Брати участь у правничій вікторині "Кубок Правобережного - 2021" і приємно, і почесно.
Непередбачуваний драйв і зашкалені емоції.
Дякуємо організаторам і особисто Сергію Бреусу.
Вітаємо колег-переможців!
Бібліотеки Солом'янки кермують! Так тримати!
Брати участь у правничій вікторині "Кубок Правобережного - 2021" і приємно, і почесно.
Непередбачуваний драйв і зашкалені емоції.
Дякуємо організаторам і особисто Сергію Бреусу.
Вітаємо колег-переможців!
Бібліотеки Солом'янки кермують! Так тримати!
Зелена пухнаста ялинка – чи не найголовніший символ новорічно-різдвяних свят. Вбрана перед Новим роком у будинку або на відкритому повітрі хвойна красуня здається нам абсолютно природною і зрозумілою.
Цей своєрідний передноворічний ритуал - придбання і прикрашання ялинки – ми, як і наші батьки, а також бабусі й дідусі, здійснюємо за міцно засвоєною з дитинства звичкою. Здається, що так було завжди. Але... це далеко не так.
Прикрашати будинки гілками дерев, що ніколи не скидають своє "вбрання", почали ще до поширення християнства. Звичай веде свій початок від язичницького культу шанування рослин. Наші предки вважали, що в гілках живуть духи, і, прикрашаючи вічнозелене дерево, намагалися їх задобрити. Для давніх людей гілки хвої символізували вічне життя, адже сонце особливо прихильне саме до вічнозелених красунь.
До новорічних свят бібліотека №13 провела онлайн майстер-клас з прикрашання ялинки "Новорічна ялинка вас запрошує на гостину!"
Петро Могила – політичний, церковний і освітній діяч України, митрополит Київський і Галицький. Він був відданим і невтомним борцем за торжество православ’я в складних історичних обставинах в Україні в XVII столітті.
У 1625 році він став монахом, а у 1627 р. - архімандритом Києво-Печерської лаври.
Петро Могила був рішучим противником церковної унії, дбав про піднесення авторитету православної церкви та традицій православ'я.
У 1632-1647 pp. - митрополит Київський.
У 1631 р. Петро Могила заснував при Києво-Печерській лаврі школу.
1632 року цю школу було об'єднано з Київською братською школою і дістала вона назву Києво-Могилянська колегія. Незабаром стала вищим навчальним закладом України - Києво-Могилянською академією. Щорічно у стінах академії навчалося 2 тисячі студентів, і вона стала науковим та духовним центром слов'янського світу. Навчальний заклад утримувався на кошти митрополита. Він подарував йому власне село Позняківку, надавав допомогу вчителям і учням. Викладачі та учні мали змогу постійно користуватися однією з найбагатших на той час бібліотекою Петра Могили.
Протягом 14 років Могила очолював українську православну церкву. Багато зусиль і праці він доклав для захисту і розвитку православ'я в Україні. Внесок Петра Могили в зміцнення Православної церкви й розвиток української культури настільки значний, що період його активної діяльності у 1-й пол. 17 ст. навіть називають “могилянською добою”.
Митрополит залишив майже 20 творів церковно-теологічного, полемічного, просвітницького, філософського та моралізаторського характеру. Він автор книг «Євангеліє» (1616), «Анфологіон» (1636), «Евхологіон» (1646) та ін.
До 425-річчя з дня народження Петра Могили, церковного і політичного діяча, митрополита Київського, Галицького і всієї Русі бібліотека №13 підготувала тематичну викладку до 425-річчя з дня народження Петра Могили "Хто пасе, той мусить не спати".
Скляренко В. 100 відомих людей України. - Харків: Фоліо, 2005. - 511 с.
Новий рік – одне з найпопулярніших календарних свят, яке відзначають буквально всі люди Землі. На всій планеті, у кожній країні, у кожній родині діти й дорослі готуються до цього свята, чекаючи нових радісних подій, барвистих подарунків, дивних чудес і виконання заповітних бажань. Мабуть, немає більше таких свят, які б протягом багатьох століть об'єднували радісним святкуванням все населення світу, незалежно від відстаней, кольору шкіри і віросповідання.
Новий рік – казкове свято, яке неможливо без красуні-ялинки та прикрас на ній – гарних, різнокольорових ялинкових іграшок.
До Новорічних свят бібліотека №13 підготувала тематичну інсталяцію "Новорічний серпантин".
Вже зовсім скоро Новий Рік - найочікуваніше із свят, яке викликає приємне хвилювання і передчуття дива. Місто охоплює радісна передноворічна метушня – усі навколо готують подарунки рідним і близьким, планують святкування, прикрашають свої домівки, створюючи свою власну казку.
