вівторок, 30 червня 2020 р.

Віктор Гюго "Собор Паризької Богоматері"

Пропонуємо вашій увазі класику зарубіжної літератури
 Віктора Гюго "Собор Паризької Богоматері" 
з фонду бібліотеки №13.


   Блискучий історичний роман - класика французької і світової літератури. Автор майстерно зображує середньовічний Париж з його сірими, плутаними вуличками, з його жорстоким норовом. Твір наповнений емоціями, стражданнями й вірою, таємницями й символами. Ця книга про кохання трьох чоловіків до однієї жінки. Та кохання це різне: в когось чисте, в когось божевільне, в когось недовговічне. І, безперечно, головним персонажем роману є Собор Паризької Богоматері. Всі події пов’язані з цією непохитною спорудою, це жива істота, що вершить і долі головних героїв.
   Основу роману-легенди «Собор Паризької Богоматері» складає незмінний для всього творчого шляху зрілого Гюго погляд на історичний процес як на велике протиборство споконвічних джерел — добра та зла, милосердя та жорстокості, почуття та розсуду. Головні діючі особи роману вигадані автором: циганка Есмеральда, архідиякон Клод Фролло, дзвонар собору горбун Квазимодо. Але є в романі «персонаж», який об’єднує навколо себе всі діючі особи та збирає докупи практично усі основні сюжетні лінії. Ім’я цього персонажу винесено у назву твору Гюго. Ім’я це — Собор Паризької Богоматері.


   Віктор-Марі Гюго — французький письменник, драматург, поет, публіцист, громадський діяч. Член Французької академії (1841).
 Творчість Гюго дуже різноманітна: романи, лірична поезія, драми у віршах і прозі, політичні промови в Палаті перів, численні листи.
 Віктор Гюго зробив значний внесок в оновлення поезії і театру як лідер течії романтизму у французькій літературі. Він також дав змогу багатьом поколінням розвинути думку, що ідеологічна позиція письменника в політичному житті завдяки численним зобов'язанням прирікає його на вигнання.
 Його творча діяльність почалася рано, вже у 20 років він випустив збірку «Оди й різні вірші». Але світову славу здобули інші твори В. Гюго, зокрема «Знедолені» та «Собор Паризької Богоматері». 
 30 червня в світі відзначають День Віктора Гюго, саме у цей день в 1862 році був опублікований останній розділ епічного роману «Знедолені».



неділя, 28 червня 2020 р.

З Днем Конституції України!

Сьогодні свято на моїй землі,
Де вітер гладить золоте колосся,
І ластівку несе у неба синю гладь,
Яку розділить лиш літака полоска.
Сьогодні свято на моїй землі,
Де проживають вільні люди вже віками,
В степу, в горах, на заході і сході,
Тріпоче волі вітер жовто-синіми лиш прапорами.
Сьогодні свято на моїй землі,
За яке боролись і за яке вмирали,
Діди і прадіди твої й мої і про яке,
Поети мріяли і тишкома писали.
Сьогодні свято на моїй Вкраїні,
І ми про нього можем написати вільно,
Свобода слова і права людини - наш закон,
Із чим вітаємо вас шановні щиро!



пʼятниця, 26 червня 2020 р.

   Шановні користувачі! 
   27, 28, 29 червня 2020 року у зв'язку зі святковими вихідними днями бібліотека №13 працювати не буде.




Активні користувачі бібліотеки 13

#бібліотеки_соломянки #бібліотека_13 #бібліопідвальчик_на_відрадному
#бібліотека_onlinе
#активні_користувачі_бібліотеки_13

   "Активні користувачі бібліотеки 13" знову в ефірі. Сьогодні розповімо про ще одну чудову людину нашого клубу "Лада". Це - Лариса Миколаївна Гриневич.
 Одного зимового дня йшла вона знайомою стежкою до роботи і погляд зупинило оголошення біля воріт парку "Відрадний" про відкриття жіночого клубу в бібліотеці 13.  
 А коли поверталася додому, то папірця вже не було. Пожалкувала, що не запам'яталась адреса. Але хто шукає, той завжди знайде. Зробивши декілька телефонних дзвінків знайомим, з' ясувалось, що наша бібліотека розташована зовсім поруч.
У призначений час зайшла до нас струнка кароока мила жіночка із хвилястим довгим волоссям. Прийшла і залишилась у колі однодумців і вмілих рукодільниць, таких, як і вона.
 Проводила і майстер-клас, вправними рухами вив' язуючи хитромудрі вузли із жіночих шарфів на плечах колежанок по клубу. І чудові прикраси виготовляла власноруч, вишивала, вчилася і навчала.
І, як ми розповідали в попередньому дописі, познайомилася тут зі своєю уже тепер подругою. Дива бувають. Дороги зводять. І спільне захоплення, рукоділля, теж.
 Незабутнім є професійний танок "циганки" Лариси, бо безвідмовність, відповідальність і грунтовний підхід її до всього вражає. Адже брала уроки вона саме у фахівця. А танок потрібен був для свого Дня народження. Мала неабияке бажання зробити подарунок друзям. І їй це неперевершено вдалося. Відтворила його і у нас на святі в бібліотеці. Це був аншлаг. Мов метелик крилами робила рухи широкою спідницею, заворожуючи всіх навколо. Як виявилось, костюм, який пані Лариса наполегливо шукала декілька днів, досить важкий. А вона ж у нас така тендітна.
Лариса Миколаївна завжди пропонує свою допомогу, навіть під час карантину. Добра, щира і просто хороша людина. Щаслива мама, якій син-легкоатлет присвячує свої досягнення і нагороди.
 Пишаємося тим, що знайомі з такими чудовими людьми.



