пʼятниця, 5 червня 2020 р.

Зелена неділя - весела неділя

#бібліотеки_соломянки #бібліотека_13 #бібліопідвальчик_на_відрадному
#бібліотека_і_карантин #бібліотека_onlinе #ПРОЧИТАННЯ
#зелена_неділя

   "Зелена неділя" - це одне з основних християнських свят, яке було встановлене на честь зішестя Святого Духа на апостолів і Діву Марію. Свята Трійця символізує собою єдність Святого Духа, Бога-Отця і Бога-сина.
   Згідно з писанням, Святий Дух зійшов у вигляді вогненних язиків і вогонь символізував собою здатність і силу прощати гріхи, очищати, освячувати та зігрівати душу людини. В день сходження вогню в Єрусалимі було багато вірян, до яких апостоли вийшли та почали читати проповіді на різних мовах.
   У кінці проповіді віряни запитали апостолів про те, що їм належить зробити. На що апостол Петро відповів, що їм потрібно покаятися і хреститися для прощення гріхів в ім'я Ісуса Христа. Вважається, що саме в цей день душа людини може розквітати плодами чеснот під впливом Божої Благодаті.
   Трійця відзначається щорічно, і її дата змінюється залежно від дати Великодня – на 50 день після Світлого Христового Воскресіння.
Головна відмінність Трійці – це зелений колір, який символізує все живе і вічне життя. В суботу, напередодні свята, в храмах проводять всенічне бдіння, а зранку – святкові літургії. Під час ранкової служби освячують воду, гілочки дерев та траву, якими потім прикрашають храми та будинки.
   Гілочки та траву після свята засушують і зберігають протягом року, оскільки існує повір'я, що вони оберігають житло людини від негараздів і хвороб.
   Перед святом в будинках обов'язково наводять порядки та готують святковий стіл. Після відвідування служби родина збирається за обіднім столом або відвідує рідних. Увечері організовують святкові гуляння на природі.
   Також у цей день заведено відвідувати кладовища, і залишати частування на могилах покійних родичів.
   Грунтовний опис історії свята, звичаїв і традицій пропонуємо почерпнути з нашої підбірки літератури - народознавчої книжкової виставки "Зелена неділя - весела неділя".

   Воропай О. Звичаї нашого народу / О. Воропай. – К.: Унів. вид-во ПУЛЬСАРИ, 2012. – 632 с.
 «Звичаї нашого народу» - головна фундаментальна праця Олекси Воропая - етнографічний нарис. Підсумок самовідданої багатолітньої пошукової роботи автора , в якому ретельно дібрано звичаї та обряди різних регіонів України, що пов’язані з народним та релігійним календарями. Вона поєднує принципи науковості та популярності і є однією з кращих українських етнографічних праць XX ст. Книга охоплює річний календарно-обрядовий цикл життєдіяльності українців та традиції народного одягу і розподілені за порами року. У частині "Літо" і розкрита тема "Зелена неділя".
Видання розраховане на всіх, кому дороге минуле нашого народу, його прадавні корені.

   Артюх Л. Ф. Звичаї українців у народному календарі / Л.Ф. Артюх. – К.: Балтія–Друк, 2012. – 224 с.: іл.
 23 розділи книжки присвячені святам календарного року українського народу - від Святвечора до дня святого Андрія, серед яких є і Трійця. Кожен розділ містить етнографічний нарис та докладні рецепти традиційних страв національної кухні (загалом близько 300). Читач познайомиться зі звичаями, яких дотримувалися наші предки, збираючись за святковим столом. Кожна господиня матиме можливість урізноманітнити меню своєї родини смачними борщами, ковбасами, варениками та безліччю інших смачних страв, рецепти яких дбайливо зібрані автором по різних регіонах України.

   Мірошнікова В. В., Істоміна В. В. Моя Україна. Ілюстрована енциклопедія для дітей / - Харків: ТОВ "Septima", 80 c., іл.
 Звідки походить назва «Україна»? Чим славні Карпати? Які свята відзначають в Україні? Відповіді на ці та багато інших запитань ви знайдете на сторінках енциклопедії «Моя Україна». Україна має свою багатовікову історію, своєрідну культуру, традиції та звичаї відзначення свят обрядов-календарних циклів, літературу та мистецтво. Нам є чим пишатися, що цінувати, вивчати і про що розповідати іншим. Книга стане у пригоді школярам, а також всім, хто бажає поширити свої знання про Україну.