Сьогодні в бібліотеці №13 на святковому онлайн майстер-класі ми оздоблювали символічну ялинку, вирізану із дерев'яної дощечки. Нею можна прикрасити свою оселю чи подарувати найріднішим. Кому цікаво, приєднуйтесь до нас.
Шановні друзі!
Пропонуємо вашій увазі нові книги з фонду бібліотеки №13, серед яких художні твори українських письменників, історична література, книжечки для дітей та підлітків, українська поезія тощо. Серед новинок: поезія Інни Ковальчук та Віталія Іващенка, книжки Дмитра Павличка, Івана Нечуя-Левицького, Мирослава Дочинця, Тамари Горіха Зерня, Елеонори Портер, Артура Конан Дойла та ін. Цікаві книжечки чекають на свого читача.
Дочинець М. Золотий час. - Мукачево: карпатська вежа, 2020. - 192 с.
Іващенко В. Ми - українці. - К.: Політехніка, 2017. - 640 с.
Ковак К. У світлі камер. - К.: книголав, 2019. - 352 с.
Ковальчук І. Крещендо. - Житомир: Рута, 2017. - 120 с.
Купрієнко О. Чорнобильська хроніка. Люди. - Харків: Фоліо, 2021. - 208 с.
Портер Е. Поліанна. - К.: Форс України, 2021. - 320 с.
Чарівна книга. Казки народів світу. - Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2011. - 352 с.
Пропонуємо вашій увазі книжку Тараса Березовця "Анексія. Острів Крим. Хроніки гібридної війни" з фонду бібліотеки №13.
Тарас Березовець - український політичний експерт, один з найвідоміших українських політконсультантів, який тривалий час працює з топ-політиками України, директор компанії Berta Communications. Народився у Керчі, кримчанин у шостому поколінні. З перших днів анексії Криму зайнявся боротьбою з кремлівською пропагандистською машиною, організовуючи наукові заходи в Україні і за кордоном. У грудні 2014 року створив і очолив проект Free Crimea. В рамках цієї діяльності був підготовлений перший аналітичний звіт про ситуацію з правами людини “Чорна книга окупації Криму”. Free Crimea був презентований у Європарламенті та Державному департаменті США.
У книзі аналізуються механізми та технології так званої «гібридної війни», розв’язаної військами Російської Федерації на території АР Крим. Окремо досліджується розвідувальна та інформаційно-пропагандистська операція російських спецслужб, яка дозволила підготувати анексію Криму, починаючи з 1991 року. Твір містить велику кількість документів та фото, які є доказами злочинного характеру окупації півострова. Книга у хронологічному порядку охоплює період з 18 лютого 2014 року – початку масових розстрілів на Майдані Незалежності за участі російських спецслужб – і закінчуючи 18 березня 2014, коли Крим і Севастополь було офіційно анексовано та включено до переліку суб'єктів Російської Федерації. «Анексія: острів Крим» містить ексклюзивні свідчення, надані спеціально для цієї книги українськими, російськими і міжнародними політиками та військовими, експертами, журналістами, активістами, які стали очевидцями окупації.
Серед книжок з нового надходження зацікавлює блакитністю обкладинки з намальованим білим пароплавом видання Ольги Мельник.
«Ship Life, або Сім місяців добровільного рабства» написано у формі умовного щоденника дівчини, що працювала офіціанткою на американському круїзному лайнері.
Авторка день за днем відтворює з пам'яті реальні події семи місяців, проведених на борту, ділиться своїми враженнями, відкриттями і переживаннями.
Читачі цього щоденника мають змогу разом з авторкою відвідати понад 20 країн Європи, Північної та Центральної Америки, а головне ‒ з перших вуст дізнатися про те, яке ж воно – корабельне життя.
Мельник О. Ship Life, або Сім місяців добровільного рабства. / О. Мельник. - Чернівці: Книги - ХХІ, 2018. - 192 с.
Дітлахи з нетерпінням чекають настання зимових свят, щоб зануритися в атмосферу чарівництва, радості і веселощів, а потім знайти довгоочікуваний подарунок.
Відкриває новорічні свята – День Святого Миколая. Його в Україні люблять і дорослі, і діти. 19 грудня до малечі має завітати Святий Миколай і покласти під подушку приємні сюрпризи від доброго святого за гарну поведінку протягом року. Саме в цей день здійснюються найпотаємніші та найфантастичніші дитячі мрії.
До Дня Святого Миколая бібліотека №13 провела благодійну акцію "Із неба в український край, іде зимовий Миколай". У парку "Відрадний" ми вітали дітей та їх батьків зі святом, розповідали про доброго Чудотворця і дарували їм смаколики та вітальні листівки.
