субота, 27 травня 2023 р.

День Києва в парку "Відрадний".

📚А чи читаєте ви книжки? А чи знаєте всіх літературних героїв? Щоб перевірити чи закріпити знання - вам до нас.

🎉Сьогодні в парку Відрадний до Дня Києва, дотримуючись усіх засобів безпеки, бібліотеки Солом'янки перевтілились у найвідоміші художні образи🎭👒👑🎩.

Тут вам і Одарка з "Карасем", причепленим до рогача, адже весь час він десь "досі пропадає і вдома не ночує" з відомої опери С. Гулака-Артемовського. І чарівна ніжна Мавка з "Лісової пісні" Л. Українки.

І Кайдашиха з Мелашкою, і Карлсон, і Проня Прокопівна з  Голохвастовим, і Попелюшка, і міс Марпул, і Червона Шапочка, і Привид, Мері Попінс, і Пеппі Довгапанчоха, Коза, Посіпака, і Чугайстер, Ріпка, Баба Яга і київська столична відьма Тамара.

📔📕📗📘📓Всіх героїв знаєте? Якщо ні, то прочитайте про них обов'язково. Саме бібліотеки і книжки вам стануть у нагоді.

👭👫👬Також море задоволення дітлахи отримали від майстер-класів, спортивних і рухливих ігор та інших веселих розваг🏸⚽🏀🎯🪁. Їм зараз дуже необхідний такий позитив.

🇺🇦А іще за можливість це все провести ми хочемо дуже подякувати нашим воїнам. Вони оберігають наш спокій.

💙💛Всіх зі святом нашої столиці. Слава Україні! Героям слава!
















                                 

пʼятниця, 26 травня 2023 р.

Співаєм пісню тобі, Києве.

🇺🇦Київ - рідне місто, одне з найстаріших в Європі, столиця нашої Батьківщини-України.

Ти славетне у віках своєю легендарною історією.

☘️Сучасний каштановий мегаполіс на схилах живописного Дніпра.

💙💛Насичений духом свободи, незалежності і нескореності. Ти будеш вільним. Вся Україна буде вільною. Згинуть вороги. І неодмінно засяє сонце Перемоги.

🎉💐Ми любимо Тебе, вітаємо зі славним святом.

🎤🎼🎵Співаємо Тобі пісень на занятті клубу пісні "Надія" бібліотеки #13.











четвер, 25 травня 2023 р.

Заняття клубу "Лада" бібліотеки №13.

Вже стало гарною традицією святкувати Дні народження в бібліотеці. Особливо така практика до вподоби нашим членкиням жіночого клубу "Лада". Травень щедрий на такі свята. Сьогодні об'єднались троє іменинників.

Затишок, гарний настрій, чаювання зі смаколиками, святкова програма, щирі вітання, напрочуд дотепні подарунки, пісні, ігри, скоромовки і активна участь у цьому всьому гарантовані. 

А основною темою нині був "Застільний етикет", знання про який ми почерпнули із книжки "Українське застілля: 1000 страв, напоїв, тостів, розваг" / Укладач С. Мірошниченко. Дізналися ми і про сервірування столу та оформлення приміщення, про квіти на столі та що і як їдять, у якому порядку подавати страви на стіл і як правильно дарувати та одержувати подарунки. Словом, поєднали приємне з корисним.

А головне, вкотре почули: "До вас хочеться йти". Це найкраща нагорода для бібліотекаря.  







Сам руйнуєш ти своє життя.

Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням, встановлений у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров'я, відзначається 31 травня кожного року. В цей день по всьому світу проходять антитютюнові акції. 

Причиною появи боротьби з тютюнопалінням є передчасна смертність та хвороби в усьому світі, яким людство здатне запобігти. На сьогоднішній день, за даними звіту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), від вживання тютюну щороку помирає понад 5 мільйонів людей. Основними причинами смертей, пов'язаних із тютюнопалінням, є серцево-судинні захворювання (47%), захворювання органів дихання (19%), рак легень (16%), різні види раку (9%),  інші причини (9%). 

Кожна цигарка скорочує життя на кілька хвилин. В Україні склалася особливо небезпечна ситуація щодо активного поширення тютюнопаління у молодіжному середовищі. Не менш небезпечним є пасивне куріння, особливо для дітей та молоді. Саме воно спричиняє численні бронхіти, пневмонії, астми, серцево-судинні та неврологічні ускладнення.

Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням є ще однією нагодою для усвідомлення небезпеки, яку несе здоров’ю суспільства ця пагубна звичка, допомоги людям, які бажають позбутися цієї шкідливої практики та пересторога для тих, хто ще не спробував палити. Основна мета цього дня – захистити теперішнє та майбутнє покоління не тільки від руйнівних наслідків для здоров’я, пов’язаних з тютюном, але також і від соціальних, екологічних та економічних наслідків вживання тютюну.

Бібліотека №13 підготувала полицю-медичний бюлетень "Сам руйнуєш ти своє життя" до Всесвітнього дня боротьби з тютюнопалінням, Всесвітнього дня без тютюну.


Міллер М. Легкий спосіб кинути палити. - М.: Сова, 2008. - 63 с.

Цей метод простий як все геніальне. І, що найприємніше, щоб ним скористатися, ніякої сили волі не потрібна. Він розрахований не на героїв, а на простих смертних, тобто на людей, втягнутих протягом довгих років в куріння і наділених звичайної, а не залізною волею. Найголовніше - дійсно дуже захотіти кинути палити, а крім того, потрібно зрозуміти кілька простих речей, про які і розказано в цій книзі.

Мойсак О. Основи медичних знань і охорони здоров'я. - К.: Арістей, 2004. - 592 с.

У посібнику висвітлені особливості розвитку організму людини та основні захворювання. Подано основи мікробіології, епідеміології, дезинфекційної справи та відомості про невідкладну допомогу при нещасних випадках та невідкладних станах.

Фещенко Ю. Сучасні методи діагностики і лікування туберкульозу. - К.: Здоров'я, 2002. - 904 с.

В даному посібнику розглядають туберкульоз як глобальну і національну проблему сучасності. Автори висвітлюють історичні передумови та основні етапи боротьби з туберкульозом, аналізуючи епідеміологічну ситуацію з туберкульозу в світі та в Україні. Головне місце в книзі відведено питанням етіопатогенезу і клініки туберкульозу органів дихання, діагностики та лікування хворих на туберкульоз легень, його профілактики, висвітлені проблеми, шляхи поліпшення протитуберкульозних заходів. 

Царенко А. Валеологія. - К.: Генеза, 1998. - 136 с.

У книзі викладено теоретичні аспекти педагогічної валеології. Матеріали, наведені у посібнику, доповнюють і поглиблюють знання учнів. Ця книга стане у пригоді всім, хто прагне бути здоровим.

Місто романтики, молодості, кохання.

День Києва припадає на 28 травня. В 2023 році столиці України виповниться 1541 рік.

Незважаючи на давню історію міста, це свято відзначається зовсім недавно. Вперше свій День народження Київ відсвяткував, коли йому виповнилося 1500 років, які відзначили у 1982 році.

Київ – провідний центр науки та культури України. В місті розташовано 45 інститутів НАН України та її Президія, близько 100 вищих навчальних закладів, функціонують 33 театри й театральні студії, близько 50 музеїв, понад 250 бібліотек. З 3859 пам'яток історії та архітектури Києва 42 належать до об'єктів, які охороняються ЮНЕСКО, 270 входять до списку національного надбання України. Головні історичні пам'ятки: Софійський собор (11 ст.), Печерський монастир (11–18 ст.), комплекси Видубицького, Братського, Кирилівського монастирів, корпуси Київської академії 18 – поч. 19 ст., Кловський палац, Андріївська церква, Маріїнський палац, Контрактовий дім, Володимирський собор.

За останній рік Київ став справжнім символом незламності духу, адже так і не підкорився російським окупантам, давши відсіч амбіціям росії.

Пропонуємо вашій увазі книжково-ілюстративну виставку "Місто романтики, молодості, кохання" до Дня Києва.    


Дванадцять місяців. - К.: Веселка, 2015. - 199 с.

Багато поколінь українських дітей виросли із цим щорічником, адже перша книга під такою назвою побачила світ понад півстоліття тому. І кожне нове видання було і, сподіваємося, буде справжнім подарунком для читача, незважаючи на вік. Вірші, казки, оповідання, науково-пізнавальні і документальні розповіді, різноманітні цікавинки дозволять і дітям, і дорослим здійснити мандрівку столицею України, завітати до київських храмів, музеїв, театрів, навчальних закладів, дізнатися про минуле і сучасне міста, а також про те, як багато важив Київ у житті видатних українських митців.                                                Тема "День Києва" розкрита на 83 с.  

