#unbreakable_with_ULA #незламні_з_УБА
Українська бібліотечна асоціація/Ukrainian Library Association
Бібліотека 13 в 2022 році разом з Українською бібліотечною асоціацією.
#unbreakable_with_ULA #незламні_з_УБА
Українська бібліотечна асоціація/Ukrainian Library Association
Бібліотека 13 в 2022 році разом з Українською бібліотечною асоціацією.
Володимир Мономах - князь чернігівський, переяславський і великий князь київський, онук Ярослава Мудрого, син Всеволода Ярославича і візантійської принцеси Марії, з роду Мономахів. Серед князів Київської Русі, яких найчастіше згадують у середньовічних джерелах, Володимира Мономаха називають найвидатнішим державотворцем і полководцем кінця XI - початку XII ст.
Володимир Мономах був ініціатором Любецького з’їзду князів (1097), на якому було вирішено скликати княжі з’їзди, щоб уникнути усобиць, а також організувати спільний похід проти половців. 1100 р. Володимир Мономах скликав з’їзд князів у м. Витичеві, де знову розглядалися питання про припинення князівських міжусобиць та боротьбу проти половців.
1113 року, коли йому виповнилося 60 років, Володимир Мономах зайняв київський престол, ставши великим князем київським. Незважаючи на вік, він відзначався великою енергією, працездатністю й державною мудрістю. Своє княжіння в Києві він почав з того, що зменшив податки простим людям, чим і викликав велику прихильність до себе. Також продовжив героїчну боротьбу і здобув ряд блискучих перемог над половцями, що становили головну загрозу для Київської держави. Перемоги над ворогами пояснюються, як свідчать історичні джерела, блискучим знанням військової справи. За свого правління Володимир Мономах понад усе намагався утримати державу в єдності і не допустити розбрату серед князів.
Своєю освіченістю та політичною далекозорістю Володимир Мономах витримує порівняння з Ярославом Мудрим. Він розробив «Устав», або доповнення до юридичного кодексу «Руська правда», в якому викладені норми цивільного, кримінального й судового права. За часів князювання у Києві Володимир Мономах зумів об’єднати під своєю владою більшу частину Київської держави, припинити князівські усобиці, поповнив державну скарбницю, відтіснити кочівників від державних кордонів.
Володимир Мономах не тільки видатний воєначальник і політик. Загальновідома його релігійно-філософська спадщина. "Повчання", створене близько 1117 р., Володимир Мономах призначав для своїх дітей. У ньому значну увагу приділено нормам моралі, яких має дотримуватися кожна освічена людина. У цьому творі Мономах постає як носій ідеї цілісності держави, мудрий і справедливий правитель. Його «Повчання» у багатьох відношеннях створене на ґрунті власного досвіду. За визначенням істориків, це перша справжня, дуже детальна автобіографія, водночас це й видатна пам'ятка давньоруської літератури, політичної та релігійно-філософської думки. "Повчання" Володимира Мономаха» - це найдавніший світський твір, заснований на християнському віровченні. У «Повчанні» постає ідеальний образ правителя, який повинен берегти єдність та зміцнювати могутність своєї держави, запобігати князівським усобицям і захищати вітчизну від нападників. «Повчання Володимира Мономаха» входить у «Повість временних літ» за Лаврентіївським списком 1096 р. Описуючи свій життєвий шлях і даючи повчання своїм дітям, Володимир Мономах висловлює думки та ідеї, що характеризують світогляд передових людей того часу.
За свідченнями істориків-літописців, Володимир Мономах був людиною енциклопедичних знань, знав п’ять мов, листувався з багатьма князями, писав молитви тощо. Він вважав, що великий князь відповідає за своїх підданих, за державу, радив будь-що не допускати у державі несправедливості, беззаконня, неправди, закликав не чинити зла, бути милосердним. Так, у «Повчанні» він заперечує право верховної влади на кровну помсту, смертну кару, закликає власних синів до примирення і взаємної підтримки. Володимир Мономах помер на сімдесят другому році життя в 1125 р. біля Переяслава. Тіло великого князя було перевезене до Києва і поховане у соборі св. Софії.