Одного разу у великому місті жив собі веселий школяр. І дуже любив він читати. Найулюбленішою з історій була книга Андрія Чайковського "За сестрою". Прочитавши її за шкільною програмою, він дійшов до висновку, що такий шедевр повинен бути і в своїй домашній бібліотеці. Хлопчик вирішив написав листа Святому Миколаю...
Ця реальна історія трапилася з читачем бібліотеки №13 Михайлом.
У бібліотеці №13 продовжується Національний тиждень читання. Це період особливої уваги до читання та місця книги в сучасному цифровому і швидкому житті. Дуже часто від особистого вибору кожного українця залежить: читати чи не читати, що читати, що придбати, а за чим піти в бібліотеку, що подарувати близьким і друзям на свята.
Наші читачі із задоволенням приймають участь в акції «Підвішена книга» і радять свою улюблену книжку майбутнім користувачам бібліотеки.
Дух патріотизму нашого народу, здається, ніколи нас не покине. Загартований війнами і поневіряннями, гнобленням і майданами, він закарбувався крицею, вихопився з вуст волелюбної української душі, сягнув неба і могутньою хвилею покотився по Україні, збадьорюючи серця її патріотів.
Отакий перегук поетів різних поколінь у віршах, які поєднані однією ідеєю — боротьбою за незалежність, свободу і соборність України, увійшов до книжки "Борітеся - поборете! Поетика революції".
Поетичні рядки сповнені туги за полеглими в нерівному бою і, разом із тим, світлої віри в перемогу, нездоланність нашого народу. Світлини з Майдану проникливо відтворюють усю палітру буремних протистоянь.
"Борітеся - поборете! Поетика революції". / Уклад. та автор передмови О. М. Уліщенко. - Х. : Віват, 2014. - 96 с.
19 грудня в Україні відзначають День Святого Миколая. Святий Миколай – один із найшанованіших святих церкви – чудотворець, заступник бідних, захисник дітей, а також покровитель мандрівників. Миколая Чудотворця вважають найближчим до Бога святим.
Отець Миколай відзначився чистотою життя, за яку мав від Бога дар чудотворення, а також милосердям і благодійністю.
Святий опікується воїнами, водіями і мандрівниками, допомагає бідним у скруті, вважається покровителем дітей та студентів, моряків, торговців та лучників.
Вважається, що Миколай приносить із собою Микольські морози, тому саме з 19 грудня зазвичай починається справжня зима. Якщо сніг випав ще до початку свята, вважається, що взимку буде холодно. Якщо було тепло, то зима, відповідно, теж буде теплою. Кажуть, що за кількістю снігу на 19 грудня можна передбачити, наскільки теплим буде 22 травня — на “літнього” Миколая.
Традиція святкувати День святого Миколая з’явилася в середньовічній Німеччині, де батьки дарували дітям новий одяг, ласощі, іграшки та шкільне приладдя. Аби малюки повірили в чудеса Божого Угодника, дорослі підкладали їм подарунки таємно, вночі. З Німеччини звичай шанувати Миколая розповсюдився на сусідні країни, зокрема на Польщу, звідки, скоріше за все, і перейшов на Правобережну Україну, яка тоді перебувала під Річчю Посполитою.
В Україні відзначати День святого Миколая почали ще в 1088 році, за часів правління Всеволода Ярославича. В результаті у нашого народу з'явився ряд традицій, пов'язаних з цим днем. Саме з 19 грудня починали працювати базари і ярмарки перед Новим Роком. Святий Миколай завжди прощав гріхи. Саме тому рідні люди зазвичай цього дня прощали своїх рідних.
До Дня Святого Миколая бібліотека №13 підготувала святково-книжковий калейдоскоп "Святий Миколай іде, новорічні свята за собою веде".
Йде до нас колядочка - К.: Авіаз, 2015. - 40 с.
Хто з малечі не любить зимових свят? Веселощі, пісні, хороводи... А ще привітання зі святами колядками та щедрівками. Книжка має чудове художнє оформлення, яке до вподоби і малятам, і дорослим. Тема "Святий Миколай" розкрита на 8 с.
Брати Капранови. Веселих свят. - К.: Зелений пес, 2014. - 80 с.
Свято - це не тільки і не стільки застілля, скільки вміння створити святковий настрій та провести незабутній день разом із родиною та друзями. У книзі ви знайдете все про головні українські свята - історію, традиції, прикмети, ритуали, а ще пісні з нотами, святкові страви із рецептами, ігри та забави і багато малюнків та іншої корисної інформації. Тема "Святий Миколай" розкрита на 76 с.
Ран Ю. Дід Мороз і всі, і всі, і всі... - Харків: Весна, 2011. - 64 с.
Прадід усіх дідів морозів - Святий Миколай. Він вважається покровителем та захисником дітей усього світу. Про нього складено багато легенд. Тема "Святий Миколай" розкрита на 6 с.