Наркотична небезпека

                                 
  
   26 червня - Міжнародний день боротьби із зловживанням наркотиками. Наркоманія – хвороба, що характеризується непереборним потягом до наркотиків, викликає в малих дозах ейфорію, у великих - наркотичний сон. Стан залежності від наркотиків характеризується трьома факторами: непереборним бажанням продовжувати прийом наркотиків, потребою поступово збільшувати дозу, залежністю психічного, а іноді і фізичного характеру від впливу наркотиків. 
 Сьомого грудня 1987 року Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення щороку 26 червня відзначатимуть всесвітній день боротьби з наркоманією. Поштовхом для цього став виступ Генерального секретаря на Міжнародному семінарі по боротьбі з наркоманією. Учасники ООН поставили за мету створити незалежне від вживання наркотиків суспільство і в той же день склали план майбутніх заходів по боротьбі з наркоманією. 
   Кількість наркоманів зростає в усьому світі, в тому числі і в Україні. Наркоманія в Україні, на думку спеціалістів, давно набула ознак епідемії. За офіційними даними в Україні зареєстровано 65 тисяч розповсюджувачів наркотиків.
 Міжнародний день боротьби із вживанням наркотиків та їх незаконним обігом сприяє ознайомленню громадськості з серйозною проблемою нашого часу - проблемою наркоманії. Завдяки спільним зусиллям можна досягти позитивних результатів у вирішенні глобальної проблеми сучасності.
   До Міжнародного дня боротьби із зловживанням наркотиками бібліотека №13 підготувала тематичну презентацію - виставку-вирок "Наркотична небезпека".    


   Бенюмов, В. М. Шкода наркотиків, алкоголю. Посібник для вчителя / В. М. Бенюмов. – К.: Рад. шк., 1989. – 125 с.
В посібнику описано шкідливий вплив на організм людини алкоголю, нікотину та наркотиків. Даються деякі методичні рекомендації щодо організації профілактичної роботи в школі з урахуванням вікових анатомо- та психофізіологічних особливостей школярів.

   Юнак, В. Ю. Наркоманія – дорога в безодню / В. Ю. Юнак. – К.: Здоров’я, 2001. – 160 с.
У книзі описано історію виникнення та розповсюдження наркоманії, її клінічні прояви, ускладнення, соціальний портрет наркоманів. Наведено сучасні методи лікування та реабілітації хворих на наркоманію. Відзначено тісний зв’язок наркоманії зі СНІДом.

   Максимова, Н. Ю. Безпека життєдіяльності: соціально-психологічні аспекти алкоголізму та наркоманії : навч. посіб. для студ. вузів / Н. Ю. Максимова. – К. : Либідь, 2006. – 328 с.
Розкриваються причини і сутність залеження людини від психотропних речовин, процес його виникнення та форми прояву. Встановлюються закономірності особистісної схильності до алкоголізму та наркоманії. Описуються критерії виявлення осіб, які становлять "групу ризику" адиктивної поведінки. Надано рекомендації щодо соціально-психологічної допомоги дітям із алкогольно залежних сімей.

   Мойсак О. Д. Основи медичних знань і охорони здоров’я: навч.-метод. посібник / О.Д. Мойсак – 2-ге вид. перероб. і доп. – К.:  Арістей, 2004. - 592с.
У посібнику висвітлені особливості розвитку організму людини та основні захворювання. Подано основи мікробіології, епідеміології, дезинфекційної справи. Подані відомості про невідкладну допомогу при нещасних випадках та невідкладних станах.

 Горащук В.П. Валеологія: навч. посібник для 10-11 кл. загальноосвіт. шкіл /  Горащук В.П. - К.: Генеза, 1998. - 144с.
Посібник "Валеологія" ознайомлює учнів з основами теорії та практики культури здоров'я, основами здорового способу життя.

   Ураков І.Г. Наркоманія - М.: Медицина, 1990. - 64с.
У брошурі розглянуті медичні, соціально-психологічні та правові аспекти наркоманії і токсикоманії. Підкреслено необхідність і конкретні шляхи профілактики цього соціального зла в першу чергу серед молоді та підлітків.



четвер, 25 червня 2020 р.

Конституція очима дітей

#бібліотеки_соломянки #бібліотека_13 #бібліопідвальчик_на_відрадному
#бібліотека_onlinе
#день_конституції_україни
#відеомайстер_клас