Ілюстрована історія Києва - К.: Фенікс, 2012. - 424 с.

Київ - одне з найдавніших європейських міст. Вчені Національної академії наук України, які працювали над цією книгою, прагнули донести до сучасного читача основні закономірності розвитку багатовікової історії міста. Київ народжувався на місці поселень полянського племінного союзу і поступово поширював свій політичний та культурний вплив на величезний простір Східної Європи. Будучи національним центром українського народу, він одночасно посів почесне місце в історії інших народів. Тепер, коли на наших очах виникають контури єдиної Європи, внесок Києва і киян у розвиток європейської та світової цивілізації стає предметом загального інтересу. Працюючи над книгою, її автори враховували це. Авторський колектив використав праці своїх попередників, але подав власний погляд на багатобарвну, героїчну, часом трагічну історію міста-героя Києва - політичного, економічного і духовного центру сучасної незалежної України.              

Київ. Парки, площі, вулиці. - К.: Фенікс, 2006.

Містить понад 400 оригінальних кольорових фотографій і близько 100 чорно-білих, в основному іcторичних, об'єднаних в чотири тематичні блоки з відповідним текстовим матеріалом - парки, площі, вулиці (історичні), околиці старого міста. Це дало можливість в жанрі фотоальбому, проте з мінімальним текстом подати фрагменти історії Києва та його сьогодення, на відміну від традиційних видань подібного типу. 

Третяк А. Допитливій малечі про цікаві речі. Подорож по Україні. - К.: Авіаз, 2016. - 240 с.

Ця книга створена для тих, хто хоче ближче познайомитися з Україною, торкнутися багатств нашого краю та відвідати його цікаві місця. Можливо, саме це видання надихне вас на реальні подорожі.                                                                                                                  Тема "День Києва" розкрита на 86 с.         

середа, 24 травня 2023 р.

"Поміж повітряних тривог".

Сьогодні, в День слов'янської писемності та культури та напередодні Дня Києва, в бібліотеці №13 відбулася онлайн-зустріч із письменницею Інною Ковальчук та презентація антології "Поміж повітряних тривог" - нової збірки поезії і прози літераторів Київської організації Національної спілки письменників України. 

"Це дуже важлива збірка для нас у сьогоденні, адже часом варто вихлюпнути біль, щоб не спопелити себе. Ми мусимо це закарбувати на скрижалях нашої пам'яті, нашого сумління, нашого майбутнього життя". Так повіла у передмові Марія Морозенко.

І закарбували. Яка глибина, яка влучність.  Це - відгук влучного слова на нинішні події. Це - крик душі, зойк серця. Ненаситна жага до життя і волі та віра у Перемогу. І буде так! Бо ми на своїй землі і правда за нами.

Наш фонд поповнився новенькою антологією воєнної лірики з  гарним автографом пані Інни.

Читайте, поринайте, заглиблюйтесь в джерельну чистоту українського слова. Живіть з Україною в серці!




Київ - наша міць і слава.

День Києва - свято, приурочене столиці України, яке відзначають у останню неділю травня. Перше святкування Дня Києва - 1500-річчя - відбулося у 1982 році.

Київ є найбільшим містом нашої держави, містом-героєм та культурним і урядовим центром країни. Знаходиться на річці Дніпро.

Офіційно роком заснування Києва вважається 482 рік. За легендою, його заснували полянський князь Кий з братами Щеком і Хоривом, а також сестрою Либіддю. Назву місто отримало на ім'я Кия – найстаршого з братів, який і вважається засновником міста.

Столиця України – чарівне місто. Старовинні будівлі переплітаються в ансамблі з сучасними хмарочосами, які поринають у височінь своїми верхівками. Зелені парки, красиві озера, квітучий бузок та каштани – все це створює неповторний весняний колорит та надає місту затишної атмосфери. Київ славиться золотоверхими соборами та своєю історією. Місто неперевершене і зранку, і ввечері, і вночі. Його краєвиди та пейзажі полонили серце багатьох художників та фотографів. Київ – це частинка української душі, яка сповнена добром, радістю та любов’ю до України.