Пори року - К.: Авіаз, 2012. - 96 с.
До читаночки увійшли твори українського фольклору, письменників-класиків та сучасних авторів. Всі твори розподілено за порами року. Тема "Святий Миколай" розкрита на 8 с.
Воропай О. Звичаї нашого народу - К.: Велес, 2005. - 528 с.
Це опис народно-календарних звичаїв, а також вірувань і уподобань українців. Автор, доктор слов’янської етнології, використав у нарисах як свої записи, зібрані впродовж багатьох років, так і наукову та художню літературу. Праця розподіляється на чотири частини: «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь», в окремій праці розповідається про одяг українців. В книзі відчувається трепетна синівська любов до України, безмежний патріотизм, багатий духовний світ українського народу. Згадані неписані закони, якими керувались в житті наші предки. Тема "Святий Миколай" розкрита на 20 с.
Галайба В. Храми Св. Миколая в Києві. - К.: Бібліотека українця, 2002. - 64 с.
З-поміж великих святих угодників Божих святитель Миколай Чудотворець користується особливою любов'ю нашого народу. Чудотворця знають і шанують Схід і Захід. Свята Церква прославляє Миколая Чудотворця як мудрого правителя, вгамівника спраглих, швидкого помічника усім, хто опинився в біді та скорботах. Він рятував потопаючих, визволяв полонених, відводив смертну кару від невинних, зціляв багатьох людей. І нині він приходить до тих, хто кличе його допомогти і заступити від біди. В книжці автор розповідає про храми та каплиці Святого Миколая в Києві.
Святково-інсталяційна рекомендація на книжку Лесі Ворониної "Різдвяна казка" від Тетяни Передерій.
Свята люблять не тільки діти, а й дорослі. Мужнім воїнам, які оберігають український мир і спокій на Сході України, ми теж захотіли створити піднесений настрій смаколиками від бібліотеки №13 і книгами, які подарували наші читачі.
Дякуємо ГО "ВОЛОНТЕРСЬКИЙ РУХ "БАТАЛЬЙОН СІТКА" за допомогу в здійсненні нашої мрії.
Рекомендація від користувача бібліотеки №13 Поліни Олежко на книжку Ганса Христіана Андерсена "Снігова королева".
Відгук бібліотекаря Ольги Зелікової про книжку Антоніни Спірідончевої "Весна - поетеса".
Дивограй новорічно-різдвяних онлайнмайстер-класів із паперопластики в бібліотеці №13 продовжується. Сьогодні ми виготовляли вітальну святкову листівку, яку можна подарувати на Новий рік з добрими побажаннями батькам, сестричці чи братику, друзям, бабусі, дідусеві або ж надіслати Святому Миколаю з проханням про бажаний подарунок. Зробіть цю листівочку і знайдіть їй відповідне застосування.
14 грудня – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Указ № 945/2006 про установу цієї пам’ятної дати підписаний Президентом України 10 листопада 2006 року.
Чорнобильська катастрофа – найбільша за всю історію ядерної енергетики. В житті українців Чорнобиль є незаживаючою раною болю і втрат. Масштаби лиха та важкість наслідків стали найтяжчими в історії нашої планети. Героїзм ліквідаторів врятував мільйони життів, врятував світ. Ціною свого життя і здоров’я, під великими дозами опромінення вони зупинили невидимого і дуже підступного ворога. Більше 6 тисяч подолян, одні з перших кинулись на ліквідацію аварії.
Події понад 35-річної давності ніколи не зітруться з пам’яті ні сучасних, ні наступних поколінь. Чорнобильська катастрофа є болем і проблемою всієї громадськості. 14 грудня 1986 року - це не тільки закриття саркофага на Чорнобильській АЕС, але і подолання найбільшої техногенної катастрофи.
14 грудня ми вклоняємося перед мужністю, самовідданістю та високим професіоналізмом ліквідаторів. Також згадуємо тих, хто усвідомлено й мовчки жертовно віддав за нас своє життя в цій аварії.
Ми не маємо права забувати про самопожертву ліквідаторів аварії на ЧАЕС, які пройшли через усі кола ядерного пекла. Багато з цих людей не дожили до теперішніх днів, задля збереження життя і здоров'я майбутніх поколінь.
До Дня вшанування учасників ліквідації на ЧАЕС бібліотека №13 підготувала тематичну полицю "Чорнобиль: трагедія, подвиг, пам’ять".
Продовжуємо дивограй новорічно-різдвяних онлайнмайстер-класів із паперопластики. Сьогодні ми створювали казкового Святого Миколая. Цим святковим виробом можна прикрасити свою оселю, вікна та двері або новорічну ялинку. Кому цікаво, приєднуйтесь до нас.