   Ми живемо у правовій державі. І у переддень головного її свята давайте поговоримо про наш Основний Закон.
 У кожній країні, як і у кожній сім’ї, існують певні традиції, правила і норми поведінки, яких дотримуються і за якими живуть всі її мешканці. Ці правила називаються "законами". Законів багато, та серед них є найголовніший, що зветься словом "Конституція". Якщо цього головного закону не дотримуватися, то в країні не буде порядку. Тому виконувати Конституцію повинні всі.
 Важко було б уявити наше життя, якби не було Конституції! Всюди би панували безлад та негаразди. Отже, Конституція України є дуже важливою для всіх нас.
 Люди з давніх-давен почали впорядковувати своє життя.
 Тож полинемо у минуле нашої країни. У XI століття. У Київську Русь. У період князювання великого, могутнього Ярослава Мудрого. Ним було складено одну з найперших юридичних пам'яток Київської Русі - «Руську правду». Сьогодні відомо 106 списків, які відображають права власності, види договорів, покарань, що існували на той час у Київській Русі.
 У 1588 році на землях України починає діяти Литовський статут, який на той час захищав інтереси польсько-литовської шляхти, що панувала на території України.
 Значне місце в правовій культурі України займають збірки Магдебурзького права, яке встановлювало порядок виборів і функцій органів міського самоврядування, суду, купецьких об'єднань, цехів, спадкоємництва, визначало покарання за різні види злочинів. Застосування Магдебурзького права було припинено на території України в 1786 році, окрім Києва, де воно зберігалося аж до 1835 року.
 У 1710 році відомий український гетьман Пилип Орлик склав першу демократичну Конституцію «Пакти й конституції законів і вольностей Війська Запорозького», де встановлювався державний суверенітет і означалися кордони Української держави.
 Ідея суверенітету втілюється в 1917 році після падіння самодержавства в Росії, коли новостворена Українська Центральна Рада видає 3 універсали. А 22 січня 1918 року в IV універсалі було проголошено створення Української Народної Республіки. 29 квітня 1918 року на сесії Центральної Ради було затверджено Конституцію, яку розробив Михайло Грушевський. У період існування Радянського Союзу було прийнято чотири Конституції, які поширювалися і на Українську Радянську Соціалістичну Республіку.
 Після проголошення Акта про незалежність України 24 серпня 1991 року на території нашої держави діяла Конституція УРСР, прийнята в 1977 році, в яку було внесено понад 200 поправок. З 20 вересня 1994 року було створено Конституційну комісію, яка розробляла нову конституцію створеної держави.
 28 червня 1996 року Верховна Рада нарешті прийняла Конституцію України - закон, в якому записано всі права українців. Це право на життя, право на житло, право на працю, право на відпочинок, право на лікування та багато-багато інших прав. Записано в Конституції і наші обов’язки. Наприклад, обов’язок захищати свою Батьківщину, обов’язок берегти природу, обов’язок виконувати вимоги Конституції та інші.
 Маленька дитина, як правило, ставить батькам десятки-сотні різних запитань на день. Рано чи пізно дитина запитає про Президента, Верховну Раду, суд (бо про це так часто говорять у телевізорі) або про те, які вона має права і чому в неї, якщо вона ще й не дуже доросла, є якісь обов’язки.
 Чи зможете Ви відповісти на ці запитання в доступній для дітей формі? Слід бути готовими і до прямого запитання: «А що таке Конституція і навіщо вона потрібна?» Чи готові Ви до цього? Чи не відмахнетеся від відповіді, сказавши щось досить поверхове на кшталт «це такий основний закон, який мають всі виконувати».
 Ось ми у спосіб відеомайстер-класу "Конституція очима дітей" з виготовлення маленької, але такої важливої у житті кожного книжечки "Конституції України" хочемо прийти на допомогу дорослим у висвітленні цієї теми. Ваша малеча враз зрозуміє: який цей документ і про що у ньому йдеться. А виготовила його наша користувачка Радочка Колесникова під пильним керівництвом мами-бібліотекаря Наталії.
 До роботи вони підійшли грунтовно підготовленими. Прочитали Основний документ нашої держави. Вивчили права та обов'язки. Приготували матеріали і нумо за роботу. "Конституція України" у Радочки вийшла чудова - яскрава, зі статтями та ілюстраціями-аплікаціями.
 Ось погляньте: відеомайстер-клас "Конституція очима дітей".






Галина Вдовиченко "Інші пів'яблука"

Пропонуємо вашій увазі цікаву книгу
Галини Вдовиченко "Інші пів'яблука"
 з фонду бібліотеки №13.


   Дерев’яне яблуко, витвір майстра епохи бароко – це не просто сувенір. Воно вміє здійснювати найпотаємніші бажання… Колись це яблуко змінило долі 4 подруг львів’янок – редактора Галини, коректора Магди, дизайнера Ірини та телеведучої Луїзи. З того часу минуло 5 років. І ось магічна річ знову виходить зі сховку й веде подруг до нових пригод.


   Галина Костянтинівна Вдовиченко — українська письменниця та журналістка, яка дебютувала у великій літературі в 2008 році романом «Пів'яблука». Всі книги Галини Вдовиченко - яскравий приклад якісної літератури в мелодраматичному жанрі. Сюжети її творів розгортаються в українських містах і навколо знайомих багатьом читачам персонажів. Адже найчастіше головні герої книг цієї письменниці - звичайні люди, яких ми безліч разів зустрічали на вулиці, але при цьому трапляються з ними зовсім не звичайні події.
   Серед інших творів Галини Вдовиченко також варто відзначити книги для молодшого і середнього шкільного віку: «Мишкові миші», «Ліга непарних шкарпеток», «36 і 6 котів». Це добрі, веселі й захоплюючі історії, які, безсумнівно, сподобаються дітям молодшого і середнього шкільного віку.


Вірші про абетку

#бібліотеки_соломянки #бібліотека_13 #бібліопідвальчик_на_відрадному
#бібліотека_onlinе #ПРОЧИТАННЯ
#маленькі_користувачі_бібліотеки_13
#український_алфавіт
#вірші_про_абетку
#дитячі_ігри

 УКРАЇНСЬКИЙ АЛФАВІТ
Україна — це єдина
Наша рідна Батьківщина.
Тож вивчаймо, діти, мову
веселкову, барвінкову.

А

Алфавіт вивчаймо з А:
Ананас, авто, айва.
А лікують від ангін —
Аспірін та анальгін.

Б

Білка била в барабан.
Бе! - за-бе-кав їй баран,
Бий тихіш, будь ласка, білко,
Бо розбудиш перепілку.

В

Вовк розлючено завив -
Вовк зайчати не зловив.
Він сердито крикнув:- Ну-у,
Я тебе ще дожену!

Г

Гуска плаче: - Га-га-га —
В гусака болить нога.
Гуска голуба гука
Годувати гусака.

Ґ

Ґалаґан прийшов до ґави,
Попросив у ґави кави,
І йому ґаздиня ґава
Налила дві чашки кави.

Д

Дятел дзьобом дуб довбав —
Дітям хатку будував.
Дрозд довбати так не міг —
Дятлу дрозд не допоміг.

Е

Ефа - пані екзотична:
Елегантна, симпатична.
Ефа - мешканка пустельна.
Ефа жалить всіх смертельно.

Є

Єгер в лісі єгерює —
Там і днює, і ночує.
Там єхидни та єноти —
Є у єгеря робота.

