Страницы

Страницы

вівторок, 12 листопада 2024 р.

«Свистунці з глини: створення співучих пташечок»

З метою популяризації народного мистецтва бібліотека для дорослих №13 започаткувала новий проєкт "Глиняні шедеври: Мистецтво гончарства для всіх". 9 листопада, у суботу, о 16:00 у приміщенні бібліотеки відбулося перше заняття клубу гончарства "Теплі долоні" з Народною майстринею України, гончарівною Наталією Бойко, на якому учасники виготовляли пташечку-свистунець на основі округлої пустотілої форми за мотивами опішнянських іграшок.


А передували такому процесу введення в мистецтво гончарства від пані Наталії, історія його виникнення, казки про умільців-гончарів, розповідь про глину, її різновиди, вироби з такого еластичного кольорового матеріалу та технологія виготовлення пташечки, яка неабияк захопила маленьких гончариків-аматорів. Все у них вдалося. Позитивна дружня атмосфера, користь від рукоділля, творчого процесу та результат принесли неабияке задоволення та бажання зустрітися на майбутньому занятті. 

Бажаючих долучитися (людей будь-якого віку) запрошуємо щосуботи о 16:00 за адресою: проспект Відрадний,14/45 за попереднім записом по телефону: 0984161701.

«Самобутній майстер української сатири і гумору»

Остап Вишня (справжнє ім’я Павло Губенко) народився 13 листопада 1889 року на хуторі Чечва на Полтавщині в селянській родині, де було 17 дітей. Він навчався в Заньковецькій школі та Київській військово-фельдшерській школі, а згодом працював фельдшером у Київській залізничній лікарні. У 1917 році вступив на історико-філологічний факультет Київського університету.

У 1919 році під псевдонімом Павло Грунський він опублікував свій перший сатиричний фейлетон. Вишня працював у «Селянській правді» та журналі «Червоний перець». У 1921 році вийшла його перша усмішка під псевдонімом Остап Вишня, що започаткувала його популярність як майстра жанру усмішки. З 1923 по 1929 рік вийшли його основні збірки: «Вишневі усмішки сільські», «Вишневі усмішки кримські» та інші.

У 1933 році його арештували за політичні погляди, звинувативши в контрреволюційній діяльності, і засудили до 10 років таборів. Він пережив заслання в Ухто-Печорському таборі, завдяки підтримці дружини Варвари Маслюченко. Після звільнення в 1944 році Вишня повернувся до літературної діяльності, публікуючи гуморески, зокрема «Зенітка», яка стала символом його другого періоду творчості.

Після війни він працював у сатиричному журналі «Перець» та був членом Спілки письменників України. Реабілітований у 1955 році, Остап Вишня помер 28 вересня 1956 року.

Творчість Остапа Вишні.

Остап Вишня був ліричним автором, чиї твори вражали глибиною почуттів і гумором. За своє життя він опублікував понад 100 збірок. У 1922 році вийшло близько 80 його усмішок і фейлетонів, а в 1923 році — понад 270. У 1924 році побачило світ 9 збірок, а до 1929 року їх було вже 28.

Між 1923 і 1930 роками з’явилися такі збірки, як «Діли небесні», «Кому веселе, а кому й сумне», «Літературні усмішки», «Лицем до села». Також він видав цикл збірок «Вишневі усмішки», які охоплювали різні теми, зокрема сільські, кооперативні, кримські, театральні й закордонні.

У 1926 році він опублікував популярну збірку «Українізуємось», яка була перевидана п’ять разів за три роки. Усмішки Остапа Вишні відзначалися лаконізмом, дотепністю та іронічністю.

Окремо варто зазначити його збірку «Мисливські усмішки», де найбільш виразно показана одухотворена українська природа.

Найвідоміші твори Остапа Вишні:

1919 рік — перший фейлетон «Демократичні реформи Денікіна» (під псевдонімом Павло Грунський)

1921 рік — усмішка «Чудака, їй-богу» (під псевдонімом Остап Вишня)

«Чукрен» і «Чухраїнці»

1927 рік — гумореска «Моя автобіографія»

1958 рік — цикл «Мисливські усмішки» (включаючи твори «Сом», «Заєць», «Лось» та інші)

Основні збірки автора: «Вишневі усмішки сільські»,  «Вишневі усмішки кримські», «Українізуємось», «Вибрані твори», «Вишневі усмішки театральні», «Усмішки» в 4 томах, «Вишневі усмішки закордонні».

Бібліотека для дорослих №13 підготувала літературний портрет (книжкова виставка) до 135-річчя від дня народження Остапа Вишні (Павла Михайловича Губенка) (1889-1956), українського прозаїка, гумориста, сатирика.

Вишня, Остап. Мисливські усмішки / Остап Вишня. — К. : Знання, 2017. — 255 с. — (Скарби).

«Мисливські усмішки» Остапа Вишні поєднують пейзажний ліризм і народний гумор, де автор через дотепні розповіді про мисливські пригоди виражає своє прагнення до єдності з природою, використовуючи соковиту народну мову і багатий комічний відтінок.