У бібліотеці №13 розпочався дивограй новорічно-різдвяних онлайнмайстер-класів із паперопластики. На першому з них ми створювали новорічні іграшки-прикраси, а саме: сніговичка, гнома, янголятка та ялиночку. Цими святковими іграшками можна оздобити свою чарівну новорічну ялинку.
І так, хто зацікавився, приступаємо до виготовлення. Адже вироби, зроблені власноруч, найцінніші.
З 13 по 19 грудня 2021 р. в Україні вперше проходить Національний тиждень читання. Це особливий час, коли читачі, письменники, видавці, бібліотекарі, книгарі об’єднаються навколо книги та читання.
Тиждень проходить під егідою Українського інституту книги спільно з Міністерством культури та інформаційної політики України. Партнерами події є ВГО Українська бібліотечна асоціація й Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів.
У бібліотеці №13 святковий тиждень почався вдало. Як з'ясувалося, охочих взяти участь в акції «Підвішена книга» і порадити улюблену книжку виявилося чимало. Як серед дітей, так і серед дорослих. А це тільки початок.
Хто ще не в темі, пояснюємо. «Підвішена книга» − акція, в якій кожен попередній читач «підвішує» книгу, яку він радить прочитати для наступного читача. Таким чином, збільшується залученість та зацікавлення читачів, розширюється бібліотечна спільнота, популяризується бібліотечний фонд.
14 грудня в Україні відзначається «День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».
До цієї події бібліотека №13 провела онлайн-презентацію книги Сергія Плохія «Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи».
Сергій Плохій - український та американський історик, професор української історії в Гарвардському університеті, директор Гарвардського українського наукового інституту, член українського ПЕН-клубу. Автор понад десятка книг з історії України і Східної Європи. Входить до складу наукової ради Українського історичного журналу. Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2018р.). За книгу "Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи" нагороджений британською премією Бейлі Гіффорда в галузі документалістики (2018р.).
Книга "Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи" є першою історією Чорнобильської катастрофи від вибуху 26 квітня 1986 року до закриття станції у грудні 2000 року. Чим для України був Чорнобиль? Національною трагедією, величезною психологічною травмою, важкою ношею для економіки. Чорнобиль вибухнув не тільки через помилки персоналу, нехтування правилами безпеки і проблемами з конструкцією реактора, але також через систему, яка огородила ядерну енергетику завісою секретності. Це зробило нову масштабну аварію неминучою. Сьогодні реактори чорнобильського типу вже не будують, але авторитарні режими, які тримають повний контроль над інформацією, усе ще існують. Нам є чим поділитися зі світом стосовно досвіду Чонобиля, але є над чим задуматися і самим.
Атанасій Шептицький (Антоній Олександрович Шептицький, 1686 - 1746) - єпископ Руської Унійної Церкви, з 18 серпня 1729 року Митрополит Київський - предстоятель Української Греко-Католицької Церкви.
Походив із старовинного українського боярського роду. Батько - Олександр Шептицький, мечникбелзький, перемиський, стрийський войський. Матір - Варвара з Вишпольських.
Богословську освіту здобув у Львівській єзуїтській колегії. Прийняв чернецтво з ім'ям Атанасій у 1706 році. З 1710 р. - ієромонах. У 1713 р. іменований архимандритом в Уневі, одночасно помічником єпископа Львівської, Галицької та Кам'янецької єпархії. У вересні 1715 р. митрополит Лев Кишка висвятив Атанасія Шептицького на Львівського єпископа.
Атанасій Шептицький дбав про освіту духовенства, утримував на власні кошти чотирьох кандидатів до священства у Папській колегії у Львові. Розпочав будівництво теперішього собору святого Юра у Львові. У 1717 р. заснував братство при цьому соборі. По смерті Лева Кишки Атанасій Шептицький став київським митрополитом (1729 р.). У 1732 р. відкрив друкарню в Уневі.
У 1742 році за присутності Атанасія Шептицького в Зарваниці, з дозволу Папи Римського, було короновано чудотворну ікону (образ) Розп'ятого Спасителя.
Атанасій Шептицький боронив селян, згідно з постановами Замойського собору (1720 р.), в якому брав жваву участь, видавав літургічні книги. Активно латинізував візантійський обряд та зовнішній вигляд церков та духовенства. За його перебування на посту предстоятеля духовенству було заборонено носити старий православний одяг, натомість вводився римо-католицький, саме під час його керування греко-католицьким священикам було дозволенно голити бороди та стригти волосся. Масово закривав, начебто за браком грошей, монастирі, які боролися проти латинізації.
10 грудня 1746 року підписав заповіт, наступного дня помер у Львові від «водної пухлини». Був похований у соборі святого Юра, однак його могила не збереглася.