   Чубинський П.П. Мудрість віків: (Українське народо-знавство у творчій спадщині П. Чубинського): У 2 кн. – К.: Мистецтво, 1995. – Кн. 1. – 224 с.: іл
   Чубинський П.П. Мудрість віків: (Українське народо-знавство у творчій спадщині П. Чубинського): У 2 кн. / Павло Чубинський ; [упоряд.: С. Горкавий, Ю. Іванченко]. - Київ : Мистецтво, 1995. - Кн. 2 . – 1995. – 222 с : іл.
 На середину XIX - початок XX ст., час значного національного піднесення в Україні, припадає пора формування народознавства як науки. Однією з найколоритніших постатей серед плеяди визначних дослідників був П. П. Чубинський. У центрі уваги вченого - світ уявлень та розумінь нашого народу. Фольклорно-етнографічні дослідження П. П. Чубинського стали ледь не енциклопедичним посібником з народної духовної культури. "Мудрість віків" увібрала в себе незначну частину обширу творчої спадщини видатного вченого: міфологія, вірування, народний календар, загадки, звичаї, обрядовість. Цікавий ілюстративний ряд видання слугуватиме матеріалом, який поглибить читацьке сприйняття. Другий том присвячений календарній та сімейній обрядовості, окремо упорядник подав записи загадок.

   Українські традиції та звичаї / авт.-упоряд. В. М. Скляренко, А. С. Шуклінова. – Х.: Фоліо, 2006. – 318 с.
 Народні традиції та звичаї завжди були духовною основою життя українців. Вони формувалися протягом багатьох століть і є складовою частиною не лише історії нашого народу, а й сьогодення. Нині народні традиції та звичаї стали одним із головних чинників відродження українського народу, його національної свідомості та людської гідності. І кожен з нас є спадкоємцем цього великого скарбу, продовжувачем традицій народної культури. В чому вони полягають, де їхні витоки? Як вони формувалися та змінювалися у різні часи на теренах нашої країни — на всі ці та інші запитання ви знайдете відповідь у цьому виданні.

   Українське народознавство: навч. посіб. / за ред. С. П. Павлюка. – 3-тє вид., випр. – К.: Знання, 2006. – 568 с.
 Навчальний посібник - колективна праця, що містить відомості про формування й розвиток української нації, етнічну територію та етнографічне районування, багатовіковий досвід і традиції духовної та матеріальної культури українського народу

   Кислашко О.П. Православні свята та народні звичаї / О.П. Кислашко, Я.О. Кислашко. – К.: Грамота, 2003. – 152 с.
 У книжці висвітлено історію свят Православної Церкви і народні звичаї та обряди, які стосуються цих свят в тому числі і Трійці.

   Українці: Свята. Традиції. Звичаї / уклад. І. Коверець. –Донецьк: Альфа-Прес, 2004.
 У книзі висвітлено національні особливості українських свят, традицій, звичаїв і пов’язаних з ними атрибутики, символіки – з давніх часів до наших днів, розкрито багатство, образність, співучість української мови. Книга розрахована на всіх, кого цікавить духовне надбання українського народу, важливою складовою частиною якого є традиційно-побутова культура.

   Брати Капранови. Веселих свят! - К. : Зелений пес. 2014. - 80с.
 Свято - це не тільки і не стільки застілля, скільки вміння створити святковий настрій та провести незабутній день разом із родиною та друзями. У книзі ви знайдете все про головні українські свята - історію, традиції, прикмети, ритуали, а ще пісні з нотами, святкові страви із рецептами, ігри та забави і багато малюнків та іншої корисної інформації.
Видання слугуватиме путівником українськими святами, за допомогою якого дорослі разом із дітьми віднайдуть для себе багато цікавих та мудрих святкових розваг - окрім традиційного застілля.
А головне - пригадають, як святкували бабусі-дідусі, сусіди та односельці. І збережуть або й навіть відродять власні, особливі святкування. Ми говоримо своєю мовою, віримо у свою правду, святкуємо свої свята - саме тому українці залишаються самобутніми й унікальними на тлі більш "глобалізованих" націй. Тож святкуємо по-українськи. Веселих свят!

   Лозко Г. Українське народознавство. - Вид. 2-е доп. та перероб. – Харків: Див, 2005. – 472 с
 Це друге, оновлене і доповнене видання книжки відомого етнолога, кандидата філософських наук Галини Лозко "Українське народознавство", що вперше побачила світ у 1995 р. і стала популярною серед учителів, учнів та студентів України.
Автор не тільки значно розширила коло народознавчих проблем, але і доповнила книгу новими фактичними даними (зокрема розділи про походження українського народу, міфологію, пантеон слов'янських Богів, державну символіку, додано відомості про цілющі рослини і священних тварин тощо). Відтворено давній календар наших Пращурів "Коло Свароже", зроблено докладний аналіз Велесової Книги, яка нині вивчається у курсі шкільної програми з літератури. Видання доповнене ілюстративним матеріалом, а також великим списком наукових джерел.
Книга буде цікавою для всіх, хто любить і шанує рідну минувшину та дбає про майбутнє збереження нашого етносу.
У розділі "Поняття про духовні сили" авторка розкриває суть образу русалки - міфічного персонажу Зелених свят. Та у "Світогляді українців" висвічує русальні пісні.
   Вашій увазі - відеопрезентація народознавчої книжкової виставки "Зелена неділя - весела неділя".



Немає коментарів:

Дописати коментар