Ж

Жабеня жувало жуйку
І зустріло раптом Жучку.
Жучка каже жабеняті:
- Хочу жуйку пожувати.

З

Зайчик зиму зимував -
Білу шубку не знімав.
А зробилося тепленько -
Зняв її й надів сіреньку.

И

И — слова не починає.
Слів на И у нас немає.
В слові пишуть букви ці
Лиш в середині й в кінці.

І

Індик водить індичат
В дитсадочок до качат.
І навчились індичата
Розмовляти, як качата.

Ї

Їжачок гриби збирав —
Їжу дітям готував.
Їжачата їли все,
Що їм батько принесе.

Й

Йод — це ліки всім відомі.
Йод є майже в кожнім домі.
Боїмось ми йоду марно -
Йод лікує рани гарно.

К

Котик Мурчик полював,
Але мишку не впіймав.
Кішка котику сказала:
- Краще будем їсти сало.

Л

Лелеча ходило лісом.
Лелеча зустрілось з лисом...
У гнізді і мама, й тато,
Лиш немає лелечати.

М

Мавпа вчила мавпеня
Умиватися щодня.
Мавпеня тепер уміє
Мити хвіст і мити шию.

Н

Носоріг — на носі ріг,
Ніс рогатий свій беріг.
А тому стирчить і досі
В носорога ріг на носі.

О

Ослик осінню охрип —
Захворів, мабуть, на грип.
Ослик кашля, ослик чха
І хрипить: - Ох-а, ох-а.

П

Півник пісеньку співає -
Пастушка повідомляє,
Що корови на лужку:
- Прокидайсь! Ку-ку-рі-ку!

Р

Рак повільно рачкував —
Рак до річки прямував.
Раку з річки крячка кряче:
- Ти куди рачкуєш, раче?

С

Сонях в полі зупинився
І на сонце задивився.
Скоро й сам у день погожий
Сонях став на сонце схожий.

Т

Тигреня просило тата
На верблюді покатати.
- Та ти що ?! — промовив татко,-
То ж мале верблюденятко !

У

Утюжок заухав: — Ух-х!
Утюжка спитав утюг:
- Утомивсь? Усе покинь —
У коробці відпочинь.

Ф

Фазан ходить в очереті
В фіолетовім береті.
А в гнізді співає тихо
Фазанятам фазаниха.

Х

Ховрашок ходив химерно
І ховав за щоки зерна —
Запасався на останнє
Передзимне харчування.

Ц

Цап у цирку працював —
Цап цікаво танцював.
В цирк ходили цапенята
Подивитися на тата.

Ч

Чайка в човнику пливла
Через річку без весла.
Човник річкою несло,
Бо зламалося весло.

Ш

Швачка шапку швидко шила,
Час не гаяла — спішила.
Швачка мала поспішити,
Бо ще й шубу швачці шити.

Щ

Щітка справу знає чітко —
Чистить вправно зуби щітка.
Чистить лагідно, без крові,
Щоб були вони здорові.

Ю

Юнга — юний мариніст,
До малюнків має хист.
Юний юнга змалював
Сонце, море й пароплав.

Я

Якір, яблуко, ягня.
Перша літера в них - Я.
Але гарно знають діти:
Я - остання в алфавіті.

Ь
Знак пом'якшення. Цей знак
Не читається ніяк.
З ним, наприклад, кажем: галь-ка,
А без нього твердо: гал-ка.

Пригадаймо знову, діти:
Скільки літер в алфавіті?
І всі разом скажем так:
ТРИДЦЯТЬ ДВІ
ТА М'ЯКИЙ ЗНАК.

Окрім цього ще відомо,
Що є крапка(.) і є кома(,)

Віктор Дзюба

   За допомогою цікавої яскравої гри також можна вивчити абетку. Наш маленький користувач бібліотеки 13 Женя Колокольцев знає "на зубок" всі літери. І вас навчить. Ось тільки пазлики складе.



середа, 24 червня 2020 р.

Чинна Конституція – сильна Україна


   28 червня вся Україна святкує День Конституції – одне із головних державних свят України. Адже Конституція є основним законом країни, який гарантує кожному громадянину права і свободи, а також визначає політичний устрій держави.
 Конституція увійшла у суспільне життя як головний оберіг державності і демократії, гарант незалежності і соборності України.
 Прийняття Конституції закріпило правові основи незалежної держави, її суверенітет і територіальну цілісність, підвищило міжнародний авторитет України у світі. Ця подія стала найважливішим кроком у забезпеченні прав і свобод українських громадян.
   До Дня Конституції України бібліотека №13 підготувала віртуальну виставку-присвяту "Чинна Конституція – сильна Україна". Вокальний супровід - А. Яхно.



      Перша Конституція України гетьмана Пилипа Орлика. 1710 рік / М. Т. (пер. з лат. та прим.), О. Штанко (мал.), О.Пріцак (передм. та заг. наук. ред.). — К. : Веселка, 1994. — 76с. 
   І дітям, і дорослим - усім, хто любить рідну землю й цікавиться її історією, треба прочитати цю книжку - першу Конституцію України, укладену ще 1710 року. Текст перекладено з латинської мови. В мові перекладу використано елементи стилістики публікацистичних творів XVIII ст.
   300 років тому гетьман Пилип Орлик підписав документ "Пакти і Конституція прав і вольностей Війська Запорозького". Потім Основний Закон затвердили на зборах козацтва біля містечка Бендери у Молдові.  Українська Конституція стала першою у світі, що розділила владу на три гілки: законодавчу, виконавчу та судову. Конституція Орлика засвідчує давні демократичні традиції українців — цей документ з'явився на 77 років раніше за американський Основний Закон і на 81 рік раніше за польську Конституцію.