До 275-річчя з дня смерті Атанасія Шептицького, предстоятеля Української греко-католицької церкви, митрополита Київського бібліотека №13 провела день інформування "Митрополит, особистість, видавець".
10 грудня міжнародна спільнота відзначає День прав людини. Цього дня 10 грудня 1948 року Організація Об’єднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини – перший універсальний міжнародний акт з прав людини, що проголошує цивільні та політичні права і свободи особистості - рівність всіх перед законом, право кожного на свободу і особисту недоторканність, свободу совісті та інші.
У Декларації заявлено також, що всі люди мають рівні права, які не залежать від їх раси, статі, мови, релігії тощо.
Загальна декларація прав людини є видатним документом в історії людства. Цим документом закріплено, що права людини – невід’ємний елемент людської особистості і людського буття. Декларацією започатковано процес створення системи міжнародних стандартів у галузі прав людини, набуття ними універсального характеру.
Вперше про права особистості заговорили французькі просвітителі Вольтер і Жан Жак Руссо. У Декларації заявлено також, що всі люди мають рівні права, які не залежать від їх особових відмінностей і від різниці в політичних системах їх країн. Засновники цього свята висловлювалися за розширення прав людини, активну пропаганду ідей рівноправності, соціальної відповідальності та взаємодопомоги.
У Загальній декларації прав людини задекларовано наступні принципи: рівність людей, право кожного на життя, свободу та особисту недоторканість, заборона рабства і торгівлі людьми, право кожного на правосуб’єктність, рівність усіх перед законом, право на громадянство, право на свободу переконань, право на участь в управлінні громадськими та державними справами, право на працю тощо.
До Міжнародного дня прав людини бібліотека №13 підготувала правову полицю "Знаю обов’язки, знаю права".
В книзі розкривається соціальна цінність теорії права, основні концепції права, форми права, структура і види норм права, система права і законодавства, право і правовідносини, право і правосвідомість, правовий статус особи і права людини, законність і правопорядок, поняття і види правопорушень, а також питання реалізації і застосування правових норм.
Правознавство. Навчальний посібник. - К.: Знання, 2006. - 350 с.
Навчальний посібник спрямований на формування системи знань з теорії держави і права та його провідних галузей, правового регулювання економіки, юридичного забезпечення підприємницької та господарської діяльності.
Забарний Г. Основи держави і права. - К.: Паливода А., 2001. - 240 с.
У посібнику висвітлюються питання які передбачені програмою з основ держави і права. Стисло дана характеристика окремих галузей публічного та приватного права, законів та нормативних актів.
Конституція України: чинне законодавство зі змінами та допов. станом на 11.04.2018. – К.: Паливода А., 2018. - 76 с.
Бойко М. Правовий самозахист. - К.: Атіка, 2006. - 468 с.
Роз'яснюються основні принципи права, коментуються конституційні положення та чинне законодавство України щодо прав та законних інтересів громадян, подаються законодавство обгрунтовані, з урахуванням практичного досвіду поради стосовно дій громадян у різноманітних життєвих ситуаціях, коли порушуються чи можуть бути порушені їхні права та законні інтереси.
7 грудня в Україні відзначається День місцевого самоврядування. Цього дня 1990 року держава прийняла Закон "Про місцеві Ради народних депутатів, місцеве і регіональне самоврядування". Це було першим кроком до відродження самобутньої системи місцевого самоврядування в Україні, Конституційні основи якого були конкретизовані прийнятим у 1997 році Законом "Про місцеве самоврядування в Україні”. Цей правовий акт максимально наблизив поняття місцевого самоврядування до вимог Європейської хартії про місцеве самоврядування, визначивши його право і реальну здатність територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення.
День місцевого самоврядування це подія, що не лише яскраво підтверджує активну участь широких мас населення в управлінні державою, високу роль самоврядності як найдемократичнішої, наймасовішої форми управління в суспільстві, а й возвеличує чесну й самовіддану працю сільських, селищних, міських голів, депутатів і працівників виконавчих апаратів місцевих рад. Сьогодні місцеве самоврядування стало основою народовладдя, одним з головних чинників розвитку громадянського суспільства, дійовим інструментом вирішення не лише регіональних, а й загальнодержавних завдань.
Місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Місцеве самоврядування – це коли мешканці в містах, селах, селищах самі господарюють у себе вдома. Люди обирають місцеві ради та їх голів. Їх і вповноважують вирішувати більшість важливих питань.
Органи місцевого самоврядування відповідають за шкільну і дошкільну освіту, охорону здоров’я первинного рівня (поліклініки, фапи), заклади культури, благоустрій – освітлення вулиць, стан доріг, прибирання, громадський порядок і багато інших, важливих повсякденних питань.