До 970-річчя від дня народження Володимира Мономаха (1053-1125), Великого князя Київського, державного та політичного діяча Київської Русі бібліотека 13 провела історичне онлайнінформування "Виняткова історична особа".
20 січня щорічно віздначається День Автономної Республіки Крим. Ця дата пам'ятна тим, що в 1991 році саме 20 січня жителі Криму волевиявленням під час референдуму заявили про бажання відновити Кримську автономію. Нова адміністративна одиниця увійшла до складу України. Столицею Автономної Республіки Крим є місто Сімферополь.
Автономна Республіка Крим є і залишається територією Незалежної України, що визнано в усьому цивілізовану світі.
До Дня Автономної Республіки Крим бібліотека 13 провела онлайнпрезентацію книжки Наталії Смирнової "Крим Керіма".
Смирнова Н. Крим Керіма. - К.: Портал, 2021. - 96 с.
Дім, родина, квітучі гранати, дитячі пригоди. Одного дня усе це змітає Другою світовою війною. А іншого дня, після вже стількох утрат, виявляється, що бути кримським татарином - вирок. Поспішна депортація, тижні в товарняках, ще тяжчі втрати, непривітне нове місце мешкання, тяжка праця. Спогади про втрачений Крим. Як віднайти сенс, силу жити і віру в людей?
Щороку 22 січня відзначається День Соборності України – одне зі знакових свят українського державотворення після Дня Незалежності. Це свято символізує єдність українських земель і відіграє значну роль в історії нашої країни. Саме цього дня у 1919 році було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки.
Головною традицією у День Соборності є утворення "живого ланцюга" єднання. Вперше така масова акція відбулася 22 січня 1990 року – у 71-ту річницю Акта злуки. Тоді понад мільйон людей, узявшись за руки, утворили безперервний ланцюг від Києва до Львова. Акція стала яскравим проявом єдності, прагнення українського народу до свободи.
День Соборності України - це нагадування про те, що сила нашої держави - в єдності українських земель.
Нині соборність для українського народу є життєво необхідною та обов’язковою передумовою успіху нашого спротиву зовнішній агресії. І найбільшою цінністю є все те, що нас об’єднує, надихає і робить сильнішими, бо разом нас не подолати.
Соборність передбачає не лише пам’ять про спільне минуле, а й потребує згуртованої співпраці задля майбутнього. У боротьбі із окупантом ми відстоюємо свою соборність і волю заради власної держави.
До Дня Соборності України пропонуємо вашій увазі книжкову виставку "Моя Соборна сильна Україна".
Брати Капранови. Мальована історія Незалежності України – К.: Гамазин, 2013. – 80 с.
Незалежність не впала з неба – державницька традиція живе на наших землях зі скіфських часів і фактично не переривалася до 1991р. Короткий і зрозумілий виклад подій минулого разом із мальованими історіями дозволить читачам легко зорієнтуватися у такому складному питанні, як походження Української держави та боротьба за її встановлення, а пантеон героїв дасть приклад для наслідування. Це – книжка для дорослих і дітей, для батьків, які хочуть, щоб їхні нащадки виросли українцями.
Тема "Соборність України" розкрита на 58 с.
Гудзь В. Історія України. – К.: Слово, 2003. - 616 с.
У книжці вміщено завдання для закріплення знань, хронологічну таблицю, документи, мапи, ілюстрації, тобто забезпечення використання повного комплексу основних методів навчання: словесного, наочного і практичного.
Тема "Соборність України" розкрита на 308 с.
Дванадцять місяців. - К.: Веселка, 2015. - 199 с.
Багато поколінь українських дітей виросли із цим щорічником, адже перша книга під такою назвою побачила світ понад півстоліття тому. І кожне нове видання було і, сподіваємося, буде справжнім подарунком для читача, незважаючи на вік. Вірші, казки, оповідання, науково-пізнавальні і документальні розповіді, різноманітні цікавинки дозволять і дітям, і дорослим здійснити мандрівку столицею України, завітати до київських храмів, музеїв, театрів, навчальних закладів. Тема "День Соборності України" розкрита на 18 с.