   Історія української Конституції / Українська правнича фундація; упоряд.: А. Г. Слюсаренко, М. В. Томенко; вст. ст. С. П. Головатий. – Київ: Право, 1997. – XV, 443 с.
  У книзі зібрано та проаналізовано конституційно-державні акти України з найдавніших часів до сьогодні. Переконливо доводиться, що Конституцію Пилипа Орлика, "Начерки конституції" Георгія Андрузького, Основний закон "Самостійної України", Конституцію УНР, Конституцію Отто Ейхельмана, Конституцію України 1996 року єднає ідея демократичної незалежної України. Вивчення історії створення та прийняття конституційних документів, а також розв'язання в них проблем форми правління та устрою держави, місця особистості, нації, суспільства в системі етичних цінностей стане в нагоді в процесі пошуків шляхів розбудови України. Для вчителів, науковців, політиків, усіх читачів, які поглиблено вивчають українську історію.

   КОНСТИТУЦІЙНІ АКТИ УКРАЇНИ. 1917—1920. Невідомі конституції України. — Київ: Філософська і соціологічна думка, 1992. — 272 с.
   Недосліджена царина української історії початку XX сторіччя подана під кутом зору становлення національної державності. Йдеться зокрема про правовий аспект, актуальність якого сьогодні очевидна. Читачеві пропонується архівний матеріал, що стосується конституційної нормотворчості в період 1917 — 1920 років, з коментарями фахівців — істориків і правознавців. До книги увійшли хронологічний покажчик імен видатних діячів того буремного часу, а також фотоілюстрації, які здебільшого публікуються вперше за радянський період. Книга розрахована на всіх, хто цікавиться новітньою історією України.

   Чехович С.Б. Конституція України: (з офіційними тлумаченнями Конституційного Суду України). – К.: Ліра-К, 2005. – 96 с.
  Пропоноване видання укладене з урахуванням багаторічної практики Конституційного Суду України щодо офіційного тлумачення окремих положень Конституції України.

   Конституція незалежної України [Текст] : у 3 кн. / уклад. С. П. Головатий, Л. П. Юзьков ; ред. С. П. Головатий ; Українська правнича фундація. - К. : Право, 1995 .
   Українська Правнича Фундація видає матеріали, що відбивають перебіг та зміст новітнього конституційного процесу в Україні, розпочатого проголошенням державного суверенітету України в 1990 році, і який завершується прийняттям нової Конституції України як незалежної демократичної держави.

   Бібік Н. М. Зростаймо громадянами. Розповідь про Конституцію України: Навч. посібник. - К.: Веселка, 2000. - 87 с.: іл.
   Навчальний посібник створено для курсу, що входить до навчального плану початкової школи. У ньому розглядаються загальні питання (що таке держава, демократія, громадянський обов’язок і права людини, нація і національні меншини, закон і державні символи тощо) і конкретні статті Конституції України, передбачені для вивчення молодшими школярами.

   Мірошнікова В. Моя Україна. Ілюстрована енциклопедія для дітей. - Харків: Септіма, 2010.- 80 с.: іл.
 Звідки походить назва «Україна»? Чим славні Карпати? Які свята відзначають в Україні? Відповіді на ці та багато інших запитань ви знайдете на сторінках енциклопедії «Моя Україна».
 Україна має свою багатовікову історію, своєрідну культуру, літературу та мистецтво. Нам є чим пишатися, що цінувати, вивчати і про що розповідати іншим.
 Книга стане у пригоді школярам, а також всім, хто бажає поширити свої знання про Україну.


вівторок, 23 червня 2020 р.

"Чом ти не прийшов"

#бібліотеки_соломянки #бібліотека_13 #бібліопідвальчик_на_відрадному
#бібліотека_onlinе
#українська_народна_пісня
#чом_ти_не_прийшов

   Розповімо вам сьогодні про ліричну побутову пісню за жанровою направленістю, сумну, мрійливу, схвильовану, душевну за характеристикою мелодії, за темпом - помірну, за ладом - мінорну, 'Чом ти не прийшов».
   Це - чудова українська пісня, яку, зазвичай, музичні джерела трактують як українську народну лемківську пісню. В естрадному виконанні композиція набула популярності після того, як наприкінці 1970-х - 1980-х роках її взяв до свого репертуару вокально-інструментальний ансамбль «Тріо Маренич".
   Цікаво знати, що перший рядок пісні нині існує в трьох найвживаніших варіантах:
"Чом ти не прийшов",
"Чому-с не прийшов, чому-с не прийшов",
"Ой чом не прийшов".
   Особливості вживання пов'язані скоріше з мовними звичаями того регіону, в якому виконувалась композиція, але значних змістовних змін текст при цьому не зазнає.

 Текст пісні

 Чом ти не прийшов,
Як місяць зійшов?
Я тебе чекала.
Чи коня не мав,
Чи стежки не знав,
Мати не пускала?

 І коня я мав,
І стежку я знав,
І мати пускала.
Найменша сестра,
Бодай не зросла,
Сідельце сховала.

 А старша сестра
Сідельце знайшла,
Коня осідлала:
"Поїдь, братику,
До дівчиноньки,
Що тебе чекала".

 Тече річенька
Невеличенька,
Схочу – перескочу.
Віддайте мене,
Моя матінко,
За кого я схочу.

 Можливо, ви чули цю пісню у виконанні тріо "Маренич", гурту «Ватра», гурту «Водограй», співачки Наталії Бучинської, співачки Ірина Федишин, гурту «Жуки», гурту «Дармограй», Олексія Горбунова, Віталія та Світлани Білоножків, Захара Мая, Злати Огнєвіч.
   А ми вам пропонуємо послухати у виконанні аматорів сцени бібліотеки 13, поціновувачів української народної пісні родини Яхно в ошатному інтер'єрі експонатів музею предметів побуту української народної старовини бібліотеки "Хата під стріхою" під живописними полотнами народного майстра Наталії Бойко.
   Любіть українське, читайте та співайте українською!






