря і Шостакович. - К.: 2006. - 295 с.

"Мистецьке видання "Гмиря і Шостакович" – результат дослідження творчих і людських взаємин Гмирі та Шостаковича, двох геніальних митців XX століття. Всебічно проаналізований творчий процес та результат праці співака й композитора над циклом романсів "П’ятиденка". Дослідження ґрунтується на багатому архівному матеріалі й подається як біомемуарне, історико-музичне та джерелознавче видання. Книжка буде цікавою для шанувальників мистецтва Гмирі та Шостаковича, корисною для вокалістів-професіоналів, викладачів та студентів консерваторій, учнів музичних училищ.

Симоненко В. Українська енциклопедія джазу / В. С. Симоненко. – Київ: Центрмузінформ, 2004. – 231 с. 

Перше довідкове видання, у якому робиться спроба дати цілісну картину історії джазу в нашій країні. Книга містить понад 550 статей, з яких читач довідається про виконавців, керівників оркестрів і ансамблів, композиторів, музикознавців та аранжувальників. Поряд з цим в енциклопедії подано інформацію про фестивалі, теле- і радіопередачі, джаз-клуби та інші об’єднання й організації. Видання ілюстроване. Адресується музикантам-професіоналам, музикознавцям, викладачам, студентам музичних учбових закладів і широким колам меломанів, які цікавляться джазом.

Творець чарівних мелодій: розповіді, вірші, есеї про видатного композитора сучасності Кирейка Віталія Дмитровича. - К.: Криниця, 2002. - 111 с.

Книга знайомить читача із доробком видатного композитора сучасності Віталія Кирейка, розповідає про духовні витоки та життєвий шлях митця.