Кожну другу суботу вересня відзначається День українського кіно. Професійне свято працівників кінематографії запровадили згідно з Указом Президента України, підписаним у січні 1996 р.
Історія українського кінематографу бере початок із кінця ХІХ ст., коли український механік-винахідник Йосип Тимченко розробив прототип апаратів для кінозйомки та кінопроекції. Тоді ж у Одесі, Харкові та Львові відбулися перші публічні кіносеанси, під час яких здебільшого демонстрували хроніки тогочасних подій. Такі заходи викликали неабияке здивування та зацікавлення, адже багатьом глядачам важко було сприймати несподіваний рух звичних сталих зображень повсякденного життя, що демонструвалися на фотознімках.
Відразу після показу історичних хронік почали з’являтися художні кінострічки. Перше українське ігрове кіно зняли 1911 р. Його автором став Данило Сахненко, який присвятив стрічку «Запорізька Січ» подіям середини ХVI ст. пов’язаним із діяльністю кошового отамана Івана Сірка.
В часи Павла Скоропадського виробництвом фільмів почала опікуватися Українська держава. За вказівкою гетьмана в 1918 р. створили державне товариство «Українфільм». Окремим наказом передбачалася українізація майбутнього кіновиробництва, готувалися постановки кінострічок.
Українська школа кіно виховала таки відомих митців як Довженко, Параджанов, Кавалерідзе, Ступка та багатьох інших. Тож нам справді є чим пишатися.
У новітній час попри всі перешкоди наше кіно продовжує не просто жити, а й набирати обертів світового масштабу.
В останні роки український кінематограф переживає стрімке зростання. Українські стрічки регулярно виходять у вітчизняний кінопрокат.
З перших днів великої війни з росією кінематографісти почали допомагати наближати перемогу над ворогом всіма силами. Хтось став до лав тероборони та ЗСУ, хтось став волонтером або почав фільмувати те, що відбувалось в окупованих місцях, частина фахівців активно розповідає правду про війну на різноманітних міжнародних майданчиках.
Зі зрозумілих причин після 24 лютого багато кінопроєктів було призупинено та заморожено. Виключенням стали фільми на фінальній стадії виробництва та завершені стрічки, які продовжили "життя" і взяли участь вже в декількох великих кінофестивалях.
Як тільки в Україні настане мир, українська кіноіндустрія зробить не просто шалений стрибок вверх. Це буде досі небачена потужна хвиля нових фільмів, імен та проєктів.
До Дня українського кіно бібліотека №13 пропонує вашій увазі пройти пізнавальну онлайнвікторину "Життя українського кіно" та дізнатися багато цікавого про українську кіноіндустрію.
Немає коментарів:
Дописати коментар