Цікаві дитячі книжечки Євгенії Пірог

Пропонуємо вашій увазі цікаву серію книг 
 Євгенії Пірог "Твої книжкові шпаківні", "Сильвестр та друзі", 
"Кіт Мармур та різдвяні пряники"
з фонду бібліотеки №13.


  Євгенія Пірог "Твої книжкові шпаківні"


   Книжка об'єднує кілька активностей. Розфарбувати, дізнаючись про книжкові шпаківні - вільні благодійні бібліотеки. Розсекретити таємничі книги, склавши план до читання. позначити на мапі України строкате читання з Балакучим Шпаком. Книжкова шпаківня - багатофункціональний інструмент заохочення дітей до книг. Книжкова шпаківня - осередок родинного і творчого спілкування, що формує корисні навички та дорогоцінні спогади.

Євгенія Пірог "Сильвестр та друзі"


   Збірка віршів до дитячих ілюстрацій. Веселі і сумні, великі і маленькі, сірі і різнокольорові кішки дивляться зі сторінок книги для дітей "Сильвестр і його друзі".

 Євгенія Пірог "Кіт Мармур та різдвяні пряники"


   Детективний сюжет цієї казкової повістини цілком міг трапитись у реальному житті. Тато, що забарився на заробітках, хлопчик, який прагне самостійності, маленьке дівча, яке зважилося на відчайдушний вчинок, і світло маминої любові, що вказує шлях додому. Про це кіт Мармур так вправно, лагідно муркоче, що хочеться слухати й читати, вчитися і вірити. Вірити в чудеса, яких доволі в торбі Святого Миколая. Однак, неймовірні дива виникають, коли ми справді прагнемо цього і творимо їх власними зусиллями – для себе або для когось. Казкова повість «Кіт Мармур та різдвяні пряники» смакуватиме до читань у родинному колі.


   Пірог Євгенія Олександрівна — письменниця і громадський діяч, автор і куратор Всеукраїнської ініціативи «Додай читання»;— волонтерського руху, що популяризує читання серед дітей, дитяча письменниця, член Спілки письменників України. Творчий псевдонім —Казкарка Джінні.
   Євгенія Пірог започаткувала у 2012 році масове впровадження благодійних міні-бібліотечок «книжкові шпаківні», які прихильники руху виготовляють та встановлюють у громадських місцях для вільного користування книжками за принципом «почитай-поверни-подаруй» книгу. Нині більш як 150 таких осередків читання діють щонайменше у 8 областях країни, з них 21 «шпаківня» позначена спеціальним маркованим ідентифікатором на світовій мапі проекту «Маленькі вільні бібліотеки».


субота, 20 червня 2020 р.

Активні користувачі бібліотеки 13

#бібліотеки_соломянки #бібліотека_13 #бібліопідвальчик_на_відрадному
#бібліотека_onlinе
#активні_користувачі_бібліотеки_13
#клуб_лада_бібліотеки_13
#громада_відрадного
#клуби

   Продовжуємо свою рубрику "Активні користувачі бібліотеки 13".
   Хочемо розповісти вам про чарівну, добру, трудолюбиву, відповідальну Тетяну Борисівну Загороднюк. Давній користувач бібліотеки. Членкиня жіночого клубу "Лада" з першого дня його заснування. Сама прийшла і привела таку ж завзяту розумничку-внучку Анжеліку. Скільки всього виготовлено їхніми руками! У нас, у клубі, є така метода, що кожен із членів може провести будь-який цікавий майстер-клас. Пані Тетяна - активістка у цьому починанні. Які ж чудові серветки для оздоблення столу вона демонструвала. А про її браслети-"фенєчки" вже ходять легенди. На те заняття стільки дітей зібралося. Та і дорослі, ніби підлітки, теж крутили візерунки на своїх зап'ястях. Скільки різних прикрас, намист, сережок, ланцюжків, картин, які милували око на бібліотечних виставках, жіночих валізок, гаманців та багато іншого створили її невтомні руки. Непосидюча. Завжди - навколо столу. Ділиться порадою, підтримкою. А як вам таке. У будь-який час робочого тижня може зайти і запропонувати свою допомогу. У нас всі такі чудові і легкі на ходу. Така ж і її подруга Лариса Миколаївна, з якою вони познайомились у нас, у клубі, і про яку ми вам розповімо згодом. Під час карантину всі спілкувались по телефону і підтримували одна одну. Згадували наші театралізовані сценки, тематичні зустрічі, вечори, святкові концерти. Отакі вони наші дівчатка з клубів. Вони чудові. Пишаємось вами і з нетерпінням чекаємо відновлення повноцінного клубного життя бібліотеки 13.



Володимир Єшкілєв "Фаренго. Гніздо"

Пропонуємо вашій увазі цікаву новинку
Володимира Єшкілєва "Фаренго. Гніздо"
з фонду бібліотеки №13.


   "Гніздо" - другий роман з фантастичної трилогії Володимира Єшкілєва "Фаренго". Передбачена війна почалась. Ґирги все ж таки атакували населені світи. Читачі мають змогу зануритись у майбутнє, де людство у гонитві за ресурсами і владою опинилось на межі соціальної та біологічної катастрофи. І ті герої, які вже полюбились читачам першого роману трилогії "Тінь попередника", і нові персонажі, захоплені виром подій, стають учасниками складної гри могутніх сил, що намагаються встановити свій порядок у Всесвіті. Тінь Темного бога минулих епох знову лягає на острівці життя.
   У книзі епопеї гібридна гра могутніх сил переходить у відкриту війну. І перемога в ній криється не у простуватій солдатській стійкості і не в технічній перевазі. Для перемоги потрібно знайти гніздо, а до­ки воно не знайдене, наповзатиме темрява. І буде піднятий пил на мертвих планетах, і всі очевидності та розрахунки будуть піддані сумнівам, і в химерних місцях знайдуться не лише сліди невгасимої ненависті... 