Ілюстрована історія Києва - К.: Фенікс, 2012. - 424 с.
Київ - одне з найдавніших європейських міст. Вчені Національної академії наук України, які працювали над цією книгою, прагнули донести до сучасного читача основні закономірності розвитку багатовікової історії міста. Київ народжувався на місці поселень полянського племінного союзу і поступово поширював свій політичний та культурний вплив на величезний простір Східної Європи. Будучи національним центром українського народу, він одночасно посів почесне місце в історії інших народів. Тепер, коли на наших очах виникають контури єдиної Європи, внесок Києва і киян у розвиток європейської та світової цивілізації стає предметом загального інтересу. Працюючи над книгою, її автори враховували це. Авторський колектив використав праці своїх попередників, але подав власний погляд на багатобарвну, героїчну, часом трагічну історію міста-героя Києва - політичного, економічного і духовного центру сучасної незалежної України. Книга розрахована на широке коло читачів. Тема "День Соборності України" розкрита на 206 с.
Кормич Л. Історія України. - К.: Алерта, 2004. - 407 с.
Автори цього підручника складали його з урахуванням сучасних досягнень в історичній науці як в Україні, так і в світі. Предмет історії – це суспільство в усій його повноті, взаємозв'язку, взаємообумовленості його компонентів – матеріального, економічного, соціального життя та людини – в природному, соціальному, історичному контексті. Глибоке й професійне вивчення історії стало нагальною потребою. Однією з найважливіших функцій вітчизняної історії є формування світогляду громадянина, патріота своєї батьківщини. В підручнику розглянуть основні періоди формування території, суспільства і держави України та політичні, економічні, соціальні і духовні проблеми її розвитку. Тема "День Соборності України" розкрита на 320 с.
Шаповал Ю. Мить історії: 366 мініатюр про людей і події. – К.: Парламентське видавництво, 2019. – 400 с.
Ця книжка відомого українського історика є результатом його подвижницької науково-популяризаторської, просвітницької праці на українському радіо. Кожна мініатюра - це філігранний есей, сповнений живої, свіжої інформації й водночас освітлений мудрим, часом іронічним, поглядом автора, що ховається здебільшого за подіями й персонажами, а проте присутній у всьому - і в доборі матеріалу, і в оригінальних ракурсах його висвітлення, своєрідній авторській мові й талановитому літературному стилі. Кожній мініатюрі відповідає один день календаря, що додає книжці додаткової внутрішньої динаміки та інтриги.
Тема "Соборність України" розкрита на 32 с.
18 січня, на другий Святий вечір, та 19 січня – на Хрещення Господнє – в Україні продовжують щедрувати. Зараз такий звичай зберігся лише в деяких регіонах України, тому ми повинні відродити цю традицію. Сьогодні на занятті клубу пісні "Надія" ми співали українські щедрівочки. Щедрівки - старовинні обрядові величальні пісні, які виконують на Святий вечір. Пощедруйте і ви з нами.
А у нас користувачі-щедрувальники.
"Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров'я!".
Мистецтво ліплення з солоного тіста називається тісто пластика або біокераміка. Борошно та сіль - це природні, екологічно безпечні продукти. При їхньому з'єднанні виходить чудовий матеріал для ліплення та моделювання. Ліплення має велике значення для навчання і виховання дітей. Воно сприяє розвитку зорового сприйняття, пам’яті, образного мислення, необхідних для успішного навчання. Ліплення як і інші види образотворчої діяльності формує естетичні смаки, розвиває почуття прекрасного, уміння розуміти прекрасне у всьому його різноманітті.
З давніх давен люди випікали з тіста не лише хліб, але і декоративні вироби. Різні медальйони, вінки, кільця і підкови вивішувалися в отворі вікон або кріпилися до дверей. Вважалося, що ці прикраси приносять господарям будинку, який вони прикрашають, успіх і добробут.