Вишня, Остап. Моя автобіографія. Письменники / Остап Вишня. — К. : Знання, 2019. — 191 с. — (Скарби).

До збірки увійшли автобіографічні твори та літературні усмішки Остапа Вишні, які розкривають цікаві факти з його життя, думки і переживання, а також дають ключ до розуміння його творчості. У гумористичній манері автор згадує яскраві життєві епізоди та людей, які вплинули на його становлення як письменника та особистості.

Остап Вишня. Вишневі усмішки. Заборонені твори. КСД. Харків. 2016. 416 С.

Збірка містить кращі фейлетони та усмішки Остапа Вишні, включаючи твори з Кам’янець-Подільського періоду, які були заборонені чи змінені за радянських часів. До неї увійшли популярні твори та раніше неопубліковані, а також усмішки різних тем: сільські, київські, кримські, закордонні та мисливські.

«Наймелодійніша мова планети»

У переддень Міжнародного дня скоромовок, яке відзначають щорічно у другу неділю листопада, бібліотека для дорослих №13 провела для користувачів свято-гру мови "Наймелодійніша мова планети". Завдання було не з легких, адже вимовити виразно такого роду спеціально скомпоновані важковимовні, зазвичай жартівливі, приказки або примовки надзвичайно складно. Але наші відвідувачі, як діти, так і дорослі, його легко освоїли ще й отримали приз - квітку-смаколик - та світлину на пам'ять. Таке заняття - веселе та корисне. Саме промовляння скоромовок доводить яка багата і мелодійна наша українська мова, допомагає доступно і дієво шліфувати навички та чіткість мовлення, боротися з вадами дикції та тренувати пам'ять.


пʼятниця, 8 листопада 2024 р.

«Шляхетна справа наших творчих чародійок»

Шляхетна справа збирає наших майстринь з великими добрими серцями на заняття жіночого клубу рукодільниць "Відрада" бібліотеки для дорослих №13 ось уже декілька тижнів поспіль. 7 листопада, як завжди у четвер о 16:00, вони знову продовжили виготовлення чудових якісних виробів для майбутнього благочинного ярмарку, щоб зібрати кошти для допомоги нашим доблесним військовим ЗСУ. 

Серед рукотворів є новорічні іграшки з природнього матеріалу - ялинових та соснових шишок, біленькі об'ємні янголики та сніговички, виплетені гачком, підставки під гаряче, різнокольорові прихватки, м'якенькі подушки-думочки, прикрашені мереживом та вишивками квітів і ще багато різного та невимовно гарного. Такі зустрічі приносять і користь, і задоволення. А допомога, хоч і не масштабна, але від душі, з посмішкою та гарними побажаннями для наших дорогих воїнів. 



Охочих долучитися запрошуємо за адресою: проспект Відрадний,14/45. Телефон для довідок: 044-497-73-04.

вівторок, 5 листопада 2024 р.

«Бібліотека як хаб цифрової освіти: прямий етер з телестудією Галичина»

Робота бібліотеки як Хабу цифрової освіти не тільки дає знання користувачам, а ще і стверджувальне усвідомлення у її вчасності та необхідності. 4 жовтня бібліотека для дорослих 13, Хаб цифрової освіти, маючи чудове оснащення, із задоволенням надала технічну підтримку і супровід нашому партнеру по співпраці, перекладачці, літературному критику, члену Національної спілки письменників України Інні Ковальчук під час прямого етеру з телестудією "Галичина" в програмі "Про головне в деталях". Приємно сповістити, що йшла мова про підсумки восьмого Відкритого літературного конкурс "З точки зору осені", у якому Інна Георгіївна здобула перемогу, представивши гостро-актуальний патріотичний вірш:



* * *

земля заліковує рани

щоденно, сумлінно і вперто,

дощами, вітрами, туманом

ця осінь відспівує мертвих


ця осінь не плачеться всує,

як Янгол в подобі людини

300-х поспішно бинтує

І вводить нове кровоспинне


ця осінь підсвічує ранки

ясним бурштиновим, зеленим

і творить свої вишиванки

на вітті каштанів і кленів


живою стіною за нами

до лютих морозів, до скону

туманом, дощами, вітрами

ця осінь кричить і боронить


Найщиріші вітання, нових перемог пані Інні.

Приємно задоволені, що технічно допомогли. 

понеділок, 4 листопада 2024 р.

«Бажання творчості і доброго діла»

Бажання створити вишукані поробки для ярмарку, щоб зібрати донати нашим воїнам ЗСУ, взяло верх. У санітарний день, 31 жовтня,  щоб жодне зібрання не втратити, майстрині жіночого клубу рукоділля "Відрада" бібліотеки для дорослих 13 зголосилися провести заняття задля високої цілі. Хто далекоглядно виготовляв різдвяно-новорічні подарунки та ялинкові прикраси, хто такі необхідні в побуті з фетру підставки під гаряче у вигляді оригінальних осінніх листків. Будь-яка справа вдається і є благородною, якщо вона задля доброго діла. А допомога нашим військовим - понад усе.