   Володимир Єшкілєв  — український прозаїк, поет, есеїст, кінодраматург, сценарист. У прозі Володимира Єшкілєва передовсім приваблює філософський струмінь і намагання означити таємницю символів і знаків. Володимир є також ідеологом так званого «станіславського феномена». 


пʼятниця, 19 червня 2020 р.

Антуан де Сент-Екзюпері "Повне зібрання творів"

Пропонуємо вашій увазі цікаву книгу
Антуана де Сент-Екзюпері "Повне зібрання творів" 
з фонду бібліотеки №13.


   Збірка творів Антуана де Сент-Екзюпері — видатного французького письменника, людини яскравої, дивовижної і воістину героїчної долі. Багато творів автора «Маленького принца» давно завоювали любов читачів. 
 Найпопулярніша книга Екзюпері в Україні та інших країнах світу — алегорична повість-казка «Маленький принц». Це історія пілота, який змушений здійснити аварійну посадку в Сахарі, де він зустрічає незвичайного хлопчика. Згідно з зізнанням останнього, він прилетів сюди з астероїда В-612. За час своєї подорожі хлопчик зустрічав багато різних персонажів. Короля, який вважав, що править усіма зірками. Честолюбця, який жадав бачити захоплення в очах оточуючих. П'яницю, який п'є, щоб забути, що йому соромно пити. Ділову людину, все життя якої полягає у безперервному підрахунку зірок.  
 «Земля людей» — найвідоміший після «Маленького принца» твір, збірка епізодів з життя автора, спогадів, роздумів про людей, їхню працю, що перетворює землю, їх стосунки, думки та цивілізацію. У 1939 році твір відзначено Великою премією роману Французької академії. 
 До книжки також увійшов роман «Воєнний пілот» та повість «Нічний політ». «Нічний політ» — роман, присвячений зародженню комерційної авіації. У центрі оповідання — літак, який долає ураганні хмари на великій висоті.
 Роман «Цитадель» — це спроба опанування світу розумом, не марна, але безрезультатна, бо світ для свого осягання потребує інструменту, набагато тоншого за розум. Це головна книга життя письменника, що дозволяє гідно оцінити масштаб його філософської спадщини.


 Антуан де Сент-Екзюпері — відомий французький письменник, поет і професійний льотчик. Дворянин за походженням, автор присвятив себе літературі і літакам, залишивши після себе скромну літературну спадщину: кілька десятків повістей, казок та віршів. Але при цьому твори Екзюпері вплинули на розвиток літератури. 


Мій татусь - найкращий в світі

#бібліотеки_соломянки #бібліотека_13 #бібліопідвальчик_на_відрадному
#бібліотека_onlinе
#день_батька
#відеомайстерклас

   "Мій татусь - найкращий в світі" - відеомайстерклас - подарунок татові власними руками до Дня батька.
 Найближчими і найріднішими для нас людьми в усьому світі є наші батьки. Тато і мама - найперші слова, які в більшості ми вимовляємо, коли вчимося розмовляти рідною мовою. Мама і тато - два сонця гарячих, два вірні, надійні крила. Ми намагаємося їх порівнювати, дивимося на них, вивчаємо їх. Вони для нас одночасно і найбільша загадка, і найбільше відкриття. Добре, коли вони є у нас і сумно, коли залишають.
 Сьогодні, у переддень Дня батька, поговоримо про тата.

 Він не вміє готувати
І млинців не напече,
Та як гарно вкупі грати:
М’яч від тата не втече!

 Шити – клопоту багато:
Голка крутиться і все.
Ліпше він ялинку в хату
Нам до свята принесе.

 Він морозиво купляє
Замість супу на обід.
Та зате татусь наш знає,
Як побудувати пліт!

 З ним цікаво мандрувати,
Горами, ланами йти…
Кращого, ніж рідний тато,
Нам ніколи не знайти!

