середа, 6 листопада 2019 р.

Б’ється від гніву Дніпро в береги


    6 листопада - День визволення Києва від фашистських загарбників. Цього дня радянські війська в ході Київської наступальної операції визволили від німецько-фашистських загарбників столицю України - місто Київ. За мужність і героїзм при визволенні Києва було нагороджено орденами і медалями 17500 бійців і командирів, а 668 стали Героями Радянського Союзу, тридцять двоє з них були киянами.


    У день звільнення Києва працівники бібліотеки вшанували годиною пам'яті загиблих, які обороняли столицю в ті буремні часи. Напередодні на Солом'янському кладовищі ми познайомились з Ларисою Броніславівною Німенко - членом Спілки Ветеранів м.Києва, яка разом з іншими членами Спілки  (а їх було зі слів пані Лариси до недавнього часу до 30 чоловік) доглядала могили загиблих. Тепер їх залишилося двоє, які в змозі поминати покійних 22 червня в дні початку Великої Вітчизняної війни, визволення України, Києва та в День Перемоги.
    У 1943 році після звільнення почалися роботи з відновлення вулиць, розчищали дороги, розбирали завали. У відновлювальних роботах брало участь усе населення міста.
    Лариса Броніславівна нам повідала, що вона (дівчинка) з батьками теж допомагала розчищати Хрещатик і що під завалами було знайдено 45 тіл, які поховали в братській могилі на Солом'янському цвинтарі. 
   Працівники бібліотеки №13 та небайдужі солом'янці сьогодні, в День звільнення Києва, приїхали на кладовище, знайшли місце поховання, де на гранітній плиті є надпис: "Здесь погребены обнаруженные во время работ по благоустройству города 45 неизвестных советских граждан, ставших жертвами немецко-фашистских окупантов в 1941-1943 гг.". Розчистили братську могилу від листя та гілля, поклали квіти та вшанували пам'ять  загиблих хвилиною мовчання.

Тож встаньте всі і голови схиліть,
Згадайте тих, хто йшов через фронти.
І з вдячністю хвилину помовчіть,
Щоб пам’ять в нашім серці зберегти.









Бібліотечні джерела:
Героїчний Київ - К.: Україна, 2003.
Київ 1941-1943 - К.: Кий, 2000.
Слюсаренко В. Оповідання з історії Києва - К.: Гранд, 1998.
Україна - Харків: Фоліо, 2007.

Немає коментарів:

Дописати коментар