четвер, 16 квітня 2020 р.

"Як не тепер, то в Чистий Четвер"

#бібліотеки_Соломянки #бібліотека_13 #бібліопідвальчик_на_відрадному #бібліотека_і_карантин #бібліотека_онлайн #ПРОЧИТАННЯ #звичаї_та_обряди #читати_модно#чистий_четвер 

    Василь Скуратівський у оповідці "Як не тепер, то в Чистий Четвер" зі своєї книги Дідух розповідає, що у Страсний або Великий Четвер Страсного Тижня Православна Церква нагадує віруючим про чотири події: омовіння ніг Спасителем Своїм учням на знак смирення та любові до них, звершення Тайної Вечері і встановлення Святої Євхаристії, молитву Господа у Гефсиманському саду та зраду одного з учнів Христових - Іуди, який за 30 срібників продав Господа. Тому вважали, що в четвер оживають усі зловісні гади і плазуни. Відтак люди намагалися в цей день обов'язково вмитися або скупатися, тобто очиститись від гріхів.
    Три останні дні напередодні Великодня люди вважали жалобливими, «бо Ісус Христос покутував за наші гріхи». Найбільш богомільні не тільки «носили жалобу» — голосно не розмовляли, не сміялися, не встрявали в суперечки — а й не вживали їжі, даючи напередодні сувору обітницю, «щоб Бог допоміг позбавитися гріхів та хвороб».
    Здебільшого це стосувалося Чистого четверга (Живильного, Страсного, Великого, деінде Нявського Великодня). З цим днем пов'язано чи не найбільше обрядів і дійств.
    У Чистий четвер ще й обов'язково годилося готувати "баби" — паски. Вони мали свою технологію виготовлення й випікання. Також в Чистий четвер допомагали нужденним. Цього року Чистий четвер випав на 16 квітня. Це один з найважливіших днів Страсного тижня і всього Великого посту, який дотримуються християни. Великий Четвер (Чистий Четвер) — перший з трьох днів яких називають «Велике тридення» в християнстві.
    До Чистого четверга були приурочені очисні обряди. Вважалося, що перед Великоднем необхідно очистити не тільки простір, а й душу. Багато з цих обрядів націлені на очищення - поряд з душею перед Великоднем було необхідно очистити тіло і навколишній простір. У цей день влаштовували генеральне прибирання житла, очищали будинок від непотрібних речей, вимивали посуд, прали одяг і білизну, готували їжу і пекли паски до Великодня. Адже в Страсну п'ятницю це робити вже не можна. Крім того, магічна і цілюща сила приписувалася і спеченому в цей день хлібу, і особливо приготовленій солі.
    Важливо також пам'ятати, що всі приготування повинні супроводжуватися тільки хорошими помислами. Чистим четвергом пов'язано безліч дійств і вірувань. Це відбито у творах багатьох класиків нашої літератури.
    Досить згадати цікаве оповідання Григорія Квітки-Основ'яненка — «Мертвецький Великдень». Подібні сюжети відтворили Богдан Лепкий у творі «Під Великдень» та Анатолій Свидницький — «Великдень у подолян».
    У своїй книзі "Дідух. Свята українського народу" Василь Скуратівський використав досить влучне прислів'я, яке побутувало в народі і нагадувало забудькуватим: «Як не тепер, то в Чистий четвер» — цебто за гріхотворні наші вчинки рано чи пізно все одно доведеться спокутувати. Не забуваймо його й сьогодні.
    Пропоноване вашій увазі видання, яке маємо в бібліотеці 13 - найбільш повне зібрання календарних свят українського народу. Автор, відомий письменник та етнографіст, щедро ділиться з читачем своїм знанням духовної культури нашого народу, його обрядовості, традицій, фольклору, що сягають тисячоліть. Висока моральність предків, щира приязнь у стосунках, взаємодопомога, тонкий естетичний смак і, головне, високопоетичний культ пращурів, шанування свого родоводу - все це гідне наслідування нинішніми поколіннями.



Немає коментарів:

Дописати коментар