 У багатьох країн світу вже понад 100 років існує традиція вітати татусів з їхнім «професійним святом». Україна раніше неформально святкувала День батька в третю неділю червня або третю неділю вересня, проте з 2019 року наші татусі також отримали свій особливий святковий день, а Україна – нове державне свято.
 У США, Німеччині і низці європейських країн День батька почали відзначати близько 100 років тому. Свято взяло свій початок у 1909 році, і вперше було відзначене у місті Спокан, штату Вашингтон, США. Ініціатором Дня батька виступила жінка - Сонора Смарт, в заміжжі міс Додд.
 У роки її дитинства в їх сім’ї, разом з нею, налічувалося шестеро дітей. Після народження шостої дитини їх мама покинула цей світ і усі турботи про дітей, включаючи новонародженого малюка, взяв на себе їх батько, Вільям Джексон Смарт. Він звичайно ж не міг дати їм багато чого з того, що може дати дітям матусина ніжність, але зробив абсолютно все, щоб його діти не були позбавлені турботи, розуміння і любові, яку може дати тільки рідна людина. Діти виросли. Кожен пішов своїм шляхом. Сонора вийшла заміж.
 Одного разу, в 1909-му році, під час церковних відправ, присвячених Дню матері, який на той час в США вже був національним святом, вона згадала своє дитинство і подумала про батька, на чиї плечі лягли всі турботи по їх вихованню та утриманню. Про те, як гідно батько впорався з цим нелегким завданням, працюючи на фермі і віддаючи дітям всю свою увагу і любов без залишку.
 Сонора пішла до міської ради і запропонувала заснувати нове свято - День батька. Цю ідею місцева влада схвалила. Було вирішено провести належні святкування в день народження Вільяма Смарта - 5-го червня. Проте часу на його підготовку не вистачило, і свято перенесли на 19-е червня.
 Свято швидко отримало визнання спочатку в штаті Арканзас.
 Згодом таку пропозицію підтримали інші штати, але загальнонаціональним це свято стало на кілька десятків років пізніше. В 1966 році президент Ліндон Джонсон підписав прокламацію, офіційно оголосивши третю неділю червня Днем батька. Однак Конгресмени ще довгий час не наважувалися на державну установу свята. День батька був офіційно узаконений президентом США Річардом Ніксоном в 1972 році.
 З часом інші країни також почали долучатися до свята. На сьогоднішній день вже понад 40 країн світу щорічно вшановують чоловіка-батька. Більшість із них, як і Сполучені Штати, в третю неділю червня. Окремі країни відзначають в інші дати. Наприклад, сусідня Польща – 23 червня, Італія, Іспанія, Португалія – 19 березня, а от у Південній Кореї 8 травня – спільне свято матерів та батьків.
 В Україні День батька отримав офіційний статус лише минулого року. Так, у травні 2019 року Кабмін схвалив проект відповідного указу президента, призначивши святкування Дня батька щорічно у третю неділю червня.
У Кабміні, засновуючи нове свято, пояснили, що реалізація нормативного акта спонукатиме до забезпечення сприятливих умов для всебічного розвитку сім'ї як основи суспільства та підвищення статусу чоловіка як батька у процесі виховання дітей.
 День батька – це свято поваги та вдячності чоловікам, які піклуються про своїх дітей. В цей день татусі з усього світу отримують привітання, квіти, подарунки, а в деяких країнах спеціально до свята – додаткову допомогу.
 Так, в США напередодні свята прийнято надавати матеріальну допомогу батькам, які самотужки виховують дітей, а ще в цій країні особливе ставлення до троянд. Червону троянду носять біля серця якщо батько живий, а білу – якщо батько вже покинув цей світ.
 В Німеччині День батька – це завжди вихідний, оскільки відзначається разом зі святом Вознесіння Господнє. Традиційно в такий день татусі зустрічаються з друзями, запасаються пивом та закусками і відправляються святкувати на природу.
 У Фінляндії вулиці прикрашають прапорами, а в деяких містах проводять фестивалі. Діти заздалегідь готують татам подарунки, створені власноруч, а дружини готують святковий обід.
 В Італії День батька святкують 19 березня – в День святого Джузеппе, або святого Йосифа. Традиційно святкування починається з ходи по місту з іконою святого Йосифа. Часто в деяких регіонах влаштовують обіди для бідняків, яких обслуговує сам господар дому. На двері свого будинку італійці вішають оливкову гілку, яка означає, що сьогодні вони можуть пригостити обідом будь-кого.
 Свято тата - це той день, коли ми маємо нагоду звернутися з добрими словами до всіх батьків, висловити їм свою вдячність, свою любов і повагу . Та головне, що сьогодні ми можемо говорити про своїх батьків, своїх любих татусів і не приховувати своєї любові, свого захоплення їхньою силою і мужністю, їхніми добрими серцями .
 Тато, татусь, таточко. Назва людини із сильним характером, міцними руками. Назва людини, яка все може зробити, вміє все полагодити. І де не глянеш – всюди видно татову руку. Батьків приклад у родині має велике значення. Хлопчики завжди намагаються наслідувати своїх татусів.

 Горе, чи нещастя, чи біда яка.
Всіх нас виручає батькова рука.
Татова правиця знає труд і піт,
Із руки цієї ми йдемо у світ.

 Рідна, ніжна, щира, добра і міцна.
У житті дорога з нею не страшна.
Як підеш у люди, щоб там не було,
Хай в тобі не згасне батькове тепло.

 Зовсім не старенький любий мій татусь.
Ми з ним добрі друзі, і я цим горджусь.
Він такий розумний – все на світі знає,
Бо книжок багато він завжди читає.

 Дуже поважає мій татусь футбол,
Разом із гравцями «забиває» гол.
То підскочить в кріслі, то «Ура!» кричить,
Аж на стелі люстра дзвінко дзеленчить.

 Недарма вважає наша вся сім’я,
Що на тата зовні дуже схожий я.
Підросту ще трішки, і всього навчусь.
І таким завзятим стану, як татусь.

 Мій татусь рідненький, завжди будь таким:
Спритним і веселим – вічно молодим.

 Батько,тато... Він вимогливий, суворий. А його любов до нас, дітей, стримана, врівноважена. І в той же час, батьківська любов є безмежною.
 Бути хорошим батьком — найбільш відповідальна і потрібна робота в житті чоловіка. Стати прикладом для сина і добрим чарівником для дочки. Навчити, розповісти, захистити, пояснити і зробити все це з любов'ю і терпінням — таке може тільки тато.
 Це свято – чудова нагода привітати чоловіків, які гідно виховують своїх дітей.
 Ми повинні знати, як потрібні, любов і ласка, повага нашим батькам, лагідне слово, увага, доброта. Все це сповнює їх життя радістю, відновлює сили, продовжує молодість. Тож будьмо хорошими синами і дочками!
 А вам, дорогі батьки, бажаємо, щоб назавжди поселились в ваших сім’ях Любов, Повага, Статок. І той місточок доброти і поваги між батьками і дітьми ніколи не переривався. Щастя вам усім!
 Вітаємо зі святом батьків, пишаємося ними і бажаємо здоров'я та всіляких гараздів!
 Розповімо вам у який спосіб привітала маленька доця нашої бібліотекарки Наталії Колесникової Радочка (до речі, активна користувачка бібліотеки 13). Це був сюрприз татові - майстер-клас з виготовлення власноруч смачного десерту, компоненти-фрукти для якого вона виростила з мамою на присадибній ділянці.
 Чим принесла татові неабияке задоволення. Розумничка!