Розділ XI Конституції України про "Місцеве самоврядування".
Стаття 140. Місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад. Сільські, селищні, міські ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна.
Стаття 141. До складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п'ять років. Припинення повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради має наслідком припинення повноважень депутатів відповідної ради. Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових виборах, становить п'ять років. Чергові вибори сільських, селищних, міських, районних, обласних рад, сільських, селищних, міських голів відбуваються в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень відповідної ради чи відповідного голови, обраних на чергових виборах. Статус голів, депутатів і виконавчих органів ради та їхні повноваження, порядок утворення, реорганізації, ліквідації визначаються законом. Голова районної та голова обласної ради обираються відповідною радою і очолюють виконавчий апарат ради.
Стаття 142. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Територіальні громади сіл, селищ і міст можуть об'єднувати на договірних засадах об'єкти комунальної власності, а також кошти бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, організацій і установ, створювати для цього відповідні органи і служби. Держава бере участь у формуванні доходів бюджетів місцевого самоврядування, фінансово підтримує місцеве самоврядування. Витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою.
Стаття 143. Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції. Обласні та районні ради затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку відповідних областей і районів та контролюють їх виконання; затверджують районні і обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних і культурних програм, та контролюють їх виконання; вирішують інші питання, віднесені законом до їхньої компетенції. Органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків, передає органам місцевого самоврядування відповідні об'єкти державної власності. Органи місцевого самоврядування з питань здійснення ними повноважень органів виконавчої влади підконтрольні відповідним органам виконавчої влади.
Стаття 144. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Стаття 145. Права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
Стаття 146. Інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.
До Дня місцевого самоврядування в Україні бібліотека №13 провела день інформування "Місцеве самоврядування – основа народовладдя".
3 грудня відзначають Міжнародний день людей з інвалідністю, який було засновано в 1992 році Генеральною Асамблеєю ООН. Відзначення цієї дати – справедлива шана суспільства та нагадування всім про обов'язок перед тими серед нас, що потребують захисту та підтримки у цей непростий час. Це не просто категорія людей. Це окремі життя. Окремі трагедії. Окремі людські надії на те, що буде добре. На щастя, поряд з ними є ті, хто хоче допомогти. І хто допомагає. Переймаючись буденними проблемами, ми повинні замислитися над непростою долею тих, хто живе з вадами здоров'я, не забувати, що поруч з нами живуть люди, які потребують допомоги і уваги.
Цей день покликаний привернути увагу до їхніх проблем, захисту їхніх прав, гідності і благополуччя та є нагадуванням людству про його обов’язок виявляти турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства.
До Міжнародного дня людей з інвалідністю бібліотека №13 провела благочинну акцію "Добротвори".
Напередодні у соцмережі Фейсбук ми натрапили на повідомлення колеги - благання допомогти коштами бійцю загону "Айдар" Андрію Млинарському, який втратив на російсько-українській війні кисть лівої руки. Про те, що з ним сталося далі, ви можете дізнатися з допису, який ми подаємо нижче. Вагань не виникло. Ми не повинні бути байдужими і зобов'язані допомогти нашому воїнові.
Хто бажає і має можливість, долучіться! Реквізити додаємо.
До Міжнародного дня людей з інвалідністю бібліотека №13 презентує тематичну книжкову серію "Інклюзивне навчання".
Колупаєва А. Інклюзивне навчання. Вибір батьків. - К.: Літера ЛТД, 2019. - 56 с.
Демократичні зміни в суспільному житті країни зумовили нове бачення, розуміння та переоцінку багатьох сталих положень. Як наслідок — на сучасному етапі однією з альтернативних форм здобуття освіти дітьми з особливостями психофізичного розвитку стало інклюзивне навчання, що передбачає перебування дитини з особливими потребами в масовому загальноосвітньому дошкільному чи шкільному закладі. Матеріали цього посібника розкривають теоретичні і практичні питання інклюзивного навчання, враховують сучасні тенденції, передовий міжнародний та український досвід. Автори посібника, використовуючи найсучасніші матеріали, надають корисні поради щодо забезпечення належних видів адаптації для дитини з особливими освітніми потребами в навчальному закладі.
Колупаєва А. Інклюзивна практика. Технології навчання. - К.: Літера ЛТД, 2019. - 160 с.
У навчально-методичному посібнику представлено ефективні технології навчання дітей з порушенням психофізичного розвитку; методичні рекомендації щодо адаптації дитини та модифікації навчального середовища; методичні прийоми, що уможливлюють забезпечення навчальних потреб таких учнів в інклюзивних умовах загальноосвітнього закладу; специфіку роботи з батьками таких школярів; поради, що сприятимуть удосконаленню інклюзивної практики.
