Терещенко Нікола Артемович — український підприємець та благодійник, старший син засновника династії Терещенків Артемія Яковича Терещенка. Почесний громадянин міста Києва. Його головними бізнесовими інтересами, як і всієї родини, був цукор. Цукрові заводи стали головним джерелом доходів, але Нікола Артемійович не забував про торгівлю, залізницю, спирт, ліс, сукно. Він був дуже зайнятий управлінням заводами і торгівлею, але займався і суспільною діяльністю, що для сім'ї Терещенка було традицією.
Системна діяльність Ніколи Терещенка та його братів у таких напрямках, як земське управління, просвітницький рух та благодійність дала змогу поставити на родинному гербі девіз: «Прагнення до суспільних справ». Микола Терещенко не соромився козацького роду, а навіть у дворянському гербі його підкреслив – ось чому в геральдиці з'явилися синій та жовтий кольори, які символізували українське походження промисловців.
Благодійна та громадська діяльність цукрозаводчика не залишилася непоміченою серед сучасників. Більшість з них цінували та захоплювалися бурхливою діяльністю скромного мецената. В останні роки життя чиновник одержав ранг таємного радника, що відповідало військовому званню генерал-лейтенанта. У 1892 р. заслуги Н.А.Терещенка місто на семи пагорбах відзначило присвоєнням йому звання почесного громадянина Києва, на благо якого меценат працював майже 30 років.
Все, чого досяг Н.А.Терещенко за життя – капітал (тільки в іноземних банках було розміщено 11 млн рублів) і становище у суспільстві, – стало результатом його незвичайної енергії, твердого характеру, осмисленої працездатності, а не просто везіння. Нікола Терещенко все робив не за посадою, а за велінням душі. У будь-яку справу, якою доводилося займатися, він вкладав частинку свого серця. Нам є в кого навчатися, з кого брати приклад, адже добрі справи виростають з джерела мудрості, чистих помислів і благородства душі.
Бібліотечні джерела:
Абліцов В. Меценати - К.: Літера ЛТД, 2016.
Енциклопедія історії України - К.: Наукова думка, 2013.
Немає коментарів:
Дописати коментар