Бібліотека №13 підготувала книжкову палітру "Київ - наша міць і слава" до Дня столиці України.                                                                             

Абліцов В. Київ. - К.: Фенікс, 2016. - 288 с.

Кияни – це не тільки ті, хто народився в столиці України, хто почав і продовжує історію давнього міста на Дніпрі-Славуті, але й ті, кого невпинні вітри історії розпорошили по всій планеті Земля. Це переконання сприяло автору пропонованого видання у його спробі нагадати відомі й відкрити нові постаті й сторінки київського літопису.

Гирич І. Київ. - К.: Либідь, 2015. - 432 с.

Вигадлива мандрівка нашою столицею репрезентує калейдоскоп визначних осіб і прикметних під історико-мистецьким оглядом будівель. Акцентовано на внескові у формування українського обличчя Києва тих постатей, хто боронив самобутнє місто від великодержавної культурної експансії. Завдяки висвітленню історичної взаємодії спільноти («люди») і урбанізованого простору («будинки») видатні імена вписано в неповторний київський ландшафт, що унаочнено безліччю оригінальних світлин.

Героїчний Київ: Документальні розповіді. - К.: Україна, 2003. - 335 с.

Книга присвячена незламним оборонцям і звитяжним визволителям столиці України від фашистських загарбників. Герої спогадів – льотчики, танкісти, артилеристи, воїни-десантники, підпільники, партизани, командири і воєначальники. З рядків достовірних розповідей постає грандіозний масштаб битви на Дніпрі за славний Київ у 1941-1943 роках.

Кудрявцев Л. Наш стародавній Київ. - К.: Фенікс, 2016. - 400 с.

Документально-художнє ілюстроване видання спирається на об`ємний матеріал літописів, старовинних книг, історій культурних пам`яток, будинків і споруд. У нарисах згадується минуле і сьогодення. 21 відома й маловідома вулиця і 6 площ, фотографії кінця XIX – початку XX сторіччя – предстануть перед вами у цікавій розповіді та невідомих історичних подробицях. Найдовша вулиця української столиці, вулиця шедеврів, вулиця пам`яті друга України, хто жив та працював на Гоголівській вулиці – ось лише декілька літературних адрес. Цінним додатком до видання є плани Києва, перелік Київських соборів, головних церков і монастирів.

На київських пагорбах. - К., 2019. - 192 с.

Це надзвичайно важлива збірка. І важлива не лише як спогад чи пам'ять про особистісні миті пізнання й відкриття міста прекрасними поетами. В цій книзі переплетено однією нерозривною зав'яззю нестримне почуття любові до міста. Ціле гроно самобутніх поетів і кожен привніс у загальну картину замилування рідним Києвом власне сповідальне почуття. Безперечно, Києву присвячують свої вірші знані поети незрідка. У цій книзі зібрано чудові поезії сучасників про столицю. І ми не втомлюємось висловлювати це почуття в поетичних рядках. Бо любов до Києва незмінно заслуговує на чисте зізнання через глибинне Слово. Що й вкладено сповна в цю київську збірку.

Рибаков М. Хрещатик - К.: Кий, 2003. - 506 с.

До історії головної вулиці столиці України неодноразово зверталися вчені і краєзнавці, їй присвячено численні статті у періодичних виданнях, путівниках по Києву, монографіях і енциклопедіях. Книга Михайла Рибакова містить 57 нарисів, які висвітлюють роль Хрещатика як центру адміністративного, торговельного, особливо культурного життя Києва. Значну увагу приділено навчальним закладам, культурним товариствам, видавцям і власникам книжкових крамниць, кінотеатрам і циркам, театрам і виставкам, власникам відомих торгових закладів і фірм тощо. Несподіваним відкриттям для читача стануть розділи, з яких він дізнається про те, що на Хрещатику вирувало театральне і циркове життя, виникали й зникали, розвивались і переходили в нові форми різноманітні театральні трупи – українські, єврейські, польські, для дорослих і дітей, з класичним і модерновим репертуаром. 

вівторок, 23 травня 2023 р.

Моє любе місто.