Дорослим та дітлахам дуже подобається працювати з тістом, адже в результаті вони можуть отримати чудові саморобні іграшки та декор для дому. Через м’яку та пластичну структуру робити їх легко. Для прикраси виробів підійдуть намистинки, гудзики, мереживо, пластилін, морські черепашки.
Сьогодні на занятті жіночого клубу "Лада" ми виготовляли різноманітні декоративня вироби з тіста. Це були сердечки, квіточки, метелики, пташки та кролики. Виконані своїми руками вироби із солоного тіста принесуть багато задоволення і малечі, і дорослим.
День народження Вікіпедії відзначається щорічно 15 січня. Зараз, в епоху інтернету, ми користуємося Вікіпедією - універсальною енциклопедією. Головна її перевага полягає у можливості вільного обміну всіма людським знаннями.
Вікіпедія виявилася одним з найуспішніших серед сміливих, дивних і непередбачуваних проєктів XX століття. При цьому, вона не використовує на своїх сторінках рекламу, існуючи головним чином завдяки пожертвам мільйонів користувачів зі всього світу.
Вікіпедія - це унікальна можливість для всіх користуватися на одному ресурсі великою кількістю знань, зібраних всім людством, і не мати при цьому мовного бар’єру. Головна ідея сайту в тому, що кожна людина, що має доступ до мережі Інтернет, на сайті «Вікіпедії» має повне право поділитися своїми знаннями, які в подальшому стануть надбанням усіх, тому що інформація з’являється відразу і швидко. Але варто враховувати, що інформація на сайті може бути не цілком об’єктивна, і читачеві завжди залишається право залишити свою особисту думку про опубліковану інформацію.
До Дня народження Вікіпедії бібліотека 13 провела анкетування "Що для вас Вікіпедія?".
Польське (або Січневе) повстання 1863–1864 рр. є одним з найвизначніших національно-визвольних виступів ХІХ ст. А Історія Київської фортеці тісно пов’язана з історією польського повстання проти російського царату адже після його поразки саме тут утримувались 3100 полонених польських повстанців.
Відомо, що на території Київської фортеці росіянами були розстріляні командири повстанських загонів: Адам Зеленський, Владислав Тадеуш Раковський, Платон Крижанівський, Ромуальд Ольшанський та Адам Дружбацький. На їхню честь на території музею ще у 1971 році було встановлено меморіальну дошку та пам’ятний знак.
Повстання розпочалося в ніч з 22 на 23 січня 1863 р. невдалими нападами озброєних груп повстанців на кілька десятків російських залог. Перші бої - під Венгровим, Семятичами, Меховим - продемонстрували, що перевага російських військ надто велика, аби розраховувати на перемогу у відкритій битві. Розгорнувся польський партизанський рух.
Улітку 1863 р. повстання охопило майже все Королівство Польське, а також частину Литви, Білорусі та України. Національний уряд створив центральні й місцеві органи управління, запровадив податок, організував друкування повстанської преси, вирядив своїх представників до західноєвропейських країн для переговорів щодо надання повстанцям допомоги, а також закупівлі зброї.
Січневе повстання стало ще одним кроком на шляху національної консолідації і сприяло зростанню суспільної свідомості поляків усіх польських регіонів.
Припинення поляками подальшої боротьби пояснюється передусім тим, що її успіх значною мірою залежав від задоволення соціальних вимог основної маси польської людності - селянства.
Причини поразки польського визвольного руху пояснювалися й тим, що в Литві, Білорусі та Україні, населення яких також брало участь у виступах, між дворянським станом і селянством, крім соціальних, існували не менш гострі національно-релігійні суперечності.
Визвольна боротьба польського народу завдала потужного удару по російській, австрійській та прусській монархіях і зробила Польщу союзницею європейської "весни народів". У Європі вже ніхто не міг поставити під сумнів право на існування народу, який так рішуче відстоював власні права.