Трикоз С. Дитина з порушеннями інтелектуального розвитку. - К.: Літера ЛТД, 2019. - 40 с.
У цьому посібнику розглядаються особливості інтелектуальних порушень у дітей з урахуванням реалій і перспектив. Цей путівник для батьків допоможе їм зрозуміти власну дитину і усвідомити те, що інтелектуальні порушення не є вироком. Батьки знайдуть тут поради щодо того, як має навчатися дитина, як її можна підготувати до школи та які види діяльності доцільно практикувати в родині. Автори описують стратегії батьків у позитивному впливі на психологічний розвиток дитини, надають рекомендації з розвитку в дитини вмінь та навичок самообслуговування. Посібник містить відомості щодо подальшої професійної орієнтації у майбутньому житті дитини.
Прохоренко Л. Дитина із труднощами у навчанні. - К.: Літера ЛТД, 2019. - 48 с.
Ця книжка призначена для батьків дітей, у яких виявлено порушення когнітивного розвитку, тобто кмітливості, здатності сприймати нову інформацію і запам’ятовувати її, уваги, мовлення, орієнтації у просторі і часі, рухових навичок. Автор розповідає про причини цих порушень, акцентує увагу на тому, чому цим дітям украй необхідна допомога дорослих, надає конкретні поради щодо розвитку такої дитини. Книжка містить відповіді на багато запитань, а саме: як формувати мовлення, як навчати дитину грати, як формувати знання про довкілля, як розвивати розумову діяльність дитини. Крім того, автор розповідає, як дорослим слід поводитися із всиновленими дітьми з такими порушеннями, чого слід уникати у вихованні.
Чеботарьова О. Дитина із синдромом Дауна. - К.: Літера ЛТД, 2019. - 48 с.
Ця книжка адресована батькам дітей із синдромом Дауна, корекційним педагогам і вихователям навчальних закладів. Як свідчить досвід багатьох країн світу, люди із синдромом Дауна стають повноцінними членами суспільства, діти можуть ходити у звичайні дошкільні заклади та школи, дорослі — знаходити роботу та створювати сім’ю. Необхідно лише допомогти дитині із синдромом Дауна знайти своє місце в житті. Для цього батьки повинні знати якомога більше про особливості розвитку їхньої дитини, її можливості, сучасні методи та технології навчання та виховання. Автори пояснюють, який потенціал у дітей із СД, що таке рання комплексна допомога, які заняття необхідні таким дітям, як підготувати дитину із синдромом Дауна до шкільного навчання, які існують спеціальні методики тощо.
Душка А. Дитина з розладами аутистичного спектра. - К.: Літера ЛТД, 2019. - 32 с.
Ця книжка призначена для багатьох родин, що стикаються з комплексом проблем, пов'язаних із забезпеченням відповідних умов життєдіяльності для дитини з психофізичними вадами. Проблеми, що постають перед батьками дітей з розладами аутистичного спектра, зачіпають усі сфери життя. Автор намагається допомогти розібратися із цими проблемами, надає слушні поради з огляду на особливості дитини і сучасні методики навчання дітей з РАС. Допомагає батькам усвідомити, що формування в них здатності до самоорганізації та саморозвитку є вкрай важливим для психологічного благополуччя їхньої дитини.
Литовченко С. Дитина з порушенням слуху. - К.: Літера ЛТД, 2019. - 56 с.
Ця книжка призначена для багатьох родин, що стикаються з проблемою порушення слуху в дитини, а також для педагогів і вихователів інклюзивних навчальних закладів. Головне для батьків — не впадати у відчай, а допомогти дитині почуватися впевнено, бути щасливою. Для досягнення цієї мети батькам потрібні знання про особливості їхньої дитини, про можливості її розвитку, прийоми навчання і виховання — про все це і йдеться у даному посібнику. Тисячі людей, які не чують, живуть повноцінним життям, діти зростають розумними, щасливими, отримують освіту, обирають професію і влаштовують особисте життя.
Костенко Т. Дитина з порушенням зору. - К.: Літера ЛТД, 2019. - 40 с.
Ця книжка призначена для батьків, які стикаються з проблемою порушення зору в дитини — вродженим або набутим, а також для педагогів і вихователів інклюзивних навчальних закладів. Для того щоб дитина, попри ці проблеми, зростала і розвивалась, як усі інші, батькам потрібно багато знати про зір, функції ока, вчасно звертатися до лікаря-офтальмолога. Як підготувати таку дитину до навчання в школі, як правильно вибрати навчальний заклад? На ці та багато інших запитань можна знайти відповіді у цій книжці. Крім того, автори надають спеціальні рекомендації: як вчасно розпізнати будь-які порушення зору дитини, як допомогти дитині в разі тяжких порушень і куди звертатися по допомогу.