До Дня Києва бібліотеки Солом'янки проводять творчий фестиваль "Моє любе місто".📚🎊

👫Дітлахи з великим бажанням взяли участь у створенні малюнків до свята.🖼️🎨

На них - прояв любові❤️ до рідного міста, власних відчуттів, не розуміння того, як ворог посмів порушити сонячний затишок🌞 нашої столиці🇺🇦 і бомбити її🚀✈️.

💪Але ми - незламні.💙💛 Все буде Україна, все буде Київ! Переможемо! Відбудуємо!  Адже у нас такі світлі діти. І такі мужні воїни.

Всі малюнки передамо пораненим бійцям. Нехай піднімають їхній бойовий дух і лікують рани.





 




четвер, 18 травня 2023 р.

Перегляд фільму "Боротьба Джамали".

Сьогодні, 18 травня, у День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, бібліотека №13 та кіноклуб Docudays UA YAR.CINEMA.CLUB в особі ідейного натхненника, письменника, журналіста, волонтера, літературного критика Ярослава Карпця, який також презентував шановним глядачам свою книгу "Self-Harm/Самопошкодження" (частина коштів від продажу якої перераховується нашим військовим), організували та провели перегляд навчального фільму про права людини з колекції Польської Гельсінської спілки з прав людини автора, режисера, видатної шведської журналістки Елін Йонссон "Боротьба Джамали" з провідною темою свободи мирних зібрань і об’єднань та прав меншин.

В екранізації висвітлено особистий і потужний портрет надзвичайно талановитої жінки, а також пісні, які пролили світло на історичні події та сучасну політичну ситуацію. Журналістка Елін Йонссон зафільмувала життя Джамали та її родини в Україні і Криму, змалювавши її трагічну сімейну історію та нинішню неспокійну ситуацію і складність становища кримських татар у наш час.

Для довідки та ширшого сприйняття фільму пропонуємо ознайомитись із детальнішою інформацією із життя головної героїні фільму.

Сусанна Джамаладінова народилася в Оші у родині кримського татарина і вірменки. Після переселення із Криму до цієї центральноазійської республіки під час Другої світової війни її родина повернулася до Криму лише у 1989 році. Родичі по материній лінії були заможними вірменськими селянами, доки землю її прапрадіда не відібрали, а його самого не вислали до Оша. Щоб родина мала змогу купити нерухомість у Криму, мати Джамали була змушена на чотири роки розлучитися із батьком і повернути собі дівоче прізвище. У ті часи радянська влада не дозволяла етнічним кримським татарам купувати нерухомість у Криму.

Зала бібліотеки була наповнена вщент глядачами. Приємно зазначити, що більшість присутніх була у вишиванках на знак підтримки кримчан та в честь Дня вишиванки.  

Після змістовного та проникливого перегляду слово взяла психолог Центру Сім'ї Солом'янської районної державної адміністрації в місті Києві Надія Ігначук, яка виступила в ролі експерта, проаналізувавши в деталях фільм та запропонувавши обговорення його учасникам заходу. 

"Мета, яка закладена у фільмі, зрозуміти, що це життя - складне, три покоління кримських татар переживають цей жах. Джамала, яка зовнішньо дуже схожа на свою бабусю, несе в собі біль покоління. Кожен з нас впливає на цей Всесвіт. Джамала має велику силу внутрішню. Несе в собі посил розповісти. Робить такі вчинки, що нас знає весь світ. Навіть зараз вона виступає з цією піснею, яку співала на Євробаченні. Це закладене в нас генетично. Боротьба за волю."- сказала пані Надія.

Були і запитання, були діалоги, а іще болісно-пекучі тиради про сьогодення та нинішню хвилюючу політичну ситуацію і про життя кожного в ній. Спілкування було активним, емоційним, ба навіть зі слізьми, поява яких характеризувала щемку тему і гіркоту всього пережитого кримськотатарським народом в історії свого нелегкого депортованого життя.

У цьому фільмі ми, присутні, всі разом пережили ці гіркі роки кримськотатарського народу. Ніхто не залишився байдужим, так захопилися емоційно, що роль нашого експерта була надважливою після перегляду "Боротьби Джамали". Боремося сьогодні і ми всі. Кожен на своєму місці, з усіх сил, хто як може. І виборемо. Обов'язково. Дух наш нескорений. З великою метою Перемоги. Адже є такі фільми, такі організатори, ідейники і чарівні професійні експерти, за що всім щиро вдячні.