Січневе повстання стало ще одним кроком на шляху національної консолідації і сприяло зростанню суспільної свідомості поляків. Воно примусило царську владу узаконити перетворення, сформульовані в повстанському аграрному маніфесті. Піднявся просвітницький рух, зросло прагнення до власної ідентичності, вивчення вітчизняної історії.
В майбутньому це сприяло укріпленню національних ідей, які стали підґрунтям для відновлення самостійних європейських держав. Причини поразки польського визвольного руху пояснювали й тим, що в Польщі, Литві, Білорусі та Україні між дворянським станом і селянством, крім соціальних, існували не менш гострі національно-релігійні суперечності.
До 160-ї річниці від початку Січневого повстання 1863-1864 років бібліотека 13 провела онлайнінформування "Сторінки історії України: Січневе повстання 1863-1864 років".
"Я співаю, отже я існую, я співаю, отже я живу" - це кредо клубу пісні "Надія" бібліотеки 13. Ворог хоче нас зламати, а ми будемо співати. А чули ви раніше ці пісні? "Ой продала дівчина люльку" - забута українська жартівлива пісня. "Розпрягайте, хлопці, коні" - українська народна пісня. "Моя Україна" - сучасна мелодійна патріотично-піднесена пісня (музика -М.Свидюк, слова - М.Бойко).
І коли ви співаєте? Тоді, коли весело, чи коли й сумно? Напишіть, будь ласка, у коментарях, яку пісню у нашому виконанні ви хотіли б почути.
З піснею - до Перемоги!
Коли приходить зима, випадає перший сніг та наступають морози, ми неодмінно починаємо чекати та готуватися до Новорічних та Різдвяних свят: заздалегідь готуємо подарунки, продумуємо як і з ким будемо святкувати. А свят зимою й справді чимало. І кожне має свої звичаї та обряди. Деякі з'явилися ще в прадавні часи, інші – трохи пізніше, під впливом християнства.
До новорічно-різдвяних свят пропонуємо пройти цікаву вікторину "Зимові свята".
Народознавче "Свято свят!" відбулося сьогодні у клубах бібліотеки 13 - жіночому "Лада" та клубі пісні "Надія".
За святковим чаюванням велася розмова про значення Різдва Христового для нас, українців. Про традиції святкування. Символи і вірування. Колядки. Святвечір. Про 12 страв на святковому столі. Дідух - пшеничний сніп, який зайняв почесне місце на нашому дійстві і символізує урожай, добробут та є оберегом роду.
Які ж ми щасливі, що маємо такі надбання. Які ж ми багаті, що маємо такі традиції. Які ж ми сильні, що маємо такий цілеспрямований та міцний у думках, мріях, вчинках і боротьбі за незалежність український народ.
Дай, Боже, дочекати всім у здоров'ї, мирі та з Перемогою до другого року!
Затишку і магії, святкового настрою, веселощів і радості, а іще пізнання наших українських традицій принесуть вам наші різдвяні відеочитання. Адже цікава книга "Йде до нас колядочка" про таїнство зимових свят вас зачарує.
Вмощуйтесь зручненько та слухайте уважненько і ви дізнаєтесь, що казкові дива в новорічні свята таки бувають. Пісні і хороводи, колядки поведуть вас у вир неймовірного дійства обрядів. А затишок ошатного музею української народної старовини бібліотеки "Хата під стріхою" додасть незвичайності і наблизить до давньої автентичної історії та культури нашого роду.
Миру, щастя, добробуту, міцного здоров'я всім! Щасливих свят!
Залунали голоси передзвонами найвеличнішого зимового свята у клубі пісні "Надія" бібліотеки 13. Відкриваємо нову сторінку життя наших багатоголосих аматорів, та ще й яких!, у 2023 році.
Співайте разом з нами. У цих піснях наші джерела, наша історія, наш дух, наші традиції, наша правда і наша Перемога.
Бо Різдво Христове - це, в першу чергу, свято добра, миру і милосердя.