середа, 8 січня 2025 р.

«Чистий голос народної правди»

8 січня 2025 року виповнюється 90 років із дня народження Василя Симоненка — видатного українського поета, журналіста та громадського діяча, чия творчість стала символом національної гідності й боротьби за свободу. Симоненко за своє коротке життя (1935–1963) залишив потужний слід у літературі та суспільному житті України.

Василь Симоненко народився у селі Біївці, що на Полтавщині, у родині селян. Його дитинство припало на важкі роки: Голодомор, Друга світова війна, післявоєнна розруха. Втрата батька та життя у злиднях сформували в хлопця глибоке розуміння людських страждань і сили духу. Змалку Василь виявляв неабияку допитливість і любов до книжок, що й привело його до журналістики та літератури.

Поезія Симоненка — це глибокий емоційний світ, сповнений любові до рідної землі, народу та правди. Його твори часто пронизані болем за долю України, її мову та культуру, які він відстоював навіть у складних умовах радянської цензури.

Найвідоміші збірки поета — «Тиша і грім» (1962) та «Земне тяжіння» (опублікована посмертно у 1964 році). Його вірші «Лебеді материнства», «Ти знаєш, що ти — людина?» стали справжніми шедеврами української літератури. Симоненко писав про звичайну людину, її гідність та унікальність, нагадуючи про вічні цінності.

Окрім творчості, Василь Симоненко активно займався журналістикою, працюючи в редакціях газет Черкащини. Він був одним із перших, хто підняв питання про репресії та знищення української інтелігенції, створював замітки про нелегке життя селян і заводських робітників. За свій гострий язик і прагнення до правди зазнавав переслідувань з боку радянської влади.

Його участь у русі шістдесятників була вагомим внеском у боротьбу за національне відродження. Разом із іншими діячами того часу він відстоював право українського народу на самобутність, мову й культуру.

Василь Симоненко помер у 1963 році у віці 28 років, залишивши по собі величезний літературний спадок. За офіційною версією, причиною смерті стало важке захворювання, однак існують припущення, що його смерть могла бути спричинена жорстоким побиттям через конфлікт із радянськими функціонерами.

Попри коротке життя, Симоненко став одним із символів нескореної України. Його ім'я нерозривно пов'язане з боротьбою за свободу слова та національну ідентичність. Поетичні рядки Симоненка звучать актуально й сьогодні, нагадуючи про важливість людської гідності, правди та любові до Батьківщини.

Василь Симоненко — це голос, що пробуджує, надихає й закликає до дії. Вшановуючи його пам'ять, ми продовжуємо нести його ідеали в майбутнє.

Бібліотека для дорослих №13 підготувала цікаву вікторину «Чистий голос народної правди» до 90-річчя із дня народження Василя Симоненка (1935-1963), письменника, журналіста. Запрошуємо до проходження. Удачі!

Немає коментарів:

Дописати коментар